Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop na żądanie - zasady udzielania

Urlop na żądanie - zasady udzielania

 
Urlop na żądanie - zasady udzielania

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę  należą się cztery dni urlopu rocznie, które może wziąć w nagłych i nieprzewidzianych, losowych sytuacjach. Tzw. urlop na żądanie, nazwany pogardliwie i niekoniecznie sprawiedliwie „kacowym”, budzi wiele wątpliwości, kontrowersji, a także spięć na linii organizacje pracodawców - związki zawodowe. Co powinieneś wiedzieć o urlopie na żądanie?

Cztery dni urlopu na żądanie to uprawnienie przysługujące każdemu pracownikowi, który nabył prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar tych dni nie jest uzależniony od innych czynników, np. stażu pracy – każdemu, niezależnie od tego, jak długo pracuje w danej firmie lub jest aktywny na rynku pracy, przysługuje tyle samo urlopu „na żądanie”. Te cztery dni nie są dodatkowymi dniami wolnymi – stanowią część całej puli przysługującego pracownikowi urlopu w roku kalendarzowym (20 lub 26 dni). Z urlopu na żądanie pracownik może skorzystać jednie w roku, w którym takie dni mu przysługują - niewykorzystane dni urlopu na żądanie nie kumulują się i „nie przechodzą” na następny rok.

 


Urlop na żądanie tym różni się od tradycyjnego urlopu wypoczynkowego, że nie wymaga złożenia wniosku i można go wziąć w nagłej, nieprzewidzianej sytuacji. Istotne jest natomiast odpowiednie poinformowanie pracodawcy – można to zrobić telefonicznie, sms-em bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej najpóźniej w dniu, w którym chcesz skorzystać z takiego urlopu.

Bardzo ważne jest by poinformowanie pracodawcy było skuteczne – informacja powinna dotrzeć do drugiej strony najpóźniej przed rozpoczęciem pracy w dniu, w którym chcesz skorzystać z urlopu na żądanie.  Co do zasady wzięcie urlopu na żądanie w trakcie dnia pracy jest niedopuszczalne. Sąd Najwyższy orzekł, że wyjątek od tej reguły stanowi sytuacja, w której takie rozwiązanie przewidują wewnętrzne przepisy zakładu pracy (np. regulamin).

 

Jeśli nasz komunikat nie dotrze do pracodawcy, możemy narazić się na spore problemy – łącznie z zarzutem naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i, w najgorszym razie, poważnymi konsekwencjami w postaci rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Kiedy pracodawca może się nie zgodzić?


Przyjmuje się, że samo wyrażenie woli przez pracownika i skuteczne poinformowanie pracodawcy o potrzebie skorzystania z urlopu na żądanie, wystarczy by przełożony takiego urlopu nam udzielił. Niestety, nie do końca jest to zgodne z prawdą. W pewnych okolicznościach pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia „nagłego” wolnego. Najbardziej prozaiczna jest sytuacja, w której pracownik wykorzystał cały, przysługujący mu w roku kalendarzowym, urlop wypoczynkowy. W takich okolicznościach zgłoszenie chęci wzięcia urlopu na żądanie może spotkać się z uzasadnioną odmową pracodawcy. Podobnie może stać się w sytuacji gdy potrzebę takiej nieobecności zgłosi nowozatrudniony pracownik, który nie nabył jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego.

Do nieco bardziej skomplikowanych i mniej przewidywalnych dla pracownika sytuacji, w których pracodawca może nie udzielić mu urlopu na żądanie, zalicza się również zagrożenie dobra i mienia firmy oraz w inne, nagłe i nieprzewidziane sytuacje, w których udzielenie takiego wolnego pracownikowi mogłoby narazić pracodawcę na szwank. Należą do nich np. niespodziewane braki kadrowe wywołane absencjami chorobowymi lub braki związane z sezonem urlopowym. Odmowa pracodawcy jest także uzasadniona w sytuacji, w której dodatkowa nieobecność pracownika grozi ciągłości pracy w firmie.

 

W takich sytuacjach pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia mu urlopu na żądanie, a pracownik musi tę decyzję uszanować i w danym dniu stawić się w pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Product Manager w branży wędkarskiej

    Abramis Sp. z o.o.   Łomianki, ul. Łąkowa 52a    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 10 000 zł / mies. (w zal. od umowy)
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Aktywny udział przy wprowadzaniu nowych produktów. Monitorowanie trendów na rynku oraz potrzeb i wymagań klientów. Tworzenie zamówień w fabrykach, w oparciu o analizy sprzedaży. Samodzielne testowanie produktów przed wprowadzeniem do sprzedaży. Analiza działań...
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.