Praca.pl Poradniki CV / Życiorys
Kolejność w CV – od czego zaczynamy: od wykształcenia czy doświadczenia zawodowego?

Kolejność w CV – od czego zaczynamy: od wykształcenia czy doświadczenia zawodowego?

 
Kolejność w CV – od czego zaczynamy: od wykształcenia czy doświadczenia zawodowego?

Co powinno znaleźć się na pierwszym miejscu życiorysu zawodowego? Co dla pracodawcy będzie ważniejsze – doświadczenie zawodowe czy wykształcenie? I Czy kolejność w CV ma faktycznie duże znaczenie?

 

Curriculum Vitae – jak napisać


Aby sprzedać siebie i zostać zaproszonym na spotkanie rekrutacyjne, kandydat ma dosłownie chwilę. Kiedy oferta pracy jest naprawdę atrakcyjna, a rekruter musi zapoznać się z dziesiątkami, a nawet setkami dokumentów aplikacyjnych, każdemu kandydatowi poświęca zazwyczaj mniej niż 10 sekund. Dlatego najlepiej na początku umieścić te dane, które najbardziej przemawiają za naszą kandydaturą. Czasem będzie to wykształcenie, a innym razem doświadczenie zawodowe. Ważne jest opisanie atutów tak, by jak najpełniej pokazać dopasowanie do profilu poszukiwanego przez pracodawcę pracownika.

Jak to zrobić? Od wymagań pracodawcy w ogłoszeniu rekrutacyjnym zależy, co powinno być w CV. Pierwszy krok przy konstruowaniu życiorysu to analiza kompetencji wymaganych na stanowisko, na które aplikuje kandydat. Większość potrzebnych informacji znajdziemy w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Dlatego należy je uważnie przeczytać. W opisie wymagań pojawiają się: wykształcenie, doświadczenie w zakresie branży, czas pracy na oferowanym stanowisku, kompetencje miękkie. Jeśli pracodawca nie zaznacza wyraźnie wymaganego wykształcenia, ale jednocześnie podkreśla konieczność posiadania np. 2-3 letniego doświadczenia na stanowisku analityka danych w dużej firmie międzynarodowej, ważniejsze będzie podkreślenie w CV dotychczasowych miejsc pracy i zakresu obowiązków.

Krótko mówiąc, zacznijmy od tego, co pokaże, że jesteśmy dobrzy. Sami oceńmy, czy przewagę nad innymi kandydatami da nam wykształcenie czy doświadczenie w CV. Pamiętajmy przy tym, że nieuporządkowane informacje oraz brak widocznych na pierwszy rzut oka kompetencji wymaganych przez potencjalnego pracodawcę mogą doprowadzić do odrzucenia aplikacji.

 

Chronologia w CV


Przy Curriculum Vitae chronologicznym ważne będzie umieszczenie kolejno zarówno naszego doświadczenia jak i wykształcenia. Tutaj warto zadbać o to, by nasz życiorys wyróżniał się w zalewie otrzymywanych przez rekrutera aplikacji. Najbardziej czytelna jest odwrotna chronologia – zaczynamy od najświeższych danych, ostatniego stanowiska pracy/szczebla edukacji.

 

Poprawne CV funkcjonalne


Przy CV funkcjonalnym, a więc takim, w którym opisuje się doświadczenie zawodowe poprzez posegregowanie go w ramach określonych doświadczeń (np. doświadczeń managerskich, sprzedażowych, językowych), warto na pierwszy plan wysunąć kompetencje praktyczne. CV funkcjonalne to dość trudna forma życiorysu i trzeba dołożyć wszelkich starań, aby w dokument nie wkradł się chaos. Mimo że nie trzymamy się chronologii, CV musi być jasne i łatwe w odbiorze.

 

Kiedy w CV wykształcenie powinno być przed doświadczeniem?


- Kiedy poszukiwana jest praca bez doświadczenia.
- Kiedy doświadczenie zawodowe osoby poszukującej pracy nie jest zbieżne z profilem stanowiska, o jakie się ubiega (czyli nie jest idealnie adekwatne lub nie dość długie), ale wykształcenie pasuje do oczekiwań pracodawcy.
- Kiedy pracodawca wyraźnie podkreśla w ogłoszeniu kierunek i stopień wykształcenia, jaki musi mieć kandydat, nie przywiązując równie dużej uwagi do doświadczenia.

 

Kiedy doświadczenie w CV warto umieścić na początku?


- Kiedy odpowiada oczekiwaniom pracodawcy i jest bardzo rozległe.
- Kiedy wykształcenie nie jest zgodne z tym, czego oczekuje pracodawca, a doświadczenie przemawia za tym, że kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje.
- Kiedy tworzymy CV funkcjonalne, którego głównym celem jest uwidocznienie praktycznego przygotowania do pracy.
- Kiedy pracodawca nie zaznacza wyraźnie wymaganego wykształcenia lub opisuje je bardzo ogólnie (np. wykształcenie wyższe, ukończona szkoła średnia, wykształcenie humanistyczne) i możemy wywnioskować, że bardziej liczy się dla niego opis kariery zawodowej.

 

Wykształcenie vs doświadczenie zawodowe – CV

 

Niestety na pytanie „Co powinno być pierwsze: doświadczenie czy wykształcenie?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tworząc CV, warto przygotować kilka wzorów lub na bieżąco modyfikować życiorys, dokonując analizy oczekiwań pracodawcy. To zdecydowanie skuteczniejsza metoda niż masowe rozsyłanie tych samych dokumentów aplikacyjnych w odpowiedzi na różniące się wymaganiami ogłoszenia o pracę.

Więcej artykułów "CV / Życiorys"
Praca Remontowa Shipbuilding S.A.

Polecane oferty

  • Lider / Koordynator produkcji

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: kierowanie oraz organizowanie pracy zespołu montażu zbrojeń okrętowych w zakresie jakości i wydajności; przygotowywanie stanowisk pracy pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa; kontrola prawidłowości przebiegu procesów technologicznych; przegotowywanie raportów...
  • Inspektor Kontroli Jakości ds. Odbiorów Kadłubowych

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 dni
    Zakres obowiązków: analizowanie dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej i wymagań Armatora; współpraca z Armatorami i Towarzystwami Klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; dokonywanie oceny parametrów jakościowych wyrobów na różnych etapach...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.