Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Rekrutacja „under 25” – rozmowa z Elżbietą Hereźniak, specjalistką ds. rekrutacji w Capgemini

Rekrutacja „under 25” – rozmowa z Elżbietą Hereźniak, specjalistką ds. rekrutacji w Capgemini

 
Rekrutacja „under 25” – rozmowa z Elżbietą Hereźniak, specjalistką ds. rekrutacji w Capgemini

Praca.pl: Kluczowym motywem naszej rozmowy jest rekrutacja młodego pokolenia, umownie nazwanego „under 25”. Co charakteryzuje to „młode pokolenie”?


Elżbieta Hereźniak: Grupa osób, do której się odnosimy to tzw. generacja Z lub pokolenie C, składająca się z osób przyzwyczajonych do ciągłego dostępu do informacji i „podłączonych” do mediów (definicja odnosi się do angielskich słów „connect, communicate, change”. Dlatego w kontakcie z kandydatami z tego pokolenia do przeprowadzenia rekrutacji wykorzystujemy ułatwienia technologiczne i narzędzia umożliwiające zdalne wideorozmowy, co odpowiada potrzebie dynamiki i życia online, w którym młode osoby funkcjonują, abstrahując od sytuacji związanej z pandemią. W percepcji tego pokolenia, ze względu na dużą ilość konsumowanych treści i informacji, zdarzają się też problemy z powierzchowną analizą i z koncentracją, jak i otwartością na nowe rozwiązania, co wymaga od działów EB i HR wzmożonych pokładów kreatywności – trzeba skutecznie przykuć ich uwagę w kwestii wyboru pracodawcy i jego oferty.


Praca.pl: Kreatywnością trzeba się wykazać już na etapie tworzenia ogłoszenia rekrutacyjnego. Jak ono powinno wyglądać Pani zdaniem?


Elżbieta Hereźniak: Przede wszystkim ogłoszenie nie może być za długie. Powinno być wizualnie przejrzyste, a opis stanowiska podany w skondensowanej formie, żeby wstępnie przedstawić zakres obowiązków i zobrazować kontekst wykonywanej pracy. Na etapie zaprezentowania oferty tyle wystarczy. Więcej informacji kandydat uzyska podczas rozmowy telefonicznej z rekruterem Capgemini, mile widziane jest zadawanie pytań – świadczy o zainteresowaniu i zaangażowaniu w proces rekrutacji.


Praca.pl: Jakie wyróżniki warto uwzględnić w ogłoszeniu? Na co młodzi ludzie zwracają uwagę?


Elżbieta Hereźniak: Rekomendujemy nakreślenie perspektyw rozwoju pod kątem danej roli, przy czym obecnie nie możemy też nie uwzględnić wpływu pandemii na priorytety osób na rynku pracy z pokolenia Z. Jak wskazuje raport z kwietnia bieżącego roku „Młodzi Polacy na rynku pracy w nowej normalności” (przygotowany przez PwC, Well.HR i Absolvent Consulting – przyp. red.) młodzi pracownicy są nastawieni na zdobycie doświadczenia zawodowego. Zrozumienie hierarchii wzrostu w strukturach organizacji bardzo pomaga im w planowaniu dalszej kariery i podejmowaniu aktywności zawodowej zgodnie z zainteresowaniami – to dla nich jeden z najważniejszych elementów w pracy. Oprócz tego kluczowa jest stabilność zatrudnienia. Przez sytuację epidemiologiczną więcej niż 1 na 6 osób poniżej 25. roku życia straciła pracę od początku pandemii. Z tego powodu pokolenie Z może niestety doświadczyć trudności w wejściu na rynek pracy z uwagi na spowodowane kryzysem globalnym przerwy w edukacji.


Praca.pl: Proszę w kilku słowach nakreślić, jak przebiegają rozmowy rekrutacyjne. Czym cechują się spotkania z młodymi ludźmi?


