Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Relokacja – potrzeba biznesowa dla firmy, szansa dla pracownika

Relokacja – potrzeba biznesowa dla firmy, szansa dla pracownika

 
Relokacja – potrzeba biznesowa dla firmy, szansa dla pracownika

Kandydaci starający się o pracę w organizacjach będących filiami międzynarodowych koncernów muszą liczyć się z tym, że przedsiębiorstwo może im zaproponować czasowe zatrudnienie za granicą. Choć relokacja wynika z potrzeb firmy, to i pracownikowi może dać sporo korzyści.

 

Relokacja pracowników – co to jest?

 

Relokacja, czyli wysłanie pracownika do pracy w innym miejscu (miejscowości lub kraju) niż to, w którym mieszka na stałe, jest zjawiskiem typowym dla globalnego rynku pracy. W przeciwieństwie do delegacji, relokacja nie ma charakteru incydentalnego – podwładny zmienia lokalizację na stałe lub na dłuższy czas.

 

Z relokacją mamy do czynienia, gdy pracownik zostaje przeniesiony:

  • do innego miasta w ramach tej samej firmy – może to nastąpić wyłącznie za zgodą zatrudnionego. W tym wypadku konieczna jest zmiana w umowie o pracę. Jeśli zatrudniony będzie dojeżdżał do innej miejscowości, ma prawo do wskazania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu w rozliczeniu podatkowym. Tego typu relokacja trwa maksymalnie 3 miesiące;

  • do innego kraju – tu również konieczna jest zgoda pracownika. Może się to wiązać ze sporą korzyścią finansową dla podwładnego. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Europejskim Obszarze Gospodarczym w tym wypadku pracodawca musi wypłacać mu wynagrodzenie wg stawek obowiązujących w danym państwie (przy czym pracownik nie może pobierać niższej pensji niż pierwotnie), a także zapewnić takie same warunki pracy jak lokalni pracownicy danego państwa;

  • do innego pracodawcy – również za zgodą pracownika. W tym wypadku najczęściej podpisywane jest porozumienie trójstronne określające czas świadczenia pracy dla innego podmiotu. Pierwotny pracodawca udziela pracownikowi bezpłatnego urlopu.

 

Relokacja pracownika – przyczyny

 

Proces relokacji to poważne wyzwanie tak dla firmy – która ponosi koszty oraz ciężar organizacyjny tego procesu – jak i dla pracownika, który musi zmienić miejsce zamieszkania i odnaleźć się w innym środowisku kulturowym. Jednak obie strony mogą sporo zyskać, jeśli tylko relokacja zostanie zawczasu dobrze przygotowana i przeprowadzona z należytą starannością. 

 

Firmy decydują się na przeniesienie pracowników na przykład wtedy, gdy otwierana jest nowa filia i okazuje się, że potrzebne są tam kompetencje i wiedza, których lokalni, młodzi stażem pracownicy jeszcze nie mają. Wówczas wysyła się ekspertów, aby podzielili się doświadczeniem i pomogli wypracować pożądane umiejętności.

 

Inny cel relokacji pracownika to stworzenie wybranym, dobrze rokującym menedżerom możliwości sprawdzenia się w szerszym, globalnym środowisku biznesowym np. poprzez program menedżerski. W politykę wielu międzynarodowych korporacji wpisana jest wymiana zasobów między poszczególnymi jednostkami i doświadczenie pracy w multikulturowym środowisku. Zdobywając nowe kompetencje, relokowani kandydaci na liderów rozwijają się zawodowo. W ten sposób jednocześnie zapewniają rozwój swojej organizacji. Wziąwszy pod uwagę potrzeby i kierunki prowadzenia współczesnego biznesu, można założyć, że relokacje w dużych firmach będą coraz powszechniejsze.

 

Relokacja może trwać kilka miesięcy, rok, półtora roku, ale są też przeniesienia na dłużej – na dwa, trzy lata. W takich przypadkach pracownik najczęściej zabiera ze sobą rodzinę. Firma może służyć pomocą w znalezieniu odpowiedniego mieszkania, szkoły dla dzieci, a nawet ewentualnego zajęcia dla partnerki czy partnera – wszystko zależy od polityki przedsiębiorstwa w tym względzie.

 

Relokacja – czy pracodawca może zmusić pracownika do przeniesienia?

