Praca.pl Poradniki CV / Życiorys
Przerwa w zatrudnieniu w CV - jak ją wyjaśnić lub ukryć?

Przerwa w zatrudnieniu w CV - jak ją wyjaśnić lub ukryć?

 
Przerwa w zatrudnieniu w CV - jak ją wyjaśnić lub ukryć?

Luki w okresie zatrudnienia, widoczne w dokumentach aplikacyjnych, postrzegane są przez większość pracodawców jako coś negatywnego, a w najlepszym razie – budzącego wątpliwości. Nic dziwnego, że wielu kandydatów stara się ukryć w CV przerwy w pracy. Czy takie próby mogą się udać? Jak wyjaśnić rekruterowi białe plamy w zawodowym życiorysie?

 

CV – przerwa w pracy

 

Przede wszystkim osoba biorąca udział w rekrutacji i sporządzająca dokumenty aplikacyjne nie powinna w nich kłamać. Jest to wykroczenie, które stanowi podstawą do domagania się odszkodowania przez pracodawcę, jeśli postanowił nas zatrudnić na podstawie nieprawdziwych informacji. Niemniej kandydat ma prawo organizować tak swoje dokumenty, by bardziej korzystne informacje były wyłuszczone i lepiej widoczne, a te świadczące na jego niekorzyść – podane w mniej widocznym miejscu.

 

Dlaczego reorganizacja treści w przypadku luk w zatrudnieniu bywa pomocna? Pracodawca może obawiać się podpisać umowę z osobą, która dotychczas często zmieniała pracę lub miała długą przerwę w zatrudnieniu. W szczególności będzie bać się inwestować w takiego podwładnego, nie będąc pewnym, czy ten wkrótce nie zrezygnuje z pracy. Chodzi więc o to, żeby aplikujący tak przedstawił swoją kandydaturę, by przekonać rekruterów, że jego osoba nie stanowi ryzyka dla firmy.

 

Przykład:

Wyobraźmy sobie sytuację wysokiej klasy specjalisty na przykład menedżer z branży sprzedaży, który nagle w wyniku redukcji etatów lub innych nieprzewidzianych okoliczności musi poszukiwać nowej pracy. Dodajmy, że jego specjalizacja jest wąska, a zapotrzebowanie i rozwój rynku usług, w których pracuje, dość niskie. Czas potrzebny na znalezienie nowej pracy w tej branży to przeciętnie 3-6 miesięcy.

 

W związku z tym, że opisywany menedżer ma dość duży kredyt mieszkaniowy oraz niewiele oszczędności, nie może sobie pozwolić na ryzyko niepracowania. Po trzech miesiącach przyjmuje ofertę w innej branży na trochę niższym stanowisku. W dalszym ciągu szuka pracy w swojej specjalizacji, ale obecnie wydaje mu się, że zaproszenia na rozmowę są jakby rzadsze. Przypuszczalnie przyczyną tego stanu rzeczy jest zmiana poczyniona w życiorysie zawodowym.

 

Zgodnie z prawdą, używając schematu chronologicznego CV, opisywany specjalista umieścił na początku obecne, inne niż pozostałe miejsce zatrudnienia. W tym przypadku właściwsze byłoby inne podejście. Optymalne nie będzie CV typowo funkcjonalne, ale lekko zmodyfikowana wersja chronologiczna.

 

By rozwiązać opisywany problem i uwypuklić swoje doświadczenie oraz zmniejszyć wpływ potknięcia w karierze, należy podzielić sekcję „Doświadczenie zawodowe” na dwie części. Dział pierwszy, chronologicznie opisujący staż z pierwotnej branży, oraz sekcja druga, również chronologicznie opisująca doświadczenie w drugiej branży.

 

Efekt takiego zabiegu będzie wyglądać mniej więcej tak:

 

Doświadczenie zawodowe:
BRANŻA: USŁUGI FINANSOWE

ABC Bank S.A 05.2019-…
Specjalista ds. sprzedaży usług

Prezentacja i sprzedaż produktów bankowych
Aktywne zdobywanie nowych klientów
Wstępna weryfikacja wniosków kredytowych

 

BRANŻA: DORADZTWO TECHNICZNE/RYNEK IT
Doświadczony doradca rynku IT w zakresie sprzętu sieciowego oraz oprogramowania platformy sprzętowej. Ma za sobą nadzór nad kilkunastoma dużymi wdrożeniami w zakresie budowy i modyfikacji infrastruktury sieciowej. Zdolności techniczne łączy z umiejętnością profesjonalnej obsługi klienta.

