Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Slow work – co to jest?

Slow work – co to jest?

 
Slow work – co to jest?

W ostatnich latach na popularności zyskują takie idee jak slow food, slow travel, slow parenting czy ogólnie rzecz biorąc – slow life. Jednym z aspektów tej postawy jest tzw. slow work, a więc szczególne podejście do pracy. Co to takiego?

 

Spis treści

Slow work – czym jest?

 

By odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest slow work (dosłownie: wolna praca), zacznijmy od idei slow life. Filozofia „życia w zwolnionym tempie” opiera się na przeświadczeniu, że codzienna bieganina, przebodźcowanie reklamami, mediami czy produktami popkultury oraz stres związany z pracą nam nie służą. Powinniśmy zatem przeorganizować swoje życie w taki sposób, by skupić się na tym, co jest tu i teraz, małych przyjemnościach, lokalnych dobrach, dbając przy tym o równowagę między życiem prywatnym i zawodowym, życiem społecznym czy rodzinnym i własnymi pasjami.

 

Slow life zakłada większą selekcję dopuszczanych do siebie bodźców (np. źródeł informacji), po to, by skupić się na tym, co naprawdę istotne w naszym życiu. Idea ta promuje pogłębianie relacji z bliskimi, dbanie o zdrowie psychiczne i fizyczne, ale także minimalizm w otoczeniu (np. kupowanie tylko potrzebnych rzeczy, samodzielne gotowanie z wykorzystaniem lokalnych produktów) oraz częsty kontakt z naturą.

 

Wróćmy teraz do slow work, które jest elementem postawy slow life. Dosłownie wolna praca, czyli praca w zwolnionym tempie nie oznacza zatem lenistwa czy guzdrania się nad raportami. To idea, która przeciwstawia się takim negatywnym zjawiskom jak stres w środowisku pracy, presja czasu, szybkie tempo realizacji projektów czy nastawienie na wydajność w pracy bez względu na możliwości pracowników.

 

Slow work – w jakich branżach ma zastosowanie?

 

Slow work zakłada, że najbardziej efektywne i korzystne zarówno dla pracownika, jak i firmy, będzie dostosowanie wypełniania obowiązków służbowych do tempa pracy i predyspozycji zatrudnionego. Uważa się, że wymuszanie kreatywności w określonych ramach czasowych, a także wymóg wysokiej efektywności np. przez 8 godzin dziennie nie sprawdza się, prowadzi do powielania schematów i wzrostu napięcia u zatrudnionego. Multitasking wywołuje przemęczenie i problemy ze skupieniem. Lepsze efekty zostałyby osiągnięte, gdyby zatrudniony mógł skoncentrować się na jednym zadaniu naraz i miał większą swobodę w organizowaniu swojej pracy, zgodnie np. ze swoim zegarem biologicznym.

 

Slow work oznacza również koncentrację uwagi na jakości, a nie ilości w wykonywaniu działań. Pracownik powinien mieć czas, by zastanowić się nad zadaniem, tak, by podejść do niego w sposób indywidualny i kreatywny.

 

Pojawia się zatem pytanie, gdzie znajduje zastosowanie slow work. Taka postawa może być realizowana w bardzo wielu branżach. Wiele zależy od sposobu organizacji stanowisk pracy.  Idea jest rozpowszechniana w branżach kreatywnych, w których duże znaczenie ma innowacyjność, np. w IT, reklamie, branży modowej, medialnej. Oczywiście z uwagi na presję czasu, złożoność procesów logistycznych lub inne istotne kwestie slow work byłby trudny do wprowadzenia np. w budownictwie, opiece zdrowotnej, branży transportowo-magazynowej, przemyśle czy niektórych usługach.

 

Slow work – zalety

 

W firmach, w których praktykowany jest slow work, umożliwia się zatrudnionym przychodzenie do pracy o dowolnej godzinie dnia (a nawet w nocy, gdy kreatywność wielu osób wzrasta), organizowane są pokoje gier czy wypoczynku, powstają ekologiczne biura czy nawet ekologiczne budynki ze strefami zieleni, siłowniami.

 

Zwolennicy slow work wskazują, że ta postawa:

 

• pozwala na pełniejsze wykorzystanie mocnych stron pracownika,

• umożliwia podwładnemu rozwój zawodowy i osobisty,

• zwiększa efektywność pracy,

• dostarcza produkty pracy lepszej jakości,

• zwiększa zadowolenie z pracy oraz lojalność pracownika wobec firmy,

• sprawia, że pracownik rzadziej korzysta ze zwolnień lekarskich, jest mniej narażony na wypalenie zawodowe i mniej skłonny do opuszczenia struktur firmy,

• poprawia relacje w zespole.

 

Slow work – wady

 

Wielu przedsiębiorców obawia się, że wprowadzenie zasady slow work w istocie sprawi, że podwładni będą maksymalnie przeciągać czas wykonywania zadań tak, by się „nie przemęczać”. Zawsze istnieje takie niebezpieczeństwo. Z drugiej strony dzięki temu pracodawca będzie mógł szybko zweryfikować, którzy pracownicy rzeczywiście angażują się w pracę i identyfikują z nią, a którzy być może nie pasują do firmy.

 

Ideę slow work przede wszystkim trudno pogodzić z przestrzeganiem terminów np. dostarczania dóbr lub świadczenia usług. Nagminne przekraczanie deadline’ów może prowadzić do utraty zaufania dla firmy. Dlatego już na etapie wstępnych rozmów z klientem warto podkreślić, że jednym z elementów nowoczesnej polityki firmy jest postawa slow work – która oznacza również gwarancję, że klient otrzyma produkt/usługę najwyższej jakości i indywidualnie dostosowaną do jego potrzeb.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista / Specjalistka ds. reklamacji wewnętrznych

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Do Twoich zadań będzie należało: sprawna i terminowa obsługa reklamacji wewnętrznych; wykrywanie oraz zapobieganie niezgodności w magazynie; optymalizacja obsługiwanych procesów logistycznych pod kątem efektywności; planowanie inwentaryzacji magazynu; współpraca z innymi działami organizacji;
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!