Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca bez wynagrodzenia – podstawy prawne, jaka umowa?

Praca bez wynagrodzenia – podstawy prawne, jaka umowa?

 
Praca bez wynagrodzenia – podstawy prawne, jaka umowa?

Czy w polskim systemie prawnym jest dopuszczalna umowa o pracę bez wynagrodzenia? Czy każdemu praktykantowi należą się pieniądze i czy dzień próbny jest płatny? W niniejszym artykule odpowiemy na te i inne pytania związane z wynagrodzeniami.

 

Prawo do wynagrodzenia – Kodeks pracy


Art. 13. Kodeksu pracy brzmi: „Pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, w szczególności poprzez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę”.

Prawo do wynagrodzenia i zasady wypłacania pensji dokładnie opisuje dział trzeci kodeksu. Stanowi m.in., że:

  •     Wysokość wynagrodzenia powinna odpowiadać rodzajowi pracy, kwalifikacjom pracownika, musi być ustalana z uwzględnieniem ilości i jakości świadczonej pracy (art. 78. § 1.).
  •     „Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę” (art. 84.).
  •     „Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie”. Wypłaca się je z dołu, nie później niż w ciągu 10 pierwszych dni kolejnego miesiąca (art. 85. § 1., 2.).

 

Warto zaznaczyć, że Kodeks pracy ma zastosowanie jedynie w kontekście stosunku pracy, a więc chroni te osoby, które wykonują swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę. Umowy cywilnoprawne (zlecenie, dzieło, umowę agencyjną) reguluje Kodeks cywilny.

 

Praca bez wynagrodzenia: praktyki, staż, wolontariat

 

Określenia: praktykant, stażysta i wolontariusz często są stosowane zamiennie, każde z nich odnosi się jednak do innej sytuacji.

  • Wolontariusz to osoba, z którą została podpisana umowa o wolontariat. Jego działania na rzecz wybranej organizacji – dobrowolne i bez wynagrodzenia – formalnie nazywa się świadczeniami, nie pracą.
  • Bezpłatne praktyki studenckie to obligatoryjny punkt w planie zajęć każdej uczelni. Student obserwuje i poznaje praktyczne aspekty wybranego zawodu, przyucza się do niego. Czym innym jest umowa o praktyki absolwenckie. Może być podpisywana nie tylko z osobami, które posiadają już wyższe wykształcenie. Ta forma podlega ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich, zgodnie z która praktykantem może zostać każdy, kto ukończył co najmniej gimnazjum i nie skończył jeszcze 30. roku życia. W tym przypadku zgodne z prawem są zarówno umowa o bezpłatne praktyki, jak i umowa o praktyki z wynagrodzeniem (nie może ono przekraczać dwukrotności minimalnej płacy miesięcznie).
  • Staż, zgodnie z art. 2. Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oznacza „nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą”. Również w tym przypadku nie ma więc mowy o obowiązku świadczenia pracy, a wynagrodzenie za pracę ma formę stypendium. Staże – zgodnie z ustawą – nie powinny być zatem bezpłatne.

 

Rodzaje umów a zarobki

 

Od rodzaju podpisanej umowy zależą obowiązki pracodawcy wobec pracownika, także te związane z wypłatą wynagrodzenia. Pracowników na etacie chroni Kodeks pracy. Wciąż zdarza się, że nieuczciwi przedsiębiorcy wykorzystują dzień próbny w pracy jako okazję do niepłacenia za świadczoną w tym krótkim okresie pracę. Bywa i tak, że dzień próbny staje się próbnym tygodniem, a nawet miesiącem – bez umowy, opłacania składek, prawa do urlopu itd. Trzeba podkreślić, że takie praktyki są sprzeczne z kodeksem, ponieważ za dzień próbny także przysługuje wynagrodzenie, nawet jeśli z pracownikiem nie zostanie podpisana umowa na dłużej.

Forma umowy-zlecenia zakłada, że wynagrodzenie może być wypłacone po zrealizowaniu zlecenia, ale strony mogą też przyjąć inne ustalenia – płatność raz w miesiącu czy raz na kwartał. Elastyczna jest również umowa o dzieło. Terminy i zasady wypłaty określa się w umowie. Osoba, która wykonuje dzieło, może otrzymać wynagrodzenie w ratach albo w całości po zakończeniu pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.