Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nazwy stanowisk pracy po angielsku – rozszyfruj tajemnicze stanowiska

Nazwy stanowisk pracy po angielsku – rozszyfruj tajemnicze stanowiska

 
Nazwy stanowisk pracy po angielsku – rozszyfruj tajemnicze stanowiska

Na rutynowym spotkaniu CTO razem z CIO dyskutują o nowych strategiach wykorzystania AI w projekcie. Zastrzeżenia ma CSO, co bez wątpienia odnotuje COO w raporcie dla CEO, razem z posumowaniem finansowym od CFO. Zaczynasz się gubić? Nazwy stanowisk w języku angielskim nieraz sprawiają kłopot nawet osobom pracującym w międzynarodowych korporacjach. Jeśli obawiasz się popełnienia faux pas np. w czasie rekrutacji albo na spotkaniu z klientem, lepiej raz na zawsze naucz się znaczenia angielskich skrótów. Poniżej znajdziesz krótki słownik najpopularniejszych angielskich nazw stanowisk.

 

Spis treści

Stanowiska pracy po angielsku

 

Największe międzynarodowe korporacje już na etapie rekrutacji posługują się branżowymi określeniami, które mogą być niezrozumiałe dla osób mających z nimi styczność po raz pierwszy. Dynamiczny rozwój rynku pracy sprawia, że skróty i ich bardziej rozwinięte formy powoli zastępują opisowe określenia. Dlatego warto wiedzieć, co dokładnie znaczą stanowiska po angielsku i jakie obowiązki mają pracownicy, którzy je obejmują.

 

  • CEO – Chief Executive Officer

 

Jeśli interesuje Cię praca w międzynarodowej korporacji, określenie CEO to jedno z tych, które bez wątpienia powinieneś znać. Jest to prezes, dyrektor generalny, czyli osoba odpowiedzialna za przewodzenie całą organizacją. To on tworzy misję i strategię firmy, kreuje, wdraża i kontroluje realizację planów oraz analizuje raporty dotyczące działania przedsiębiorstwa.

 

  • CIO – Chief Information Officer

 

CIO to dyrektor działu IT odpowiadający za wdrażanie systemów informatycznych. Jego obowiązkiem jest również nadzór nad oprogramowaniem wykorzystywanym w firmie i zarządzanie zespołem pracowników zajmujących się infrastrukturą cyfrową.

 

  • BUM – Business Unit Manager

 

BUM, czyli szef danego działu w firmie, ma nadzorować pracę pracowników w konkretnym dziale organizacji. Odpowiada również za koordynowanie procesów decyzyjnych w obrębie danego działu.

 

Zobacz najnowsze oferty pracy dla managerów.

 

  • CKO – Chief Knowledge Officer

 

CKO to określenie dyrektora do spraw zarządzania wiedzą, który opracowuje systemy wewnętrznej komunikacji (biuletyny, systemy informatyczne, firmowe spotkania itp.).

 

  • COO – Chief Operating Officer

 

COO oznacza dyrektora operacyjnego, który kontroluje działania powiązane z działem operacyjnym firmy. Odpowiada też za sporządzanie raportów dla CEO.

 

  • CFO – Chief Financial Officer

 

CFO to dyrektor finansowy albo główny księgowy. Zajmuje się oceną ryzyka finansowego, przygotowuje raporty finansowe firmy. Powinien posiadać wiedzę z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania.

 

  • KAM – Key Account Manager

 

KAM, czyli specjalista do spraw kluczowych klientów, to osoba od kontaktów z kontrahentami firmy. Ma podtrzymywać relacje biznesowe i zdobywać nowych klientów, w szczególności korporacyjnych.

 

  • CRO – Chief Risk Officer

 

CRO jako dyrektor ds. ryzyka analizuje ryzyko w firmie i tworzy procedury, których celem jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia sytuacji kryzysowych związanych z działalnością przedsiębiorstwa.

 

  • CTO – Chief Technology Officer

 

CTO to dyrektor działu technologii – specjalista kontrolujący możliwości naukowe i techniczne przedsiębiorstwa.

 

  • CSO – Chief Security Officer

 

CSO jako dyrektor ochrony bezpieczeństwa odpowiada za ocenę ryzyka w organizacji. Kontroluje ryzyko, opracowuje strategie unikania sytuacji kryzysowych i zajmuje się bezpieczeństwem danych.

 

  • IM/EM – Import/Export Manager

 

IM/EM to skrót dla kierownika działu importu/eksportu. Taki specjalista jest odpowiedzialny za rozbudowywanie bazy kontrahentów, negocjowanie warunków współpracy, kontakt z agencjami celnymi czy przygotowywanie dokumentacji.

 

  • SCM – Supply Chain Manager

 

SCM, czyli kierownik zarządzający dostawami w dziale logistycznym. Odpowiada za koordynowanie i planowanie działań związanych z łańcuchem dostaw – od zaopatrzenia w towary po dystrybucję gotowych produktów.

