Job hopping - częsta zmiana pracy 2019-03-26

Zmiana pracy - jak często zmieniać pracę?


Czasy, kiedy w jednym przedsiębiorstwie pracowało się nawet całe życie, bezpowrotnie minęły. Obecnie coraz więcej ludzi zmienia firmę  co 2 -3 lata, a czasami nawet kilka razy w roku. Takie zjawisko nazywa się job hoppingiem. „Przeskakiwanie” z jednego miejsca pracy do drugiego staje się coraz bardziej popularne wśród Polaków. Jak często zmieniać zatrudnienie, aby nie wyglądało to źle w CV i jakie są przyczyny takiego zachowania?

Jeżeli w naszym życiorysie, w części doświadczenie, wpisaliśmy kilkanaście pozycji, przy czym w każdym miejscu przepracowaliśmy około 2 miesiące, to faktycznie przyszli przełożeni mogą się zacząć zastanawiać, czy warto w nas inwestować. Może to wyglądać tak, jakbyśmy mieli problemy z przystosowaniem się. W związku z tym, że job hopperów jest coraz więcej, warto zastanowić się, jak sprawić, aby nie odstraszało to potencjalnych pracodawców podczas rekrutacji.

 

Job hopping - zalety


Częste zmiany pracy trzeba jakoś umotywować. Powodów rotacji jest wiele. Przede wszystkim może to być chęć poszukiwania najlepszego miejsca, które otworzy przed nami szerokie możliwości rozwoju. Zdarza się także, że jesteśmy zatrudnieni na okres trwania danego projektu, a w momencie jego zakończenia nasza umowa przestaje obowiązywać.

Jeżeli podczas rozmowy kwalifikacyjnej padnie pytanie, czemu po 2 miesiącach zaczęliśmy szukać nowego miejsca, to można powiedzieć, że obowiązki były inne niż deklarowane na wstępie, a firma nie spełniała naszych oczekiwań. Nie warto jednak bardzo źle się wyrażać o poprzednim pracodawcy, ponieważ nie będzie to mile widziane.

Czy zachowanie typu „job hop” ma swoje zalety? Oczywiście. Musimy tylko przedstawić to odpowiednio podczas rekrutacji. Przede wszystkim dzięki temu zdobyliśmy bardzo duże doświadczenie. Być może w każdej z firm pracowaliśmy na innych programach, co sprawi, że nasze doświadczenie będzie przydatne w kolejnej firmie. Dodatkowo śmiało można powiedzieć, że nie mamy żadnych problemów z aklimatyzacją w różnych miejscach, w końcu jest to dla nas naturalny stan rzeczy. Inne zalety to otwartość na zmiany i łatwość w przyswajaniu nowych zagadnień.
Oprócz tego cały czas zbieramy kontakty. W ten sposób budujemy swoją sieć networkingową. Poznajemy ciekawych ludzi i być może dzięki temu otworzą się przed nami zupełnie nowe możliwości, zwłaszcza jeżeli myślimy o zmianie profilu zawodowego.

Read also:

Comment