Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dogoterapia – pomysł na biznes

Dogoterapia – pomysł na biznes

 
Dogoterapia – pomysł na biznes

Szukasz pomysłu na opłacalny biznes? Przyszłościowym przedsięwzięciem może okazać się założenie ośrodka dogoterapii.

 

Co to jest dogoterapia?

 

Dogoterapia (inaczej kynoterapia) to terapia wspomagająca leczenie lub rehabilitację poprzez kontakt pacjenta ze specjalnie wyszkolonym psem do dogoterapii. Obok hipoterapii i innych form terapii z udziałem zwierząt, jej celem może być zarówno wsparcie leczenia czy rozwoju fizycznego, jak i zdrowia psychicznego lub funkcjonowania społecznego. Bywa też ona stosowana w celach edukacyjno-poznawczych w pracy z dziećmi.

 

Dogoterapia – dla kogo?

 

Nie ma jednej ściśle określonej grupy pacjentów, w przypadku których wskazane jest stosowanie tego rodzaju wsparcia w leczeniu. Uczestnikami dogoterapii mogą być zarówno dorośli, jak i dzieci. Korzystają z niej m.in. pacjenci z zespołem Downa, porażeniem mózgowym, zanikiem mięśni, autyzmem, zaburzeniami społecznymi czy emocjonalnymi. Kynoterapia sprawdza się zwłaszcza w przypadku osób, które są zniechęcone innymi rodzajami terapii i nie mają motywacji do dalszego leczenia: obecność psa podczas ćwiczeń wprowadza element nowości i często ma bardzo dobry wpływ na nastawienie psychiczne pacjenta.

 

Jak założyć ośrodek dogoterapii?

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, zawód kynoterapeuty jest formalnie uznaną i w pełni legalną formą działalności. Dogoterapią zajmują się najczęściej pedagodzy, lekarze lub trenerzy psów. Aby założyć ośrodek dogoterapii, nie trzeba jednak przedstawiać żadnych zaświadczeń o posiadanych kwalifikacjach (choć istnieje możliwość odbycia kursu dogoterapii).  Wystarczy założyć działalność gospodarczą, wynająć lokal i już można szukać pierwszych klientów. Natomiast pies biorący udział w terapii musi zdać egzamin w Polskim Towarzystwie Kynoterapeutycznym oraz być poddawany regularnym badaniom weterynaryjnym. Do celów dogoterapii wybiera się łagodne rasy psów.

 

Gdzie szukać zleceń?

 

Warto uwzględnić w opisie działalności dogoterapię w przedszkolu i indywidualną dogoterapię dla dzieci. Z usług firmy prowadzącej kynoterapię będą na pewno chętnie korzystały fundacje wspierające leczenie i rehabilitację osób niepełnosprawnych, szpitale i ośrodki opiekuńcze. Dogoterapię wykorzystuje się także w resocjalizacji, kynoterapeuta może więc otrzymywać zlecenia z ośrodków poprawczych i karnych.

 

Ośrodek dogoterapii – zyski

 

Dogoterapia stopniowo zyskuje na popularności w Polsce, w miarę budowania świadomości dobroczynnego wpływu zwierząt na leczenie niektórych schorzeń i na wszechstronny rozwój dzieci. Za godzinę zajęć z psem terapeutycznym płaci się na rynku od 40 do około 120 zł za osobę (w zależności od liczebności grupy, programu zajęć, ewentualnego dojazdu do pacjenta). Jeśli grupy są co najmniej kilkuosobowe, a pacjentów jest sporo, ośrodek dogoterapeutyczny ma szansę osiągnąć wysokie dochody. Wszystko zależy od lokalizacji, poziomu usług i reklamy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.