Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Spedytor - na czym polega praca, obowiązki, jak zostać spedytorem

Spedytor - na czym polega praca, obowiązki, jak zostać spedytorem

 
Spedytor - na czym polega praca, obowiązki, jak zostać spedytorem

Spedytor - praca

 

Prawa i obowiązki spedytora są opisane w art. od 794. do 804. kodeksu cywilnego. Cytując pierwszy z nich: „Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.”.


Podobnie jak w transporcie, tak samo pracę i stanowisko spedytora można klasyfikować ze względu na różne rodzaje i obszary działania. Popularne są między innymi takie stanowiska jak spedytor lotniczy, spedytor morski. Inny też będzie zakres obowiązków spedytora międzynarodowego czy krajowego.

 

Na czym polega praca spedytora?

 

Innymi słowy, to na czym polega praca spedytora, można określić jako „opiekę nad przesyłką”, w trakcie jej drogi z punktu „A” do „B” i organizację wszelkich działań związanych z przewozem (najprostszym przykładem są działania związane z procedurą celną przy przewozie towarów, podpisywanie umów z kontrahentami itp.).


Przy okazji omawiania tego tematu warto zwrócić uwagę na problem: spedytor, a przewoźnik. Oba powszechnie kojarzone są z transportem. Spedytor  nie jest jednak przewoźnikiem, ale do jego zadań może należeć właśnie zlecenie transportu przewoźnikowi, gdyż sam przewóz jest elementem całego pasma działań związanych ze spedycją.
Przewoźnik nie jest spedytorem, ale jak mówi art. 800., spedytor może dokonać też przewozu samodzielnie - wtedy obowiązują go prawa i obowiązki przewoźnika.

Praca w spedycji wymaga odpowiednich umiejętności. Znajomość języków pomoże w przypadku organizowania transportów międzynarodowych lub współpracy z międzynarodowymi klientami. Niezbędna jest też umiejętność logicznego myślenia, dobra organizacja pracy, zręczność w obsłudze urządzeń biurowych, często też odporność na stres i umiejętność działania pod presją czasu, podejmowania samodzielnych decyzji.

 

Spedytor - obowiązki

 

Jak wygląda zwykły dzień spedytora? Zlecenia zaczynają się od pierwszego kontaktu z klientem – przyjęciu zlecenia, rozeznaniu się w potrzebach kontrahenta i w możliwościach zorganizowania przesyłki. Od spedytora będzie wymagało się też optymalizacji łańcucha transportowego – negocjowania stawek, pilnowania budżetu, jak najlepszego wykorzystania zorganizowanych środków transportu. Obowiązki spedytora to też prowadzenie dokumentacji, rozliczanie zleceń i podpisywanie umów.


Kiedy ktoś obejmie stanowisko jako spedytor, praca będzie stawiała przed nim wiele różnorakich wyzwań. Elastyczność, działanie na kilku płaszczyznach jednocześnie, umiejętności organizacyjne i interpersonalne to cechy spedytora, które ułatwią mu wykonywanie powierzonych zadań.

 

Spedytor - jak nim zostać?

 

Wśród ogłoszeń o pracę nie ma wymagań co do wykształcenia kierunkowego. Jednak jeśli ktoś chce rozwijać swoje umiejętności właśnie w tym kierunku, ma do wyboru kilka ścieżek. Takie możliwości oferuje przede wszystkim technikum spedycyjne. Wyuczenie zawodu da już podstawy do podjęcia pracy.
Jeśli chodzi o uczelnie wyższe, to kierunki, które pomogą rozwinąć umiejętności i przygotować kandydata do pełnienia funkcji spedytora  to logistyka, zarządzanie, transport.

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca AZONIK sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.