Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Co grozi za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa

Co grozi za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa

 
Co grozi za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa

Naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa

 

Polskie prawo mówi o ochronie tajemnicy przedsiębiorstwa. Co kryje się pod tym pojęciem? Zgodnie z ustawą z 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji tajemnica przedsiębiorstwa to wszystkie informacje dotyczące kwestii technicznych, technologicznych, organizacyjnych, które dodatkowo posiadają wartość gospodarczą. Najczęściej są one poufne.

 

Dnia 5 lipca 2018 roku weszła w życie nowelizacja ustawy, która znacznie zmienia poprzednio obowiązujące zapisy.

Przede wszystkim do naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa dochodzi już w momencie jej pozyskania, a nie tylko przekazania osobom niepożądanym. Do tej pory były pracownik miał obowiązek zachowania w tajemnicy wszystkich informacji przez 3 lata od momentu wygaśnięcia umowy o pracę. Obecnie limit czasowy został zlikwidowany. Oznacza to, że tajemnica przedsiębiorstwa powinna być zachowana tak długo, dopóki nie będzie podana do powszechnej wiadomości. Istotne jest także, czy przekazanie tajemnicy firmy działa na niekorzyść pracodawcy.

 

Ujawnienie tajnych informacji podlega odpowiedzialności karnej. Osoba, która wbrew zakazowi ujawniła tajemnicę przedsiębiorstwa, może spodziewać się sankcji finansowych, kary ograniczenia bądź pozbawienia wolności do 2 lat. Mówi o tym artykuł 23. wyżej wymienionej ustawy.

 

Kradzież dokumentów firmowych

 

Kolejnym rodzajem naruszenia prawa jest kradzież dokumentów firmowych. Ich treść może dotyczyć sprawozdań finansowych lub technologii, która jest wykorzystywana podczas procesu produkcyjnego. Kradzież mienia przedsiębiorstwa jest poważnym wykroczeniem, niezależnie od tego, czy dotyczyła przywłaszczenia sobie rzeczy ruchomej czy dokumentacji.

 

Pracodawca może zdecydować się na dyscyplinarne zwolnienie niesubordynowanego podwładnego. Pracownik ma natomiast prawo do odwołania się od tej decyzji na drodze sądowej. W takiej sytuacji przedsiębiorca będzie musiał udowodnić w sądzie pracy, że doszło do zawłaszczenia dokumentów firmowych.

 

Problem kradzieży dokumentów firmowych nie jest nowym zjawiskiem. Zmieniły się jednak techniki kradzieży. Obecnie większość danych jest przechowywana w formie elektronicznej, dlatego w momencie podejrzenia o kradzież należy zabezpieczyć wszystkie nośniki, które były używane przez podejrzanego pracownika.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.