Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
OKR – co oznacza ten skrót? Jak może pomóc firmie w osiągnięciu wyznaczonych celów?

OKR – co oznacza ten skrót? Jak może pomóc firmie w osiągnięciu wyznaczonych celów?

 
OKR – co oznacza ten skrót? Jak może pomóc firmie w osiągnięciu wyznaczonych celów?

Dobra organizacja pracy to podstawa, aby wspierać rozwój biznesu. Metod zarządzania usprawniających działanie na rzecz organizacji jest wiele – jedna z nich to OKR. Jej założeniem jest prawidłowe formułowanie celów (ang. Objectives), a następnie kluczowych rezultatów (Key Results). Na czym polega planowanie za pomocą metody OKR? Sprawdź, dlaczego warto wdrożyć w organizacji system zarządzania poprzez cele.

 

Spis treści

Metoda OKR – co to jest?

 

Metoda OKR to intuicyjna wersja MBO, czyli zarządzania przez cele. Ta opracowana przez Andy’ego Grove’a (Intel) metoda zakłada wyznaczenie celów i ich ocenę, co ma pozytywnie wpływać na skuteczność realizowania strategii biznesowej. W uproszczeniu jest to technika usprawniająca planowanie w organizacji – wymaga wyznaczenia kilku najważniejszych celów, a następnie sposobu mierzenia efektów podejmowanych działań zmierzających ku ich spełnieniu. 

 

Technika OKR może być porównywana do nieco bardziej skomplikowanych celi SMART. Metoda SMART to doskonałe wprowadzenie do mierzenia i wykorzystywania mierników, dzięki czemu efektywne planowanie zadań jest znacznie łatwiejsze.

 

OKR – co oznacza ten skrót?

 

OKR to skrót od angielskiego Objectives and Key Results, co oznacza Cele i Kluczowe Rezultaty. Są to cele zawodowe oraz wyniki prowadzące do zrealizowania wyznaczonych zamierzeń. Jako cele w pracy (Objectives) rozumiane jest to, co chcemy osiągnąć, kluczowym rezultatem (Key Results) są działania, które należy podjąć, aby zrealizować plany.

 

Metoda OKR – historia

 

Objectives Key Results wywodzi się z prac Petera Druckera, twórcy nowoczesnych metod zarządzania, w tym MBO, czyli popularnego systemu zarządzania przez cele. To na nich w latach 70. opierał się Andy Grove z Intela, tworząc podwaliny znanej współcześnie metody OKR.

Za jej popularyzację odpowiada z kolei inny pracownik firmy Intel – inwestor John Doerr, który stworzył termin OKR po usłyszeniu wykładu Grove’a. Metoda OKR została przedstawiona start-upowi Google (lata 90.), który między innymi dzięki odpowiedniemu zastosowaniu techniki zyskał miano światowego giganta.

 

Objectives Key Results – cel

 

OKR, czyli technika skutecznego stawiania celów to prosty sposób na sukces. Jej popularność wynika z uniwersalności zastosowania – wystarczy:

 

  • wybrać odcinek czasu, który chcemy zaplanować;

  • wypisać cele do osiągnięcia w danym przedziale czasowym;

  • wybrać kilka najważniejszych celów.

 

Objectives w metodzie OKR to mierzalne cele jakościowe, dlatego powinny dotyczyć wprowadzenia zmian lub stanu, jaki zamierzamy osiągnąć. Na początku wdrażania techniki warto postawić na cele krótkoterminowe, które z czasem zmienimy na cele długoterminowe. W ten sposób można stworzyć kalendarz zadań, np. kwartalny, szacując prawdopodobieństwo wypracowania zamierzeń, jednocześnie kontrolując skuteczność działań i szybko reagując na ewentualne nieprawidłowości.

 

OKR – zastosowanie

 

System do zarządzania celami służy do upewnienia się, że cała organizacja jest skupiona na realizowaniu najważniejszych celów. Kluczowe jest tutaj planowanie, ale również mierzenie wyników. Warto przy tym pamiętać, że OKR nie może zastępować ani strategii organizacji, ani planów jej rozwoju – celem metody jest przede wszystkim:

 

  • wsparcie kluczowych celów;

  • pomoc w nadawaniu priorytetów;

  • pomoc w określeniu sposobu realizacji zamierzeń.

 

Objectives Key Results – zalety

 

Metoda OKR to proste planowanie pracy, które na co dzień jest dość rzadko stosowane. Skuteczne wyznaczanie celów sprawia, że jesteśmy zmuszeni, aby sprecyzować priorytety i dążyć do zrealizowania postawionych sobie cząstkowych, a następnie ostatecznych celów. Co ważne, technika umożliwia zapisanie celów w zrozumiałym dla każdej organizacji formacie – wspólny język celów to sprawna i przejrzysta komunikacja.

 

Dzięki zastosowaniu OKR łatwiejsza jest nie tylko organizacja pracy własnej, ale również współpraca między zespołami, a więc realizacja celu bez podejmowania zbędnych działań. Dodatkowo zarządzanie poprzez stawianie celów pozwala stale monitorować postępy w realizacji zamierzeń.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!