Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Powrót z emigracji do Polski – koszty

Powrót z emigracji do Polski – koszty

 
Powrót z emigracji do Polski – koszty

Dlaczego Polacy wracają z emigracji?

 

Sytuacja Polaków na mapie migracji nieustannie się zmienia. W ramach kontroli przyjazdów z i wyjazdów rodaków za granicę dane gromadzi i publikuje między innymi Główny Urząd Statystyczny. Jednym z ostatnich wydań na ten temat jest „Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2018” (z listopada 2019).

 

Jaki obraz wyłania się z analiz? „Zgodnie z wynikami opracowanego szacunku, w końcu 2018 r. poza granicami Polski przebywało czasowo około 2455 tys. stałych mieszkańców naszego kraju, tj. o 85 tys. (3%) mniej niż w 2017 r.”. Przyczyny powrotów są różne. Do głównych należy brexit. Wielka Brytania jest jedną z głównych destynacji wyjazdu naszych rodaków (obok Niemiec, Holandii i Irlandii). Zmiany w regulacjach prawnych dotyczących pobytu i pracy mogą niektórych nakłonić do powrotu. Jednak nie zawsze to będzie powrót do kraju – przebywający czasowo za granicą Polacy mogą wybrać inny kraj europejski.

 

Od momentu otwarcia europejskich granic znacznie zmieniła się też sytuacja ekonomiczno-gospodarcza w naszym kraju. Bezrobocie jest stosunkowo niskie, wzrosła za to płaca minimalna. Czy jednak na tyle, by zatarły się wcześniejsze przyczyny emigracji zarobkowej? Być może dla niektórych jest to powód do tego, by rozważyć przeprowadzkę. Jednak w wielu sytuacjach dla Polaków nadal korzystniej jest podejmować zatrudnienie poza granicami kraju. Skąd więc powroty? Wielu osobom udało się za granicą zgromadzić znaczny kapitał, który pozwoli im zainwestować w zupełnie nowe przedsięwzięcia w kraju. Decydują się na ten ruch najczęściej ze względu na rodzinę nadal przebywającą w Polsce.

 

Trzeba nadmienić, iż analiza szczegółowych danych dotyczących emigracji nawiązuje bardziej do trendów niż dokładnych liczb. Wiele osób nie zgłasza wyjazdu, różne są systemy rejestracji przyjezdnych w krajach docelowych emigracji. Warto też pamiętać o tym, że wielu Polaków podejmuje pracę „na czarno” i żadna ewidencja ich nie obejmuje.

 

Ile kosztuje przeprowadzka międzynarodowa?

 

Zdecydować się na powrót z emigracji to jedno, a zrealizować tego typu przeprowadzki – drugie. Jakie są koszty takiego przedsięwzięcia? Wszystko zależy od tego, jaki majątek udało się zgromadzić za granicą i jaką jego część chcemy ściągnąć z powrotem do kraju.

 

Przeprowadzka międzynarodowa obłożona jest szeregiem formalności. Należy dopilnować opłat celnych, jeśli takie obowiązują lub spełnić konkretne warunki, by móc tych opłat uniknąć. Trzeba zapoznać się z zasadami sprowadzenia tzw. mienia przesiedleńczego, roślin, zwierząt – szczególnie gatunków egzotycznych lub zagrożonych. Jeśli udało nam się nabyć jakieś dzieło sztuki, to w tym wypadku także obowiązują konkretne regulacje (tutaj nie dotyczą tylko możliwości wywożenia, ale sposobu transportu). Innym zasadom podlegamy, jeśli planujemy przewóz rzeczy z kraju należącego do Unii Europejskiej, inaczej zaś sytuacja wygląda z przeprowadzką z kraju spoza Unii.

 

Samemu ciężko by było zorganizować podobne przedsięwzięcie. Transport mebli, właściwe zabezpieczenie – wymagają dobrego sprzętu, ludzi, floty samochodowej. W odpowiedzi na popyt na takie usługi transportowe powstało wiele firm przeprowadzkowych, ułatwiających powrót do kraju. Ich stawki zależne są od wagi i objętości załadunku oraz oczywiście kilometrów do przebycia. Na terenie Europy najczęstsze stawki to ok. 1000 – 1500 zł dla krajów znajdujących się najbliżej granicy z Polską (Holandia, Niemcy, Belgia) do ok. 2500 – 3000 zł do Anglii, Włoch, Francji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.