Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

 
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Górnictwo, prace związane z wytwarzaniem substancji chemicznych – to tylko niektóre dziedziny, które charakteryzują szkodliwe warunki pracy. Co jednak ze smogiem? Dotyka ogółu społeczeństwa – pracowników biurowych, fizycznych, umysłowych itd. Czy można się przed nim bronić?

 

Jak smog wpływa na efektywność pracy?

 

Sezon grzewczy w pełni. Wraz z nim rośnie niestety zanieczyszczenie powietrza, które odbija się na naszym zdrowiu. W 2016 roku smog spowodował zgon 19 tys. mieszkańców Polski (wyniki raportu zleconego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opisane przez portal Nauka w Polsce). Czystość powietrza jest jednym z ważniejszych problemów dzisiejszych czasów.

 

To również poważne wyzwanie dla ekonomii. Wdychanie szkodliwych substancji powoduje zmniejszenie wydajności pracy. Teza ta opiera się między innymi na wynikach badań przeprowadzonych przez naukowców z NUS (Narodowy Uniwersytet Singapuru). Badacze sprawdzali dzienną liczbę produktów wytworzonych przez pracowników dwóch fabryk w Chinach, w różnych miastach. Okazuje się, że po przekroczeniu bezpiecznego limitu PM2,5 o 10µg/m3 i ekspozycji na takie powietrze przez niecały miesiąc, wydajność pracy spada od ok. 0,5% do 3%.

 

Przykłady najbardziej narażonych grup zawodowych

 

W pomieszczeniach możemy walczyć ze smogiem. Jakość powietrza poprawimy między innymi dzięki roślinom likwidującym szkodliwe substancje. W przypadku większego zanieczyszczenia powinniśmy stosować oczyszczacze powietrza.

 

Pracownicy biurowi są jednak w dużo lepszej sytuacji niż wiele innych grup zawodowych. To wszyscy ci, którzy pracują na zewnątrz i nie mają możliwości zastosowania środków filtrujących powietrze. Kto może znaleźć się w zagrożonej grupie? Np.:
- pracownik budowlany,
- konserwator budynków,
- ochroniarz,
- kurier,
- pracownik służby mundurowej.

 

Jak chronić się przed smogiem

 

Powyżej podaliśmy podstawowe sposoby walki ze smogiem. Jak jeszcze można chronić się przed szkodliwym działaniem zanieczyszczonego powietrza.

 

Jednym z narzędzi jest maska antysmogowa. Należy jednak dokładnie przeanalizować zakup, by wybrać taką, która rzeczywiście zapewni nam ochronę, a nie będzie maską tylko z nazwy. By ułatwić wybór Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował poradnik pomagający przy wyborze odpowiedniego produktu.

 

Warto zapoznać się jeszcze z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego:

1. „Noś maskę przeciwpyłową– największą ochronę zapewniają te zawierające filtry HEPA, zabezpieczają przed najdrobniejszym pyłem.
2. Pozostań w domu – ogranicz ekspozycje organizmu na zanieczyszczone powietrze.
3. Ogranicz aktywność fizyczną – bieganie czy jazda na rowerze w maskach przeciwpyłowych ogranicza wentylację płuc prowadząc do niedotlenienia organizmu.
4. Nie wietrz mieszkania – otwieranie okna spowoduje przedostanie się szkodliwych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzy do wnętrza domu.
5. Stosuj oczyszczacz powietrza.
6. W razie potrzeby skontaktuj się z lekarzem – szkodliwe substancje zawarte w powietrzu mogą w istotny sposób przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia”.

 

Coraz więcej mówi się także o diecie, która przyczynia się do likwidowania efektów wdychania zanieczyszczonego powietrza – witaminy z grupy B, C, produkty bogate w antyoksydanty. Nie ma jednak o niej informacji w zaleceniach GIS, więc trzeba bardzo rozważnie podchodzić do tego tematu, by swojego zdrowia nie pogorszyć.

 

Smog a prawo pracy

 

Kodeks pracy mówi, że „Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki” (art. 207. § 2.).

 

Pracodawca, mimo że nie ma wpływu na stan powietrza w Polsce, powinien podjąć kroki zapewniające pracownikom bezpieczeństwo. Może zaopatrzyć ich w odpowiednie maski, czy w okresie największego stężenia szkodliwych pyłów zlecić zadania niezwiązane z praca na powietrzu.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!