Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Miasto Radom – ogólna charakterystyka rynku pracy

Miasto Radom – ogólna charakterystyka rynku pracy

 
Miasto Radom – ogólna charakterystyka rynku pracy

Miasto Radom leży w województwie mazowieckim, od stolicy dzieli je 105 km, czyli około 1,5 godziny drogi autem. Czy bliska odległość od Warszawy, w której o zatrudnienie łatwo i wciąż przybywa inwestycji, wpływa na radomski rynek pracy? Jak kształtuje się zapotrzebowanie na zawody?

 

Spis treści

Radom – dane statystyczne dotyczące bezrobocia


Zgodnie z danymi GUS-u stopa bezrobocia w województwie mazowieckim na koniec października 2019 r. miała wartość 4,3%. Bez pracy pozostawało 120,9 tys. osób. W samej Warszawie – 1,3%. W podregionie radomskim wartości są dużo wyższe. W październiku stopa bezrobocia wynosiła 12,5%, czyli bez pracy pozostawało 30,9 tys. osób.

Zgodnie z danymi, które publikuje urząd pracy w Radomiu, w powiecie do najpopularniejszych form przeciwdziałania bezrobociu należą prace interwencyjne (w październiku zatrudnionych do takich prac zostało 101 mężczyzn i 52 kobiety), prace społecznie użyteczne (66 mężczyzn, 42 kobiety), dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego powyżej 50. r.ż. (21 mężczyzn i 7 kobiet). Najwięcej bezrobotnych skorzystało ze stażu z UP – 169 mężczyzn oraz 116 kobiet (źródło: Sprawozdanie MRPiPS za miesiąc październik 2019 r. – powiat ziemski)

 

Wskaźnik zatrudnienia


Dobrą prognozą odnośnie szans na zdobycie zatrudniania przez przedstawicieli różnych profesji w całej Polsce i jej poszczególnych obszarach jest Barometr zawodów. Zgodnie z badaniem w 2020 roku w samym mieście pracę bez większych problemów będą mogli znaleźć przedstawiciele 20 zawodów. Eksperci wskazują tylko jedną grupę nadwyżkową.

 

Zawody deficytowe w mieście Radom


    • Blacharze i lakiernicy samochodowi,
    • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
    • fizjoterapeuci i masażyści,
    • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
    • lekarze,
    • mechanicy maszyn i urządzeń,
    • monterzy instalacji budowlanych,
    • monterzy maszyn i urządzeń,
    • nauczyciele praktycznej nauki zawodu,
    • nauczyciele przedmiotów zawodowych,
    • operatorzy obrabiarek skrawających,
    • operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych,
    • pielęgniarki i położne,
    • pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych,
    • pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy,
    • projektanci i administratorzy baz danych, programiści,
    • psycholodzy i psychoterapeuci,
    • spawacze,
    • specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
    • ślusarze.

Brak pracowników bardzo często wynika z niskiego poziomu zarobków i trudnych warunków pracy – głównie w przypadku pracowników fizycznych pracujących na zewnątrz. Wielu przedstawicieli niektórych z powyższych profesji wybiera emigrację zarobkową lub nielegalną pracę w szarej strefie. Problemy pracodawców wiążą się także z niedoborem wykwalifikowanych specjalistów – zdobycie uprawnień często jest kosztowne i długotrwałe, a w niektórych branżach brakuje chętnych do nauki zawodu.

 

Zawody nadwyżkowe

 

Nadwyżka na rynku pracy w 2020 roku zgodnie z barometrem będzie dotyczyć pracowników administracyjnych i biurowych. Liczba chętnych przewyższy liczbę wakatów przede wszystkim dlatego, że do pracy biurowej aspiruje wiele osób o zbyt niskich wg pracodawców kompetencjach zawodowych.

 

Bezrobocie – przyczyny i skutki


Nie da się zaprzeczyć, że w Radomiu, w porównaniu do całego województwa, bezrobocie ma bardzo wysoką wartość i choć powoli spada, wciąż jest dużym problemem. Z czego to wynika? Przede wszystkim młodzi ludzie uciekają do większych miast, by zdobyć wykształcenie i lepiej płatną pracę. Brak perspektyw na zatrudnienie na dobrych warunkach w okolicy wpływa na decyzje o migracjach zarobkowych, a lokalni przedsiębiorcy mają problemy ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Oferty pracy dostępne w urzędzie często są także przez bezrobotnych odbierane jako mało atrakcyjne.  

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.