Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Środki trwałe w firmie

Środki trwałe w firmie

 
Środki trwałe w firmie

O ile przy zakupie firmowego auta raczej nie mamy wątpliwości, że będzie to środek trwały, o tyle już komputer, dobra lustrzanka czy meble budzą więcej wątpliwości przedsiębiorców. Czym są środki trwałe w działalności gospodarczej? Czy wszystkich dotyczy amortyzacja podatkowa i jak je ewidencjonować?

 

Co to są środki trwałe w firmie?

 

Podstawową definicję prawną tego pojęcia znaleźć można w art. 22a. 1. Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Środki trwałe są to:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez
podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 22a pkt 1.

 

Podlegają one amortyzacji, stanowią własność lub współwłasność podatnika i są we własnym zakresie nabyte bądź wytworzone, kompletne i zdatne do użytku w dniu rozpoczęcia korzystania z nich.

 

Środki trwałe wg Ustawy o rachunkowości to z kolei: rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności:
a) nieruchomości – w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
b) maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,
c) ulepszenia w obcych środkach trwałych,
d) inwentarz żywy (art. 3.).

 

Definicje są zatem podobne, w drugim przytoczonym akcie prawnym zawarto w wyliczeniu dodatkowo ulepszenia w obcych środkach i żywy inwentarz.

 

Środki trwałe – od jakiej kwoty?

 

Od 2018 r. składniki majątku o wartości ponad 10 tys. obowiązkowo zaliczają się środków trwałych. Kwota minimalna wcześniej wynosiła 3,5 tys. Fakt ewidencjonowania danego zakupu jako środek trwały wiąże się z koniecznością jego amortyzacji – czyli rozłożenia w czasie rozliczeń wartości początkowej zakupionych dóbr. Dobrowolnie można ewidencjonować środki trwałe o niskiej wartości (do 10 tys.) i również je amortyzować, także jednorazowo. Warunkiem jest tutaj co najmniej roczny okres wykorzystywania danego środka w działalności firmy.

 

Warto też dodać, że powyższy 10 tys. obowiązuje nie tylko środki trwałe, ale też wartości niematerialne i prawne (np. licencje).

 

Jak księgować środki trwałe?

 

Zarówno środki trwałe do 10 tys., jak i powyżej tej kwoty, należy dodawać do ewidencji środków trwałych, w której zaznacza się m.in. wartość początkową składnika majątku, datę rozpoczęcia użytkowania oraz informacje o amortyzacji – metodę i miesięczną stawkę. Taki zakup nie stanowi kosztów uzyskania przychodu, nie jest więc uwzględniany w KPiR (koszt stanowi natomiast odpis amortyzacyjny). Od zakupu środków trwałych można odliczyć VAT.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.