Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca bez doświadczenia - jak ją znaleźć

Praca bez doświadczenia - jak ją znaleźć

 
Praca bez doświadczenia - jak ją znaleźć

Praca bez doświadczenia

 

Każdy z nas znajdował się kiedyś na początku swojej kariery zawodowej. Start nie jest łatwy. Jak zatem znaleźć pracę bez doświadczenia? Nie zawsze trzeba mieć trzy dyplomy w kieszeni i niesamowicie barwne CV, aby zdobyć pracę.

Szukając pierwszej pracy, musimy pamiętać o tym, że nie należy mieć bardzo wygórowanych wymagań. Nie od razu zasiądziemy na fotelu prezesa zarządu. Jeszcze będąc uczniem, warto poszukać pracy w knajpce czy w sklepie. Dzięki temu zaczniemy zdobywać pierwsze doświadczenie zawodowe. Jeżeli nie chcemy pracować w barach, to możemy też spróbować swoich sił w biurach call center.

 

Praca po szkole średniej

 

Niezależnie od tego, jaką pracę znajdziemy, musimy pamiętać o pewnych cechach, które są poszukiwane przez pracodawców. Jest to przede wszystkim komunikatywność i chęć nauki. Nawet jeżeli nigdy nie pracowaliśmy w sklepie czy restauracji, to na początku zostaniemy przeszkoleni. Warto wtedy skupić się na tym, co przekazują nam bardziej doświadczeni pracownicy. Dzięki temu szybko przyswoimy podstawowe informacje, co później pozwoli nam na poprawne wykonywanie obowiązków. Liczy się także pomysłowość i inicjatywa.

 

Warto także zainwestować w naukę języków obcych. Znajomość kilku języków bywa kartą przetargową, nawet gdy nie możemy pochwalić się wielkim doświadczeniem. Warto podkreślić, że w wielu korporacjach są poszukiwani ludzie bez doświadczenia, za to ze znajomością języka na poziomie komunikatywnym. Ważna w takim wypadku jest chęć do pracy i możliwość szkolenia się. Dla pracodawców istotne są także zaangażowanie i motywacja kandydata.

 

Jak napisać pierwsze CV

 

Szukając pierwszej pracy, musimy napisać CV. Na początku w rubryce doświadczenie można wpisać działalność w różnych szkolnych projektach, samorządach oraz warsztatach. Dzięki temu przyszły pracodawca zauważy, że jesteśmy aktywni i chcemy się rozwijać. W taką osobę warto zainwestować, a musimy pamiętać, że zatrudnienie każdego pracownika to inwestycja ze strony właścicieli firmy.


Obecnie na rynku pracy coraz częściej poszukiwane są osoby z tak zwanymi umiejętnościami miękkimi. Warto podkreślić w CV takie cechy jak: kreatywność, umiejętność działania w stresowych sytuacjach czy skrupulatność. Trzeba także przygotować sobie przykłady, które pomogą nam przedstawić powyższe cechy. Podczas rozmów rekrutacyjnych możemy bowiem spodziewać się pytania o sytuacje, w których dana cecha okazała się pomocna.

 

Młodzi ludzie, którzy są w trakcie edukacji mogą poszukać pracy wpisując w wyszukiwarkę następujące słowa: „dobra praca bez studiów”, „praca Warszawa bez doświadczenia”, „praca po szkole średniej”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.