 

W związku z tym, że relokacja zatrudnionego to dość inwazyjna zmiana warunków, wymaga ona dopełnienia formalności. Częstym sposobem relokowania pracownika jest zawarcie między pracownikiem a podwładnym porozumienia zmieniającego – zazwyczaj jest to aneks do umowy o pracę, mający formę oświadczenia woli pracownika. Co do zasady porozumienie jest dobrowolne i jeśli pracownik nie zgodzi się na relokację, nie dochodzi ona do skutku. 

 

Niekiedy stosuje się także wypowiedzenie zmieniające, które wymaga zgody podwładnego. Jak wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy:

 

Wypowiedzenie zmieniające polega na jednoczesnym wypowiedzeniu pracownikowi dotychczasowych warunków pracy i płacy oraz zaproponowaniu nowych warunków. Konieczność wręczenia wypowiedzenia zmieniającego zachodzi wyłącznie w przypadku istotnej zmiany wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Najczęściej zmiana ta będzie dotyczyła zajmowanego stanowiska, wysokości wynagrodzenia, wymiaru etatu bądź miejsca wykonywania pracy.

 

Jeśli pracownik nie przyjmie nowych warunków, umowa o pracę zostaje rozwiązana z upływem okresu wypowiedzenia. Niemniej, jak wyjaśnia PIP:

 

Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. 

 

Warto pamiętać, że w przypadku konfliktu z pracodawcą w tym zakresie, pracownik (zarówno ten, który przyjął warunki wypowiedzenia zmieniającego, jak i ten, który je odrzucił) może dochodzić swoich roszczeń w sądzie pracy. 

 

Dodatki relokacyjne

 

Jak w praktyce wygląda procedura relokacyjna? Bardzo często całość przygotowań do wyjazdu pracownika odpowiedzialna jest firma. W międzynarodowych korporacjach do takich spraw wyznacza się specjalistów z pionu HR, którzy wpierw analizują predyspozycje kandydatów do wyjazdu i wdrażają procedurę przygotowawczą. Pracownicy mogą na przykład brać udział w specjalnie organizowanych spotkaniach, podczas których zaznajamia się ich ze specyfiką danego regionu, jego kulturą, obyczajowością itd.

 

W niektórych firmach przygotowywany jest specjalny pakiet, który ma ułatwić podwładnemu przeprowadzkę oraz adaptację w nowym miejscu. Najczęściej są to: 

 

  • pomoc w znalezieniu mieszkania (czasem pracownik może liczyć także na finansowe wsparcie w jego utrzymaniu), 

  • wsparcie przy przystosowaniu się do nowych warunków zamieszkania (pomoc przewodników, psychologów),

  • dodatki finansowe.

 

Każdy pakiet relokacyjny powinien być dostosowany do warunków, jakie będą panowały w nowym otoczeniu.

 

Zmiana lokalizacji bardzo często wiąże się z licznymi benefitami. Przede wszystkim ważne jest, aby wynagrodzenie było dostosowane do warunków finansowych nowego miejsca. Dlatego podwładni często dostają finansowe wsparcie. Jednym z dodatków może być także służbowy samochód.

 

Czasami pracownik godzi się na przeniesie pod warunkiem, że nie będzie rozstawał się z bliskimi. W takiej sytuacji przedsiębiorstwa zazwyczaj decydują się na przeniesienie całej rodziny. Wiąże się to z opłaceniem szkoły dla dzieci oraz kursów językowych w przypadku przeprowadzki do innego państwa.

 

Relokacja – zalety:

 

  • dla pracownika

 

Relokacja to dla pracownika szansa rozwoju zawodowego, ale także życiowa przygoda. Niesie wiele wyzwań, wiążą się z nią rozmaite trudne do przewidzenia sytuacje. Z tego powodu kompetencje, jakie pozwala zdobyć, nie ograniczają się jedynie do czysto zawodowych. Relokowani pracownicy uczą się otwartości na inne wzorce kulturowe, a także cierpliwości i wytrwałości, niezbędnych do poruszania w nowej dla nich rzeczywistości.

 

  • dla pracodawcy

 

Relokacja wysoko wykwalifikowanych specjalistów to dla przedsiębiorstw szansa na szybszy rozwój. Kadra z doświadczeniem pomaga w organizacji nowych oddziałów przedsiębiorstwa, wdrożeniu pracowników z mniejszym stażem. Co więcej, relokowany pracownik zdobywa nowe kompetencje, dzięki którym może skuteczniej realizować zadania zawodowe i przyczyniać się do rozwoju przedsiębiorstwa.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    14 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.