 

XYZ Tech Sp. z o.o. 03.2000 – 01.2006
Specjalista ds. hardware

Sporządzanie ofert handlowych oraz dokumentacji przetargowej
Obsługa dużych klientów instytucjonalnych
Nadzór oraz instalacja sprzętu u klienta

 

CV – przerwa w życiorysie a daty

 

Drugim elementem maskującym, wykorzystanym w powyższym przykładzie, jest przesunięcie dat zatrudnienia na prawą stronę. Zabieg ten ma na celu przeniesienie uwagi czytającego na informacje dotyczące osiągnięć i stanowisk, a zmniejszenie roli i wpływu dat.

 

Jest to zabieg wykorzystujący znane techniki marketingowe, w myśl których podświadomie uznajemy za najbardziej istotne te informacje, które znajdują się wyżej na kartce oraz które są po lewej stronie. Im bardziej na prawo, tym subiektywny odbiór ważności informacji się zmniejsza. Warto wykorzystywać tę ogólną zasadę również przy konstruowaniu życiorysu.

 

Przerwa w pracy a CV – jak odwrócić od niego uwagę?

 

Kolejną modyfikacją jest wykorzystanie elementu „Streszczenie osiągnięć”. W tym wypadku podkreśla wyniki w zakresie doradztwa technicznego oraz skierowuje uwagę czytającego na tą branżę. Wydaje się to ważniejsze od przerwy między jednym miejscem zatrudnienia a drugim.

 

Ponadto podzielenie działu dotyczącego doświadczeń zawodowych na różne kategorie czy też sekcje branżowe, może również zminimalizować efekt wielu miejsc pracy na umowę zlecenie, umowę o dzieło lub też kontraktów na czas określony.

 

Opisywana sytuacja może się zdarzyć na przykład w pracy agenta nieruchomości, który w krótkim okresie wykonuje zlecenia dla kilku różnych biur pośrednictwa. Ma podobne lub identyczne zakresy obowiązków, jednak z jego chronologicznego CV wynika, że często zmienia pracę. W pierwotnej wersji CV wygląda to w taki sposób:

 

Doświadczenie zawodowe:
03.2019 – obecnie: Agencja nieruchomości ABC, stanowisko: agent nieruchomości
Zadania:
• bezpośrednia obsługa klientów firmy,
• pozyskiwanie nowych ofert,
• prezentacja nieruchomości dla klientów,
• podpisywanie i finalizowanie umów z klientami,
• doradztwo w sprawach prawnych i kredytowych,
• odpowiedzialność za bezpieczne sfinalizowanie transakcji.

 

07.2018-01.2019 – Agencja nieruchomości DEF, stanowisko: pośrednik
Zadania:
• bezpośrednia obsługa klientów firmy,
• pozyskiwanie nowych ofert,
• prezentacja nieruchomości dla klientów,
• podpisywanie i finalizowanie umów z klientami.

01.2018 – 06.2018 – Agencja nieruchomości GHI, stanowisko: agent nieruchomości
Zadania:
• bezpośrednia obsługa klientów firmy,
• pozyskiwanie nowych ofert,
• prezentacja nieruchomości dla klientów,
• podpisywanie i finalizowanie umów z klientami.

 

Jednak gdy zastosowany zostanie podział i organizacja w sekcje, efekt częstych zmian zostanie zminimalizowany. Może to wyglądać tak, jak na poniższym przykładzie:

 

Doświadczenie zawodowe:
BRANŻA: POŚREDNICTWO NIERUCHOMOŚCI
Doświadczony agent nieruchomości, ma za sobą dziesiątki sfinalizowanych umów. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta połączonym ze skutecznością działania. W branży od 2000 roku. Dotychczas współpracował z największymi agencjami na rynku: ABC, DEF, GHI
Obecnie pracuje dla:
03.2019 – obecnie agencja nieruchomości ABC, stanowisko: agent nieruchomości
Zadania:
• bezpośrednia obsługa klientów firmy,
• pozyskiwanie nowych ofert,
• prezentacja nieruchomości dla klientów,
• podpisywanie i finalizowanie umów z klientami,
• doradztwo w sprawach prawnych i kredytowych,
• odpowiedzialność za bezpieczne sfinalizowanie transakcji.

 

Użycie sekcji „Sprzedaż nieruchomości” lub po prostu „Nieruchomości” daje wrażenie kontynuacji, stabilności, nawet jeśli zmiany następowały po sobie bardzo często. W tym wypadku częste zmiany miejsc zatrudnienia połączone z krótkimi okresami przerw nabierają raczej znaczenia konsekwencji, bo przecież pozostajemy w jednej branży.

Nie należy się obawiać przedstawionego sposobu reorganizacji treści doświadczeń zawodowych. Uwypuklenie określonych umiejętności jest normalną praktyką, jeśli chodzi o marketing swoich kwalifikacji.

