Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Świadectwo pracy - co powinno zawierać, termin wydania, rozporządzenie, wzór

Świadectwo pracy - co powinno zawierać, termin wydania, rozporządzenie, wzór

 
Świadectwo pracy - co powinno zawierać, termin wydania, rozporządzenie, wzór

Świadectwo pracy - do czego jest potrzebne


Świadectwo pracy to dokument potwierdzający fakt zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie. Musi ono zawierać pewne elementy przekazujące kolejnemu pracodawcy informacje o przebiegu pracy. Pismo jest obowiązkowo wydawane osobie, która miała podpisaną umowę o pracę (nie dotyczy to umów cywilno-prawnych, czyli umowy o działo oraz umowy-zlecenia).


Co powinno zawierać świadectwo pracy


Według prawa świadectwo pracy powinno zawierać konkretne informacje. Nie ma tutaj miejsca na dowolność. Najważniejsze elementy to między innymi:

    • wymiar czasu pracy,
    • sposób rozwiązania umowy,
    • informacja o wykorzystanym urlopie oraz ekwiwalencie za niewykorzystany urlop,
    • okresy pobierania zasiłku chorobowego.

Od 1 stycznia 2019 roku nastąpiły pewne zmiany dotyczące wydawania tego dokumentu. Zgodnie z artykułem 94. Kodeksu pracy wraz ze świadectwem pracy powinna być także przekazywana informacja o:

    • okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej (10-letni okres, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy został rozwiązany)
    • możliwości odbioru przez podwładnego dokumentacji do końca miesiąca kalendarzowego następującego po upływie okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej, o którym mowa w przytoczonych wyżej przepisach. W przypadku nieodebrania świadectwa ulega ono zniszczeniu.

Jest to dość duża zmiana, ponieważ do tej pory cała dokumentacja miała być przechowywana przez 50 lat.


Ile czasu ma pracodawca na wydanie świadectwa pracy


Wystawienie świadectwa pracy osobom, z którymi rozwiązano umowę, jest obowiązkiem każdej firmy. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy po 7 dniach po wygaśnięciu jednej umowy, następuje podpisanie kolejnej z tym samym pracodawcą. W takim przypadku dokument jest wydawany na specjalny wniosek osoby zainteresowanej otrzymaniem świadectwa. Po złożeniu prośby szef ma 7 dni na przekazanie świadectwa.

Jeżeli stosunek pracy przestał mieć moc prawną i nie została podpisana kolejna umowa, to przedsiębiorca musi wydać odpowiedni dokument byłemu podwładnemu w ciągu 7 dni od rozwiązania współpracy.

 

Co zrobić, kiedy pracodawca nie wydał świadectwa pracy


Czasami zdarza się, że poprzedni przełożony nie dopełnił obowiązku dotyczącego przekazania świadectwa pracy. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Przede wszystkim pracodawca musi liczyć się z możliwością zapłacenia kary od 1000 do 30 000 zł. Osoba, która nie otrzymała tej ważnej informacji, ma prawo domagać się naprawiania szkody. Są tutaj jednak pewne obostrzenia. Były pracownik musi bowiem udowodnić, że niewydanie dokumentu sprawiło, że nie został zatrudniony w kolejnej firmie, pomimo posiadanych kompetencji i doświadczenia.

 

Rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy

Powyższe przepisy znajdują się w kilku rozporządzeniach. Przede wszystkim w artykule 97. Kodeksu pracy możemy znaleźć informację o obowiązkach pracodawcy, w tym o wydaniu świadectwa. Nowy zapis, traktujący o skróceniu przechowywania dokumentacji pracowniczej, to artykuł 94. Natomiast wszystkie zasady, które regulują tryb przekazywania świadectwa, są zawarte w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 w sprawie świadectwa pracy.


Świadectwo pracy - wzór


Treść świadectwa pracy jest konkretnie określona w wyżej przytoczonym rozporządzeniu. Dokument musi mieć określoną, skodyfikowaną formę. Dlatego w internecie można znaleźć wiele wzorów świadectwa pracy. Dodatkowo warto się posłużyć rozporządzeniem, ponieważ określa ono, jak powinien wyglądać taki dokument. Wzór świadectwa pracy można znaleźć na stronie internetowej sejmu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.