Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Praca po historii: gdzie ją znajdziesz?

2020-02-26

Kierunki historyczne – perspektywy zatrudnienia

 

Kierunki historyczne nie obejmują wyłącznie historii w sensie ogólnym. Można doprecyzować wybór i studiować takie przedmioty jak historia sztuki, etnologia, archeologia, ochrona dóbr kultury i podobne. Choć w powszechnej opinii mówi się, iż są to studia bardziej dla pasjonatów, niż dające konkretny zawód, to jednak absolwenci znajdą dla siebie miejsce na rynku pracy.

 

Zacznijmy od tego, czego się uczą. Zdobywają oczywiście wiedzę o faktach historycznych, znają ich chronologię, konteksty, skutki oraz przyczyny. Jednak to nie tylko sama teoria. Studia historyczne doskonalą wiele innych, cennych umiejętności. Przede wszystkim pamięć, pozwalającą przywoływać wiele przydatnych informacji. To też pewna poręczność w kojarzeniu faktów, łączeniu ich ze sobą, analiza różnych wydarzeń i poszukiwanie klucza do rozwiązywania pozornie niezwiązanych problemów – dlaczego dany władca postąpił tak, a nie inaczej, co spowodowało wędrówkę ludności z jednego obszaru na inny, pod wpływem jakich wydarzeń powstał ten obraz i jaki przekaz może być ukryty w inskrypcji nad wejściem do średniowiecznego budynku.

 

Mimo iż wydaje się to najbardziej powszechną drogą kariery, to praca po historii wiąże się nie tylko z przekazywaniem wiedzy uczniom i studentom. Absolwenci mogą także podjąć się pełnienia obowiązków w instytucjach kultury, muzeach i archiwach – zajmując się organizacją wystaw, opisywaniem eksponatów, poszukiwaniem ich i pozyskiwaniem dla reprezentowanej instytucji. Warto także zainteresować się możliwością wstąpienia w struktury np. samorządu lokalnego.

 

Praca nauczyciela historii

 

Jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie jako nauczyciel historii, musimy liczyć się z tym, że wysokość wynagrodzenia regulowana jest przez państwo, a liczba godzin lekcyjnych jest ograniczona.

 

Jednak jeżeli czujemy powołanie do wykonywania właśnie tego zawodu, z pewnością odnajdziemy się w szkolnym środowisku. Tłumaczenie tego, jak kształtowała się historia Polski, Europy czy świata, nie musi być jedynym zadaniem. Prowadzenie kół naukowych – np. w terenie, przygotowywanie uczniów do konkursów i olimpiad może dawać bardzo dużo satysfakcji.

 

Inne zawody po historii

 

Oczywiście praca w placówkach oświaty nie jest jedyną opcją po ukończeniu studiów. W zależności od specjalizacji można znaleźć pracę na różnych stanowiskach. Na przykład profesor czy doktor historii często pracują jako redaktorzy naukowi czasopism, portali i innych wydawnictw.

 

Co po studiach historycznych mogą robić osoby, które nie chcą siedzieć za biurkiem? Archeolog ma możliwość wyjazdu na różnego typu ekspedycje, historyk sztuki w ramach prac badawczych musi często podróżować do innych muzeów, archiwów czy bibliotek – w kraju i na świecie.

 

Warto dodać, że same studia przygotowują absolwenta do podejmowania wielu zawodów niezwiązanych ściśle z samą historią. Osoby, które ukończyły studia humanistyczne, mogą pracować w redakcjach, na stanowiskach managerskich, jako doradcy, kierownicy, konsultanci itd.

 

Read also: