Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop na żądanie – ile dni, zgłoszenie oraz odmowa

Urlop na żądanie – ile dni, zgłoszenie oraz odmowa

 
Urlop na żądanie – ile dni, zgłoszenie oraz odmowa

Prawo pracy jasno określa, że każdy pracownik ma prawo do urlopu, w tym także do urlopu na żądanie. Co to właściwie jest urlop na żądanie i w jakich sytuacjach możemy o niego wnioskować?

 

Urlop na żądanie – co to jest?


W Kodeksie pracy znajduje się zapis, który mówi, że pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu na żądanie w wyjątkowych sytuacjach. Jest to niezbywalne prawo każdego zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę (niezależnie od tego, w jakim wymiarze godzin jest zatrudniony). Najczęściej jest to urlop nieplanowany, który wynika z różnych sytuacji życiowych (choroba, złe samopoczucie, choroba członka rodziny, którym się opiekujemy, awaria samochodu, śmierć w rodzinie).

 

Urlop na żądanie – ile dni przysługuje pracownikowi


Każdemu pracownikowi przysługują 4 dni urlopu na żądanie, niezależnie od tego ile wynosi jego wymiar urlopu. Warto dodać, że nie są to specjalne dodatkowe dni, tylko dni, które wchodzą w skład urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że jeżeli dana osoba ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego, to już w tej liczbie mieszczą się właśnie 4 dni wolnego na żądanie. Praktycznie w każdej firmie istnieje coś takiego, jak plan urlopowy, który jest określany na początku roku, jednak nie ma w nim zawartych dni urlopu na żądanie. Ustawowe 4 dni urlopu na żądanie można wykorzystać pod rząd lub każdy oddzielnie.

 

Zgłaszanie urlopu na żądanie


Tak jak w przypadku innego urlopu, także tutaj trzeba zgłosić swoją nieobecność przełożonemu. Najpóźniej musimy przekazać pracodawcy informację o absencji w dniu rozpoczęcia urlopu. Najlepiej zrobić to w godzinach porannych. Kodeks Pracy nie określa, w jaki sposób urlop na żądanie ma być zgłoszony. Możemy to zrobić za pomocą SMS-a, maila, rozmowy telefonicznej, chyba że w naszym zakładzie pracy regulamin ściśle określa zasady zgłaszania wolnych dni. Jeżeli w naszej firmie istnieje obowiązek składania wniosków urlopowych, to w przypadku urlopu na żądanie najlepiej przedłożyć taki wniosek dzień po absencji.

Każdy pracownik musi pamiętać o zgłoszeniu wolnego na żądanie. Jest to kluczowe, ponieważ niezgłoszenie nieobecności może być potraktowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracownika, czyli stawienie się do pracy.

 

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie


Często pojawia się pytanie, czy pracodawca ma prawo odmówić urlopu na żądanie? Przełożony ma prawo do odmowy urlopu zarówno wypoczynkowego, jak i urlopu na żądanie. Jednak muszą wtedy zaistnieć specjalne okoliczności, które sprawią, że absencja w danym dniu jest nie do przyjęcia np. ważne spotkanie biznesowe, kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy lub nieobecność pracownika, który mógłby nas zastąpić w wykonywaniu zadań.

 

Niewykorzystany urlop na żądanie


Załóżmy, że w danym roku nie wykorzystaliśmy naszego urlopu na żądanie. Czy w takiej sytuacji w kolejnym roku kalendarzowym możemy liczyć na zwiększenie jego wymiaru? W przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego, urlop na żądanie nie przechodzi na kolejny rok. Jeżeli w danym roku go nie wykorzystaliśmy, to w następnym roku jest on traktowany jako dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Warto tutaj jeszcze raz podkreślić, że w każdym roku obowiązują nas 4 dni urlopu na żądanie.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.