Elżbieta Hereźniak: Młode osoby są bardzo świadome tego, że sama wiedza uzyskana na studiach nie pozwoli im stać się z miejsca ekspertami. Chcą dopełnić edukację praktyką i często sygnalizują potrzebę wsparcia ich rozwoju przez przyszłego przełożonego, który ma być dla nich autorytetem. Przemyślana motywacja procentuje w nabywaniu kompetencji „zetek”. Niestety, wspomniana przeze mnie wcześniej ich skłonność do powierzchownej oceny i analizy sytuacji również często pokutuje na rozmowie kwalifikacyjnej, choćby w kwestiach tak podstawowych, jak wiedza na temat firmy, w której ubiegają się o pracę. Zdarza się, że na zadane pytanie o powód aplikacji padają zdawkowe odpowiedzi jak „kolega po prostu polecił firmę”, „słyszałem, że macie tu dobre warunki, pracownicy są zadowoleni”. Warto byłoby jednak zapoznać się lepiej z ofertą, aby na podstawie profilu firmy oraz obszarów jej działalności dostrzec i wskazać dla siebie możliwości rozwoju.


Praca.pl: Na koniec naszej rozmowy proszę o krótkie odniesienie się do kwestii feedbacku.


Elżbieta Hereźniak: Każdy dzień w procesie rekrutacji jest na wagę złota. W Capgemini staramy się zakończyć proces rekrutacji najpóźniej do 2 tygodni. Podtrzymujemy kontakt z osobami zainteresowanymi. Zaniechanie lub opóźnienie feedbacku może przesądzić o utracie kandydata, który w tym czasie równolegle bierze udział w innych rekrutacjach i wcześniej przyjmie konkurencyjną ofertę zatrudnienia. Responsywność w przypadku tego pokolenia jest bardzo ważna.


Dziękujemy za rozmowę!

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Agent Nieruchomości

    Freedom Nieruchomości   Pruszków, ul. Lipowa 42a    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B   5 000 - 15 000 zł netto (+VAT)/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twoje zadania? Systematyczne pozyskiwanie nieruchomości w oparciu o umowy na wyłączność. Utrzymywanie profesjonalnych relacji z klientami. Organizacja cyklu sprzedaży i marketingu własnej bazy ofert nieruchomości. Realizacja celów sprzedażowych. Współpraca z zespołem i dbałość o...
  • Handlowiec

    Praca.pl Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Wymagania: gotowość do pracy zmianowej; znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie B-2 sprawna obsługa komputera, w szczególności programów biurowych; umiejętność profesjonalnej komunikacji i nawiązywania relacji; świetne umiejętności organizacyjne;
  • Specjalista / Specjalistka ds. Sourcingu

    PwC   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior
    8 godz.
    Twoja przyszła rola: pełna odpowiedzialność za proces sourcingu kandydatów poprzez różne źródła sourcingowe (Direct Search, X-ray search itp.), przygotowywanie analiz i mappingów rynku, budowanie i zarządzanie bazą danych kandydatów, dbając o jej aktualność i kompletność,...
  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Asystentka stomatologiczna / Asystent stomatologiczny

    Praca.pl Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Wymagania: umiejętność pracy ze stomatologiem "na cztery ręce" otwartość na podwyższania swoich kwalifikacji zawodowych; sumienność, dokładność i rzetelność; umiejętność pracy w zespole; doświadczenie w pracy z chirurgiem i / lub uprawnienia higienistki stomatologicznej jako dodatkowy atut;
  • Doradca Klienta / Menedżer z znajomością niemieckiego

    BEAUTY2030 SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista junior / mid / asystent / praktykant/stażysta  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   5 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Wielka międzynarodowa firma House of Hair zaprasza Cię do spróbowania swoich sił na stanowisku menedżera na Niemcy (praca w komfortowym biurze w Warszawie) z możliwością promowania na stanowisko wiodącego menedżera. Obowiązki obejmują: wsparcie i pomoc Niemieckim klientkom, które...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!