Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kierowca w wojsku - jak się dostać, wymagania, zarobki

Kierowca w wojsku - jak się dostać, wymagania, zarobki

 
Kierowca w wojsku  - jak się dostać, wymagania, zarobki

Jeszcze nie tak dawno służba w wojsku traktowana była jako przykry obowiązek. Poborowi mnożyli sposoby na odroczenie i uniknięcie powołania. Czasy jednak się zmieniły, zmieniło się prawo dotyczące zasadniczej służby wojskowej i zmieniło się też samo Wojsko Polskie. Aktualnie praca w wojsku to nie tylko stałość zatrudnienia, ale także atrakcyjne perspektywy rozwoju. Jednym z etatów, o jaki możemy się starać jest kierowca w wojsku. Sprawdźmy zatem jak przebiega rekrutacja do armii, z czym wiąże się praca na stanowisku kierowcy w siłach zbrojnych i jak wyglądają zarobki żołnierzy.

 

Kierowca w wojsku - jak się dostać


Z początkiem roku ruszyły kwalifikacje do służby zawodowej. Wolne stanowiska oferują między innymi jednostki zmechanizowane, pancerne i powietrznodesantowe. Jednak największe szanse zatrudniania są w korpusie szeregowych zawodowych. Wystarczy wpisać w internetową wyszukiwarkę frazę: „Wojsko Polskie praca”, aby dowiedzieć się, gdzie aktualnie są prowadzone przyjęcia do wojska.

W wielu miastach Wojsko Polskie rekrutację do służby zawodowej przeprowadza każdego miesiąca. Co zrobić, aby zasilić jego szeregi? Przyjęcie kandydata do zawodowej służby wojskowej odbywa się na zasadzie dobrowolnego zgłoszenia. Nabór do armii jest wieloetapowy i odbywa się w oparciu o konkretne kryteria. W drodze kwalifikacji sprawdzany jest stan zdrowia fizycznego i psychicznego kandydata. Na koniec oceniona zostanie jego sprawność fizyczna.

Ci, którym marzy się praca w wojsku jako kierowca powinni stawić się do właściwej pod względem zamieszkania Wojskowej Komendy Uzupełnień, gdzie uzyskają informacje dotyczące etatów w wojsku.  Zanim jednak rozpocznie się wstępna kwalifikacja, kandydat musi złożyć wymagane dokumenty. Wśród obowiązkowych jest między innymi książeczka wojskowa, świadectwo ukończenia szkoły, dokumenty potwierdzające ukończenia kursów i szkoleń, a także zaświadczenie od lekarza potwierdzające dobry stan zdrowia. Konieczne będzie także zaświadczenie o niekaralności czy o ukończeniu służby. Jednak to wszystko jest jedynie wstępem umożliwiającym zrobienie kariery w wojsku. Po wstępnej kwalifikacji kandydat zostanie skierowany do konkretnej jednostki wojskowej, gdzie odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna oraz egzamin z wychowania fizycznego.

 

Praca w wojsku jako kierowca - wymagania


Wymagania stawiane przed kandydatami na kierowcę w wojsku zawodowym są jasne i klarowne. Może nim być zarówno żołnierz, jak i pracownik cywilny. Nie jest jednak tajemnicą, że największe szanse na wstąpienie do armii mają wojskowi lub byli żołnierze zawodowi. Najbardziej pożądani są żołnierze rezerwy po odbyciu zasadniczej służby wojskowej i osoby z aktualnym kontraktem Narodowych Sił Rezerwowych. Co więcej w kwestii kandydatów na kierowców w wojsku? Jeśli posiadasz kategorię C - wojsko chętnie przyjmie cię w swe szeregi. Równie ceniona jest także kategoria C+E.

Jednym z etapów rekrutacji do wojska jest rozmowa kwalifikacyjna, która ma zweryfikować między innymi wykształcenie kandydata, jego stosunek do służby wojskowej, karalność czy posiadane kwalifikacje. Kolejnym krokiem będzie podejście do egzaminu z wychowania fizycznego. Ten w przypadku mężczyzn obejmuje marszobieg na 3000 metrów lub pływanie ciągłe przez 12 minut, skłony tułowia w przód w czasie 2 minut, a także podciąganie się na drążku czy bieg wahadłowy. Końcowa ocena regulowana jest normami czasowymi lub ilościowymi, które różnią się w zależności od wieku kandydata. Warunkiem pozytywnego ukończenia testu jest uzyskanie co najmniej 75 proc. ocen pozytywnych.

 

Kierowca w wojsku - zarobki


Sytuacja pracowników wojska zmienia się - na lepsze. Na jakim poziomie kształtują się płace w wojsku? Zarobki w armii i ich strukturę określają przepisy dotyczące systemu uposażeń żołnierzy zawodowych. Poza pensją zasadniczą, żołnierze w Polsce otrzymują również liczne dodatki czy nagrody pieniężne. Wynagrodzenie w wojsku uzależnione jest nie tylko od stanowiska, ale również od stopnia wojskowego. Na początku 2019 roku opublikowano rozporządzenie dotyczące podwyżek dla żołnierzy zawodowych. Zarobki szeregowego mają kształtować się na poziomie 3650 złotych, a starszy szeregowy może liczyć na 3750 złotych. Wynagrodzenie kaprala to 4120 zł, natomiast sierżant zarobi 260 złotych więcej. Opublikowaną listę przedstawiającą poszczególne grupy wyposażenia zamyka generał z zarobkami na poziomie 16160 złotych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.