Praca.pl Poradniki BPO/SSC
Centra usług biznesowych - wady i zalety

Centra usług biznesowych - wady i zalety

 
Centra usług biznesowych - wady i zalety

Z punktu widzenia firm, które decydują się wydzielić poszczególne funkcje, takie jak obsługa klienta, usługi informatyczne czy księgowe ze swojej działalności i przekazać je do realizacji innym, wyspecjalizowanym podmiotom, jest to rozwiązanie niosące wiele korzyści z punktu widzenia rozwoju kluczowej działalności i realizacji celów strategicznych.

A jakie korzyści wynikają z powyższej praktyki dla pracowników samych firm outsourcingowych? Czego można się spodziewać, decydując się związać swoje życie zawodowe z firmą z branży BPO?

 

Wymagania na start


Podstawowym kryterium rekrutacyjnym będzie język angielski. Outsourcing oznacza bowiem współpracę z globalnymi partnerami, stąd przedmiotem pracy będzie najczęściej obsługa klienta, systemów komputerowych
 i kooperowanie z kolegami w pracy w tym języku. Dlatego też możemy się spodziewać procesu rekrutacyjnego przeprowadzonego w języku angielskim, gdzie kluczem do sukcesu będzie jego zaawansowany poziom.

Kolejnymi wymaganiami, w zależności od stanowiska, które interesuje kandydata, są: znajomość innych języków obcych, również na poziomie zaawansowanym, lub MS Excel i wykształcenie kierunkowe w dziedzinie IT/finansów.

Niemniej istotne są kompetencje miękkie, predysponujące kandydata do pracy z klientem. Te oceniane są zarówno podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak i w trakcie próbnej pracy – zadania praktycznego, które stanowi codzienny przedmiot pracy na danym stanowisku i pokazuje, na ile kandydat odnajduje się w danych okolicznościach.

 

Doświadczenie niepotrzebne?


Jak nietrudno zauważyć, wśród powyższych wymagań nie pojawia się doświadczenie zawodowe. Istotnie, praca w outsourcingu oznacza często realizację zadań bardzo specyficznych dla danego klienta, stąd pracodawca zapewnia wszelkie szkolenia przygotowujące do ich realizacji. Wynika z tego, że jest to doskonała praca na początek kariery zawodowej dla osób komunikatywnych, mówiących w językach obcych, dla których intensywny kontakt z ludźmi, ze wszystkimi jego wadami i zaletami, stanowi interesujące wyzwanie.

W środowisku BPO można doskonale rozwinąć swoje kompetencje interpersonalne, językowe, poprzez kontakt z „żywym” językiem, oraz zdobyć wiedzę z zakresu zagranicznych finansów i standardów obsługi klienta.

Z całą pewnością jest to dobry punkt wyjścia do wyznaczenia kierunku swojego dalszego rozwoju zawodowego i znacznego wzmocnienia swojej pozycji na rynku pracy w sytuacji dynamicznego rozwoju branży i wielu potencjalnych możliwości zatrudnienia.

 

Kilka słów o minusach


W ten sposób wyłania nam się minus pracy w outsourcingu, jakim jest rotacja pracowników. Otóż z uwagi na profil kandydata – absolwenta cechującego się pożądanymi w wielu innych branżach umiejętnościami i kompetencjami, dla którego jest to pierwsza praca, jest bardzo prawdopodobne, że w stosunkowo niedługim czasie poszuka on innego zatrudnienia. Wynika to z faktu, że praca ta jest pracą stresującą a możliwości awansu, jakkolwiek oczywiście istnieją, nie są dostępne dla każdego zainteresowanego nimi pracownika.

 

Rozwijające się i zdobywające coraz to nowe kontrakty inne firmy w danym mieście z branży BPO nie próżnują i nierzadko poszukują nowych pracowników, chcąc icprzyciągnąć atrakcyjniejszym wynagrodzeniem, pakietem benefitów i oferowanym stanowiskiem na wyższym poziomie, dostępnym dla wykwalifikowanych już pracowników. I jak dotąd być może brzmi to bardziej jako zaleta dla pracownika a wada dla pracodawcy, to zależnie od okoliczności może jednak być inaczej.

 

Zdarza się bowiem, że dynamika branży oznacza też renegocjacje lub utratę kontraktów przez pracodawcę, a to nieuchronnie oznacza redukcję zatrudnienia. A nawet w stabilnej sytuacji w firmie praca z klientem w dowolnej formie oznacza ryzyko wypalenia i często w dłuższej perspektywie nie stanowi dla wielu pracowników docelowej ścieżki kariery. Innymi słowy kandydaci mają możliwość rozwinąć skrzydła, ale dalej chcą się rozwijać w miarę możliwości poza tą branżą.

Jeśli zadajecie sobie pytanie, czy warto spróbować swoich sił w outsourcingu, to z całą pewnością odpowiem, że tak. Obycie się w międzynarodowym, multijęzycznym środowisku, gdzie jednocześnie w znacznym stopniu rozwiniemy swoje kompetencje interpersonalne w kontakcie z klientami z całego świata i zdobędziemy wiedzę w międzynarodowym standardzie, to inwestycja w siebie, która zaprocentuje w przyszłości w wielu obszarach.

Więcej artykułów "BPO/SSC"

Polecane oferty

  • GL Team Manager

    KR Group   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 dni
    Twój zakres obowiązków planowanie i koordynowanie pracą zespołu (bieżące zarządzanie pracą i rozwojem zespołu), prowadzenie efektywnej komunikacji z klientami, planowanie i realizacja prac związanych z obszarem Księgi Głównej (kompleksowe koordynowanie i nadzorowanie tego obszaru),...
  • Kierownik Zespołu Księgowego

    Praca.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    5 dni
    Zakres obowiązków: zarządzanie pracą zespołu komunikacja z klientami; koordynowanie i nadzorowanie prac związanych z obszarem Księgi Głównej; kontrolowanie comiesięcznych i rocznych deklaracji podatkowych; przygotowywanie sprawozdań finansowych; nadzorowanie rozliczeń wskazanych podmiotów;
  • Transition Project Leader

    METRO Global Solution Center Sp. z o.o.   Szczecin, Plac Brama Portowa 1    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    5 dni
    General duties: acting leading role in medium to complex centralization projects within GA and AR accounting areas, managing transition projects in terms of scope, cost, timelines, resources, risk, change and communication, planning, coordinating, and providing deliverables within each project...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.