Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Nota księgowa – definicja, wzór, wskazówki

Nota księgowa – definicja, wzór, wskazówki

 
Nota księgowa – definicja, wzór, wskazówki

Nota księgowa to dokument stanowiący dowód księgowy różnego rodzaju operacji, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Stanowi sposób na udokumentowanie transakcji, które wymagają obciążenia drugiej strony albo uznania przez nią tego obciążenia. Sprawdź, czym jest nota księgowa.

 

Spis treści

Nota księgowa – co to?

 

Nota księgowa, tak jak faktura, traktowana jest jako dowód księgowy. Potwierdza dokonanie konkretnej operacji gospodarczej, dlatego może być podstawą zapisów w księgach rachunkowych firmy. 

 

  • nota księgowa zamiast faktury? 

 

Nota obejmuje transakcje, których nie obejmuje faktura, dlatego nota księgowa i faktura nie mogą być stosowane zamiennie.

 

  • nota księgowa a korygująca

 

Niekiedy nota księgowaikorygująca również są ze sobą mylone. Nie jest to jednak ten sam dokument – każdy z nich służy do innych celów. Pierwszy dokumentuje rozrachunki z kontrahentami. Z kolei nota korygująca pozwala skorygować błędy formalne w wystawionym dokumencie (np. nazwa firmy).

 

Nota księgowa – rodzaje

 

Jednym z bardziej uniwersalnych dokumentów potwierdzających operacje gospodarcze jest nota księgowa – przykład to chociażby możliwość wystawienia jej pod trzema nazwami. Są to:

 

  • nota księgowa obciążeniowa;

  • nota księgowa uznaniowa;

  • nota księgowa obciążeniowo-uznaniowa.

 

Nota księgowa w zależności od odbiorcy dokumentu może też dzielić się na noty takie jak nota zewnętrzna i nota wewnętrzna.

 

Nota księgowa – kiedy wystawiamy?

 

Noty księgowe można wystawiać, gdy nie przewidziano innego sposobu dokumentowania  przeprowadzonej transakcji. Nota umożliwia:

 

  • dokumentowanie kosztów i przychodów nieopodatkowanych podatkiem VAT (nota księgowa a nota obciążeniowa);

  • uznanie należności wobec drugiej strony transakcji (nota księgowa uznaniowa);

  • jednoczesne obciążenie drugiej strony operacji oraz uznanie przez tę stronę obciążenia (nota księgowa obciążeniowo-uznaniowa).

 

Nota księgowa wystawiana jest w przypadku rozliczeń z podmiotami zewnętrznymi (organizacje pozarządowe) oraz przy rozliczeniach wewnątrz organizacji (np. rozliczenia składek członkowskich). Pozwala na udokumentowanie transakcji takich jak np.:

 

  • obciążenie dłużnika odsetkami od nieuregulowanych zobowiązań;

  • obciążenie kontrahenta karami umownymi za nieterminową realizację umowy;

  • przeniesienie kosztów niepodlegających VAT na nabywcę (opłaty skarbowe itp.).

 

Nota księgowa – kto wystawia?

 

Nota jako dowód księgowy spotykana jest w rozliczeniach pomiędzy partnerami bądź organizacjami (umowy o dotacje, składki członkowskie). Nota księgowa może zostać wystawiona przez obie strony transakcji – wszystko zależy od tego, jaką operację ma dokumentować.

 

Nota księgowa – co powinna zawierać?

 

Zawartość noty nie jest regulowana ustawowo. Jednak jako dowód księgowy nota księgowaonline i tradycyjna powinna spełniać określone warunki (art. 21 Ustawy o rachunkowości). Aby mogła stanowić podstawę zapisów w księgach rachunkowych, musi zawierać m.in. następujące elementy:

 

  • rodzaj dowodu księgowego – zapis „nota księgowa”;

  • numer identyfikacyjny;

  • dane obu stron (nazwy, dane adresowe)

  • opis operacji gospodarczej oraz jej wartość;

  • data dokonania transakcji;

  • data sporządzenia noty księgowej (jeśli jest inna niż data dokonania transakcji);

  • podpis wystawcy noty i osoby, która wydała bądź przyjęła składniki aktywów;

  • potwierdzenie zakwalifikowania noty do ujęcia w księgach rachunkowych (miejsce i sposób ujęcia);

  • podpis osoby odpowiedzialnej za sprawdzenie dowodu księgowego.

 

Nota księgowa – jak zaksięgować

 

Obciążenie dłużnika odsetkami, a kontrahenta karami umownymi, dokumentowanie żądania wypłaty odszkodowania czy uznanie przez dłużnika kwoty umorzonego długu wymaga przygotowania dokumentu, jakim jest nota księgowa. Jak zaksięgować taki dokument?

Noty księgowe ujmuje się tylko i wyłącznie w księdze przychodów i rozchodów (KPiR). Nota dotyczy kosztów niepodlegających VAT, więc nie wpływa na rejestr zakupów i sprzedaży VAT.

 

Nota księgowa – wzór

 

Noty księgowe same w sobie nie są regulowane ustawą, dlatego jednolity wzór noty księgowej nie istnieje. Oznacza to, że przedsiębiorca ma dowolność w jej sporządzeniu. Jedynym wymogiem jest treść: nota księgowa powinna zawierać wszystkie informacje wymagane ustawowo od dokumentów księgowych.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Psycholog / Psychodietetyk

    EAP24   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B
    1 godz.
    Główne zadania Przeprowadzanie konsultacji psychodietetycznych w języku polskim i angielskim Poradnictwo psychologiczne i psychodietetyczne dla uczestników programów wsparcia EAP24 Prowadzenie webinarów psychoedukacyjnych i krótkich form szkoleniowych Praca 100% zdalna – prowadzenie tele- i...
  • Ratownik Medyczny

    LUX MED Sp. z o.o.   Szczecin, al. Niepodległości 44    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat / część etatu / tymczasowa/dodatkowa
    1 godz.
    Praca w Centrum Medycznym LUX MED przy al. Niepodległości 44 w Szczecinie. Proponujemy współpracę w ramach opieki ambulatoryjnej. Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku ratownictwo medyczne;...
  • Inżynier Jakości

    Rockfin Sp. z o.o.   Nowina, k. Elbląga, Nowina 32a    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Opracowywanie i nadzór nad dokumentacją jakościową wyrobu; Kontrola elementów, materiałów, konstrukcji; Kontrola jakości bieżącej produkcji; Zlecanie wykonania badań nieniszczących i nadzór nad ich realizacją; Udział w próbach końcowych gotowego wyrobu; Nadzór nad...
  • Projektant Konstrukcji Budowlanych BIM

    NES Global Talent   Wrocław    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Wykonywanie Koncepcji, Projektów Budowlanych i Wykonawczych obiektów przemysłowych w tym obiektów wielkopowierzchniowych; Wykonywanie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych obiektów budowlanych; Uczestniczenie w naradach; Współpraca z innymi branżami na każdym etapie...
  • Magazynier – operator wózka widłowego (k/m)

    STOKSON Spółka Jawna Henryk Stokłosa i Wspólnicy   Piekary Śląskie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Praca w magazynie (również mroźniczym) przy regałach wysokiego składowania, Obsługa wózków widłowych bocznych.

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.