 

  • HRM – Human Resources Manager

 

HRM jest to specjalista ds. rekrutacji. Zajmuje się rekrutacją pracowników, oceną pracy osób zatrudnionych w firmie i prowadzeniem szkoleń. Stanowi pośrednika pomiędzy pracownikami a zarządem.

 

  • CMO – Chief Marketing Officer

 

CMO oznacza kierownika działu marketingu, który powinien czuwać nad sprzedażą i reklamą usług oferowanych przez firmę w sposób sprzyjający docieraniu do potencjalnych klientów. Opracowuje strategie marketingowe, zleca badania rynku, nawiązuje współprace dotyczące promocji.

 

  • CSM – Customer Service Manager

 

CSM to kierownik działu obsługi klienta odpowiadający za kontakt z kluczowymi klientami, współpracę z kontrahentami oraz monitorowanie i analizę jakości obsługi klientów w firmie.

 

  • DBA – Data Base Administrator

 

DBA jako administrator baz danych odpowiada za tworzenie i zarządzanie bazami danych, ich aktualizowanie i archiwizowanie.

 

ANGIELSKIE NAZWY – CZY SZEREGOWY PRACOWNIK POWINIEN JE ZNAĆ?

 

Swobodny przepływ pracowników między wieloma państwami sprawia, że oprócz zasobów w postaci personelu, do naszego kraju napływają nowe trendy, modele zarządzania przedsiębiorstwem, prowadzenia kadr itp. Wraz z rozwojem wielkich korporacji pojawiły się w polskich strukturach także anglojęzyczne określenia stanowisk. Czy na ojczystym rynku pracy, szukając pracy na terenie Polski, powinniśmy np. wiedzieć, jak nazywa się przedstawiciel handlowy po angielsku? Za pomocą jakich słów znaleźć asystentkę zarządu lub kierownika zmiany?

 

Takie rozeznanie przyda się z pewnością w pracy w międzynarodowych korporacjach. W przypadku kiedy np. kolega z biurka mówi po niemiecku, a filia przedsiębiorstwa znajduje się we Francji, dobrze jest stosować jednolite nazewnictwo, które pozwoli każdemu zorientować się, z kim ma aktualnie do czynienia. 

 

Zapoznanie się z najpopularniejszymi skrótami jest też ważne w przypadku nawiązywania kontaktów z zagranicznymi klientami. Przedstawienie się przy użyciu angielskiej nazwy stanowiska zamiast polskiej pomoże uzmysłowić kontrahentom, z kim mają do czynienia i jaką rolę w firmie pełni dana osoba. Takie nazwy oznaczać mogą także prestiż bardzo ważny w budowaniu pozycji marki.

 

Wreszcie, umiejętność odróżnienia CEO od COO czy CFO świadczy po prostu o dobrej znajomości języka angielskiego. Swobodne posługiwanie się obcojęzycznymi nazwami może więc pomóc zrobić dobre wrażenie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Sprawdź także: Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

 

Nazwy stanowisk po angielsku – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czym się różni CEO od COO?

 

CEO (Chief Executive Officer, po polsku często nazywany dyrektorem generalnym, prezesem) to najwyższe stanowisko wykonawcze w firmie, odpowiedzialne za ogólny zarząd i strategiczne decyzje. COO (Chief Operating Officer, dyrektor operacyjny) natomiast zajmuje się codziennymi operacjami i zarządzaniem działaniami operacyjnymi firmy.

 

  • Kto jest ważniejszy w firmie, COO czy CFO?

 

Wartość i znaczenie COO oraz CFO (Chief Financial Officer, dyrektora finansowego) w firmie są różne i zależą od kontekstu. COO koncentruje się na operacjach firmy i może mieć kluczową rolę w zapewnianiu efektywności i skuteczności działalności operacyjnej. CFO z kolei odpowiada za zarządzanie finansami firmy i podejmowanie decyzji finansowych. Ostatecznie, ważność tych stanowisk zależy od specyfiki i potrzeb danej organizacji.

 

  • Czy trzeba znać anglojęzyczne nazwy stanowisk?

 

Znajomość obcojęzycznych odpowiedników nazw stanowisk jest przydatna, ponieważ wiele organizacji korzysta z międzynarodowych standardów. Zrozumienie tych skrótów umożliwia porozumienie i ułatwia komunikację zarówno wewnątrz firmy, jak i w kontaktach z klientami czy kontrahentami. Znajomość skrótów angielskich nazw zawodów też bardzo przydatna w czasie przeglądania ofert pracy w zagranicznych czy międzynarodowych firmach. Na polskim rynku pracy znajomość obcego nazewnictwa nie jest jednak absolutnie konieczna i zawsze można poprosić o przetłumaczenie skrótu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.