 

Przerwa w CV – praca tymczasowa

 

Ostatnim z omówionych elementów, który możemy wykorzystać w celu ukrycia części naszej historii zawodowej oraz uwypuklenia osiągnięć, jest wykorzystanie dość nietypowego zabiegu. Otóż, jeśli mamy do czynienia z bardzo wysokimi stanowiskami, pomiędzy które wplecione są tymczasowe zajęcia, możemy takie elementy umieścić na drugiej stronie dokumentu (bądź na samym dole) w dziale „Dodatkowe doświadczenie” bądź pominąć jako nieistotne. Znajdzie się tutaj chronologiczny opis tych dodatkowych doświadczeń, jednak umieszczenie go w takim miejscu jednoznacznie zasygnalizuje nasz stosunek do tych prac. Oczywiście nasza aplikacja powinna zawierać również standardową sekcję dotyczącą doświadczenia zawodowego, umieszczoną na samej górze, w najbardziej widocznym miejscu.

 

Więcej artykułów "CV / Życiorys"

Polecane oferty

  • Pracownik produkcji

    Job Impulse Polska Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   27,50 - 33,90 zł brutto/godz.
    14 godz.
    Zadania: Praca przy linii produkcyjnej, Czynności manualne, Prace montażowe, Kontrola jakości. Wymagania: Gotowości do pracy w systemie III zmianowym, Motywacji do pracy, Zdolności manualnych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Informatyk w Dziale Zarządzania Danymi / Big Data

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres zadań: Przygotowywanie zapytań do baz danych (PowerQuerry, SQL); Tworzenie zestawów danych z różnych źródeł; Sporządzanie prostych raportów i zestawień; Przygotowywanie narzędzi do analizy danych; Współpraca w zakresie wdrażania nowych rozwiązań systemowych w obszarze...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Młodszy Technolog Dziewiarni i Farbiarni

    SIGVARIS S.A.   Gutowo Małe, k. Wrześni    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: Uczestnictwo we wdrażaniu nowych procesów technologicznych i rozwijaniu produktów Przeprowadzanie prac technologicznych w ramach procesów produkcyjnych Zgłaszanie pomysłów i usprawnień w ramach optymalizacji procesu produkcji, oraz uczestniczenie we wdrażaniu...

Najnowsze artykuły

Praca opiekun zwierząt dzikich – predyspozycje zawodowe, zarobki

Praca opiekun zwierząt dzikich – predyspozycje zawodowe, zarobki

Dzikie zwierzęta zwykle starają się trzymać z dala od ludzi, zdarza się jednak, że ranne bądź chore mogą potrzebować naszej pomocy. Kontakt z nieudomowionymi zwierzętami może być jednak bardzo niebezpieczny – dla obu stron – dlatego pomocy dzikim podopiecznym powinni udzielać profesjonaliści. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem dzikich zwierząt i gdzie czeka praca w tym zawodzie.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Stypendium socjalne: zasady przyznawania, stypendium a praca

Stypendium socjalne: zasady przyznawania, stypendium a praca

Od 1 października 2024 roku ulegają zmianie kryteria dochodowe, od których zależy wysokość stypendium socjalnego. Podwyższone progi dochodu na osobę w rodzinie to ważna informacja dla tysięcy studentów w trudnej sytuacji materialnej, którzy bez wsparcia socjalnego mogą nie mieć szansy na naukę. Sprawdź, jakie są nowe wymagania i kto może otrzymać pomoc pieniężną na studiach.

Pomoc dla powodzian – zmiana przepisów prawa pracy

Pomoc dla powodzian – zmiana przepisów prawa pracy

Dodatkowy urlop, możliwość podzielenia urlopu na godziny, więcej wolnego na żądanie i zmniejszenie wymiaru czasu pracy nawet o połowę – to niektóre z rozwiązań zaproponowanych przez rządowy projekt nowelizacji ustawy dotyczącej przeciwdziałania skutkom powodzi. Oto z jakich nowych uprawnień będą mogli skorzystać aktywni zawodowo mieszkańcy terenów objętych powodzią.

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Status studenta – kiedy możesz go stracić? Dlaczego jest ważny?

Status studenta – kiedy możesz go stracić? Dlaczego jest ważny?

W październiku na około czterystu polskich uczelniach rozpoczyna naukę ponad milion osób. Nie każda z nich jest studentem i może cieszyć się z przywilejów, jakie daje tzw. status studenta. Wyjaśniamy, kto w świetle prawa ma status studenta, dlaczego jest on ważny dla ZUS i potencjalnego pracodawcy, a także co prowadzi do utraty statusu studenta.