Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Dogoterapia – pomysł na biznes

2020-07-08

Szukasz pomysłu na opłacalny biznes? Przyszłościowym przedsięwzięciem może okazać się założenie ośrodka dogoterapii.

 

Co to jest dogoterapia?

 

Dogoterapia (inaczej kynoterapia) to terapia wspomagająca leczenie lub rehabilitację poprzez kontakt pacjenta ze specjalnie wyszkolonym psem do dogoterapii. Obok hipoterapii i innych form terapii z udziałem zwierząt, jej celem może być zarówno wsparcie leczenia czy rozwoju fizycznego, jak i zdrowia psychicznego lub funkcjonowania społecznego. Bywa też ona stosowana w celach edukacyjno-poznawczych w pracy z dziećmi.

 

Dogoterapia – dla kogo?

 

Nie ma jednej ściśle określonej grupy pacjentów, w przypadku których wskazane jest stosowanie tego rodzaju wsparcia w leczeniu. Uczestnikami dogoterapii mogą być zarówno dorośli, jak i dzieci. Korzystają z niej m.in. pacjenci z zespołem Downa, porażeniem mózgowym, zanikiem mięśni, autyzmem, zaburzeniami społecznymi czy emocjonalnymi. Kynoterapia sprawdza się zwłaszcza w przypadku osób, które są zniechęcone innymi rodzajami terapii i nie mają motywacji do dalszego leczenia: obecność psa podczas ćwiczeń wprowadza element nowości i często ma bardzo dobry wpływ na nastawienie psychiczne pacjenta.

 

Jak założyć ośrodek dogoterapii?

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, zawód kynoterapeuty jest formalnie uznaną i w pełni legalną formą działalności. Dogoterapią zajmują się najczęściej pedagodzy, lekarze lub trenerzy psów. Aby założyć ośrodek dogoterapii, nie trzeba jednak przedstawiać żadnych zaświadczeń o posiadanych kwalifikacjach (choć istnieje możliwość odbycia kursu dogoterapii).  Wystarczy założyć działalność gospodarczą, wynająć lokal i już można szukać pierwszych klientów. Natomiast pies biorący udział w terapii musi zdać egzamin w Polskim Towarzystwie Kynoterapeutycznym oraz być poddawany regularnym badaniom weterynaryjnym. Do celów dogoterapii wybiera się łagodne rasy psów.

 

Gdzie szukać zleceń?

 

Warto uwzględnić w opisie działalności dogoterapię w przedszkolu i indywidualną dogoterapię dla dzieci. Z usług firmy prowadzącej kynoterapię będą na pewno chętnie korzystały fundacje wspierające leczenie i rehabilitację osób niepełnosprawnych, szpitale i ośrodki opiekuńcze. Dogoterapię wykorzystuje się także w resocjalizacji, kynoterapeuta może więc otrzymywać zlecenia z ośrodków poprawczych i karnych.

 

Ośrodek dogoterapii – zyski

 

Dogoterapia stopniowo zyskuje na popularności w Polsce, w miarę budowania świadomości dobroczynnego wpływu zwierząt na leczenie niektórych schorzeń i na wszechstronny rozwój dzieci. Za godzinę zajęć z psem terapeutycznym płaci się na rynku od 40 do około 120 zł za osobę (w zależności od liczebności grupy, programu zajęć, ewentualnego dojazdu do pacjenta). Jeśli grupy są co najmniej kilkuosobowe, a pacjentów jest sporo, ośrodek dogoterapeutyczny ma szansę osiągnąć wysokie dochody. Wszystko zależy od lokalizacji, poziomu usług i reklamy.

 

Read also: