Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Posiłki regeneracyjne – co to jest, dla kogo, podstawa prawna

Posiłki regeneracyjne – co to jest, dla kogo, podstawa prawna

 
Posiłki regeneracyjne – co to jest, dla kogo, podstawa prawna

 

Pracodawca w pewnych określonych przypadkach ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom posiłki na wzmocnienie i regenerację sił. Dotyczy to tych zawodów, które wykonywane są w bardzo ciężkich warunkach atmosferycznych i wiążą się ze wzmożoną pracą fizyczną. Komu przysługują bezpłatne dania w miejscu pracy? Na jakich zasadach są wydawane?

 

Posiłek regeneracyjny – co to? Czym różni się od posiłku profilaktycznego?

 

Zgodnie z art. 232. Kodeksu Pracy pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych pracodawca musi zapewnić bezpłatnie posiłki profilaktyczne:

 

Art. 232. [Obowiązek zapewnienia profilaktycznych posiłków i napojów]
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje tych posiłków i napojów oraz wymagania, jakie powinny spełniać, a także przypadki i warunki ich wydawania.

 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów uszczegóławia to, w jakich sytuacjach posiłki powinny być wydawane oraz wymagania, jakie powinny spełniać. Pracodawca powinien też pamiętać, że sposób wydawania posiłków w danym zakładzie pracy musi być opracowany w porozumieniu z organizacjami związkowymi.

 

Oba wyżej wspomniane dokumenty posługują się terminem posiłków profilaktycznych. Warto jednak zauważyć, że w literaturze przedmiotowej, a także w mowie potocznej funkcjonuje także pojęcie posiłku regeneracyjnego – odnosi się ono właśnie do posiłków profilaktycznych wymienianych w prawie pracy. A zatem obie nazwy stosowane są do posiłków przeznaczonych dla pracowników pracujących w sytuacjach szczególnie uciążliwych.

 

Posiłek regeneracyjny – od jakiej temperatury? Dla kogo?

 

Jeśli pracownik wykonuje pracę związaną z dużym ubytkiem zasobów energetycznych, to pracodawca jest obowiązany uzupełnić pracownikowi tę „stratę” poprzez dostarczenie mu posiłku profilaktycznego, który dzięki odpowiedniemu składowi zapobiegnie nadmiernemu wycieńczeniu organizmu. Prawo nakłada na pracodawcę obowiązek wydawania takiego ciepłego posiłku co najmniej raz dziennie.

 

To, czy profilaktyczne posiłki i napoje dla pracowników powinny być podawane przez cały rok, czy tylko określony okres, zależy od tego, w jakich warunkach jest wykonywana praca oraz jaki jest wydatek energetyczny pracownika, który ją wykonuje.

 

Z kolei wydatek energetyczny określa się przez to, ile energii człowiek zużyje podczas wykonywania obowiązków. Istnieje kilka sposób ustalania tej straty w miejscu pracy. Do popularnych należy metoda G. Lehmanna. Ocenia się w niej pozycję ciała pracownika (czyli w jakim stopniu zaangażowane są poszczególne partie ciała w pracę) oraz czy jest to praca lekka, średnio ciężka czy ciężka (co zależy od wagi przenoszonych przedmiotów). Dodatkowo bierze się pod uwagę warunki pracy (temperaturę).

 

Zgodnie ze wspomnianym Rozporządzeniem Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, posiłki profilaktyczne w okresie zimowym przysługują osobom wykonującym pracę na otwartej przestrzeni, a praca ta wymaga wysiłku fizycznego, który skutkuje wydatkiem energetycznym organizmu podczas zmiany roboczej w wysokości powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) dla kobiet. Okres zimowy trwa od 1 listopada do 31 marca.

 

Posiłki profilaktyczne przez cały rok przysługują osobom, które:

 

  • pracują pod ziemią,
  • wykonują pracę związaną z wysiłkiem fizycznym, w której wydatek energetyczny w ciągu zmiany roboczej wynosi minimum 2000 kcal (8375 kJ) u mężczyzn i minimum 1100 kcal (4605 kJ) u kobiet,
  • wykonują pracę związaną z wysiłkiem fizycznym, w której wydatek energetyczny w ciągu zmiany roboczej wynosi minimum 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i minimum 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, która to praca wykonywana jest w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura poniżej 10°C lub wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) wynosi powyżej 25°C.

 

Posiłki profilaktycznie wydawane incydentalnie dotyczą z kolei sytuacji, w których pracownicy pracują przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych lub innych zdarzeń losowych.

 

Napoje profilaktyczne przysługują:

 

  • pracownikom pracującym na otwartej przestrzeni zawsze wtedy, kiedy temperatura wynosi poniżej 10°C (niezależnie od tego, jaka jest pora roku i czy jest to okres zimowy, czy nie),
  • pracownikom pracującym w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000,
  • w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25°C,
  • przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C,
  • na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C,
  • przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn a u kobiet 1000 kcal (4187 kJ).

 

Przepisy nie precyzują, kiedy pracownikowi należy podawać napoje zimne, a kiedy gorące, ale zgodnie z § 1 ust. 2. rozporządzenia ich rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy (czyli można założyć, że zimą wydaje się pracownikom napoje gorące, a latem zimne).

 

Czytaj także: Upał a praca.

 

Warto dodać, że każdemu pracownikowi niezależnie od tego, w jakich warunkach pracuje i jaki jest jego wydatek energetyczny, przysługuje woda do picia w nieograniczonych ilościach.

 

Poza wspomnianym wyżej rozporządzeniem rady ministrów niektórych grup zawodowych dotyczą odrębne przepisy, które określają to, jak mają być wydawane i przyrządzone różnego rodzaju posiłki. Np. kwestie dotyczące pakietów żywieniowych zostały uwzględnione w Ustawie o Policji.

 

Posiłek regeneracyjny – wymogi

 

Napoje i posiłki profilaktyczne dla pracowników muszą spełniać określone normy, aby można było uznać je za faktycznie profilaktyczne. Powinny mieć wartość kaloryczną około 1000 kcal i składać się w 50-55% z węglowodanów, 30-35% z tłuszczy, 15% z białek.

 

O ile przepisy precyzują posiłki profilaktyczne dość dokładnie, to prawo nie mówi już tak szczegółowo o napojach. W rozporządzeniu wspomniane jest jedynie, że jeśli napoje podawane są w warunkach gorącego mikroklimatu, powinny być wzbogacone o sole mineralne i witaminy. Rozporządzenie nie uściśla jednak, jaka ma być ich zawartość, dlatego większość pracodawców w takiej sytuacji zaopatruje pracowników w wodę mineralną, które zawierają chlorek sodu, magnez i wapń.

 

Kiedy trzeba zadbać o posiłki dla pracowników? Zawsze wtedy, kiedy wymagają tego przepisy. Należy pamiętać o tym, że takie same zasady obowiązują zarówno pracodawców, którzy zatrudniają pracowników na umowę o pracę, jak i przedsiębiorców, którzy zlecają pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Innymi słowy, posiłki profilaktyczne dla zleceniobiorców też im przysługują, o ile ich praca spełnia warunki określone rozporządzeniem.

 

Pracodawca, który jest zobligowany do zapewnienia pracownikom posiłków profilaktycznych, powinien określić procedury ich wydawania w regulaminie pracy, jednocześnie ustalając, na jakich stanowiskach one przysługują. Na przykład posiłki profilaktyczne dla pracowników budowlanych mogą być wydawane wszystkim, ale już w firmie produkcyjnej będą konieczne jedynie na konkretnych stanowiskach – dla osób pracujących w określonych warunkach.

 

Posiłki powinny być wydawane mniej więcej w połowie zmiany pracownika (po 3-4 godzinach pracy), w czasie przerwy lunchowej. Napoje należy udostępniać przez cały czas.

 

Kto przygotowuje posiłki profilaktyczne? Może to robić pracodawca, jeśli posiada odpowiednie zaplecze. Obecnie stołówki w zakładach pracy należą już do rzadkości, dlatego przedsiębiorstwo, jeśli nie ma możliwości samodzielnego przygotowania takich posiłków, może zrealizować swój obowiązek np. poprzez przekazanie bonów, talonów, kuponów oraz innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie takich produktów lub posiłku.

 

UWAGA! Pracodawca nie może przekazać ekwiwalentu pieniężnego za posiłki i tym samym uniknąć konieczności wydawania posiłków. Posiłki profilaktyczne w pracy są całkowicie bezpłatne.

 

Posiłki regeneracyjne dla pracowników a VAT

 

Czy pracodawca, który nabywa posiłki profilaktyczne dla pracowników, może odliczyć VAT? To zależy od tego, w jaki sposób została nabyta usługa posiłków. Jeśli pracodawca nabył je jako usługę gastronomiczną, VAT nie może zostać odliczony. Jeśli jednak pracodawca nabywa posiłki jako usługę cateringową (dostawa do firmy) lub usługę stołówkową (posiłki dostarczone do określonego miejsca i podgrzane), to ma prawo do odliczenia VAT z faktury (na podst. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Hydraulicznych

    INSTALEO   Islandia, Reykjavik   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  kontrakt B2B  pełny etat   129 zł netto (+VAT)/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków kierowanie zespołem i pracami; wykonywanie instalacji wod-kan i C.O. montaż grzejników; "biały montaż" wykonywanie i montaż węzłów ciepłowniczych; budowa instalacji wentylacyjnych; budowa systemów przeciwpożarowych; wykonywanie przyłączy budynków; budowa...
  • Elektryk

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Prace w zakresie konserwacji instalacji elektrycznych, hydraulicznych i technicznych.
  • Szef Placówki Bankowej

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Jeśli potrafisz: zarządzać Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki Bankowej; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku nie są Ci obce; dobierać metody i narzędzia podnoszące efektywność sprzedażową, Zaaplikuj!
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Kierowca autobusu miejskiego 

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 800 - 12 600 zł brutto/mies.
    17 godz.
    OPIS OFERTY: Praca w różnych lokalizacjach w Niemczech Stanowisko: kierowca autobusu miejskiego Elastyczny grafik tygodniowy Przerwy są liczone do czasu pracy Trasy wokół komina Firma to renomowany niemiecki przewoźnik OCZEKUJEMY: Prawa jazdy kategorii D albo DE, kodu 95 Doświadczenia...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.