Wybrana kategoria

Kogo poszukuje branża finansowa?

2019-09-30

Popyt na pracowników w sektorze finansowym rośnie z kwartału na kwartał. Prognozy zatrudnienia również są optymistyczne. Czy to oznacza, że w finansach każdy znajdzie zatrudnienie? Mimo tego, że spektrum ofert pracy w branży finansowej jest bardzo rozbudowane, bez trudu wskażemy Ci kilka podstawowych wymagań stawianych przez pracodawców.

 

Analizując oferty pracy zamieszczane na portalu Praca.pl, wyróżnimy:

 

Wykształcenie


Będąc na początku drogi zawodowej i aplikując na stanowisko doradcy klienta w banku, często wystarczy Ci wykształcenie średnie. Załóż jednak, z dużym prawdopodobieństwem, że na tym poziomie Twoje wykształcenie nie utknie. O ile na początkowych szczeblach w banku wykształcenie nie będzie miało największego znaczenia, o tyle pnąc się po drabinie kariery w finansach, otworzysz się na zdobywanie wiedzy lub… utkniesz na drabinie. Pamiętaj, że wiedza zdobyta na studiach skraca proces wdrożenia w firmie, część szkoleń przestaje być potrzebna. A to plus zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Jeśli, szukając zatrudnienia, na celownik weźmiesz branżę BPO (outsourcing procesów biznesowych), to bez solidnego wykształcenia w obszarze rachunkowości i finansów już się nie obejdzie. Wartość kandydata, podkreśla to większość pracodawców, podnoszą też praktyki, staże i praca podejmowana w okresie studiów.
Wykształcenie w branży finansowej jest potrzebne, nawet jeśli nie od razu, na początku kariery, to w procesie rozwoju w tym obszarze stanie się niezbędne. Im wyższe stanowisko, tym większa konieczność posiadania udokumentowanego wykształcenia. Rekruterzy z całą pewnością zwrócą też uwagę na gotowość kandydata do podnoszenia kwalifikacji.

 

Znajomość języków obcych


Język angielski stał się już jakiś czas temu standardowym wymogiem w rekrutacji. Mało która branża nie wymaga jego znajomości. Nawet jeśli nie jest używany w codziennej, służbowej komunikacji, to coraz częściej jest konieczny do rozumienia terminologii stosowanych w różnych branżach. Nie inaczej jest w branży finansowej – często nawet nazwa stanowiska jest w języku angielskim – na Praca.pl znajdziemy ogłoszenia na Business Risk Specialist czy Operation Center Analyst. Nazwa już na wstępie sugeruje nam, że doskonała znajomość angielskiego jest konieczna. Często już w nazwie tego typu stanowisk podany jest wymóg znajomości dodatkowego języka – niemieckiego, francuskiego czy hiszpańskiego. A bardziej wymagający sektor BPO, ze względu na nastawienie na międzynarodową współpracę, coraz częściej zwraca uwagę na konieczność znajomości trzech lub czterech języków.

Im więcej języków obcych znasz, tym więcej drzwi w branży finansowej stoi przed Tobą otworem, szczególnie w sektorze BPO. Z roku na rok rośnie również znaczenie znajomości języków nietypowych, jak norweski, chiński, hebrajski czy arabski. Pamiętaj, że unikalne umiejętności zawsze będą w cenie (tzn. będą lepiej wynagradzane niż te często spotykane).

 

Umiejętności miękkie


Podobnie jak w przypadku znajomości języków obcych, umiejętności miękkie są cenione w każdej branży i na każdym stanowisku. Kompetencje interpersonalne szczególnie ważne będą na stanowisku doradcy czy sprzedawcy, gdzie konieczność tę dyktuje potrzeba częstego kontaktu z klientem. Bardzo uniwersalną kompetencją jest umiejętność pracy w zespole. Pracodawcy coraz częściej traktują dobrą atmosferę w zespole jako kartę przetargową do pozyskania wykwalifikowanych specjalistów. Branża finansowa bardziej niż inne wymaga zaufania w zespole, dlatego też umiejętności interpersonalne i pracy zespołowej zyskują na znaczeniu. Pracodawcy w ogłoszeniach o pracę na Praca.pl wskazują też wysoką kulturę osobistą, dyskrecję, entuzjazm i profesjonalizm. Ważne są też umiejętności analitycznego myślenia, wnioskowania, organizacji i zarządzania czasem.

 

Dodatkowe kwalifikacje


Rekruterów zainteresują na pewno takie kursy jak CFA, CIMA bądź ACCA, które pozwolą Ci na poznanie międzynarodowych aspektów finansów. Coraz ważniejsze stają się umiejętności techniczne i znajomości takich narzędzi jak VBA, SQL bądź narzędzi Business Intelligence, które optymalizują raportowanie i ułatwiają analizę danych.

 

Co branża finansowa ma do zaoferowania?


Skoro masz już przekonanie, że możesz dużo zaoferować branży finansowej, sprawdź, co zyskujesz, podejmując pracę w tym sektorze:
1. Poczucie, że robisz coś ważnego. Żaden biznes nie istnieje bez finansów i nic tak bardzo nie wpływa na sukces, jak skuteczne zarządzanie finansami.
2. Prestiż, powiązany oczywiście z dużą odpowiedzialnością, ale też z szacunkiem i zaufaniem społecznym.
3. Rozwój kompetencji, na którym będzie zależało również pracodawcy (bo jest w tej branży konieczny), więc dostęp do edukacji masz gwarantowany.
4. Szeroki wachlarz benefitów – potwierdzają to ogłoszenia na Praca.pl.
5. Umiejętności, które przydadzą Ci się w zarządzaniu własnym portfelem.

 

Jaka przyszłość czeka finansistów?


Podejmując decyzję o wyborze drogi zawodowej, jednym z ważniejszych czynników decydujących powinny być perspektywy, jakie wybrana branża ma przed sobą. I również na tym polu finanse kuszą. Polska jest interesującym celem dla zagranicznych inwestorów, głównie ze względu na niższe, w porównaniu z innymi krajami, zarobki oraz tysiące wchodzących co roku na rynek młodych specjalistów, świetnie wykształconych i znających języki obce. W zawrotnym tempie rozwijają się centra usług wspólnych, które bardzo często szukają finansistów. Prognozy mówią, że w 2020 roku będą zatrudniały w Polsce około 300 tysięcy osób.

Finanse to nie chwilowa moda, są filarem każdego biznesu. O ich przyszłość nie musimy się martwić. Jeśli wybierzesz tę drogę, czeka Cię mnóstwo wyzwań, nieustający rozwój, dużo pracy i jeszcze więcej satysfakcji.

A Praca.pl życzy owocnych poszukiwań wymarzonego, nie tylko pod kątem finansowym, pracodawcy.
Już wiesz, że finanse to miejsce dla Ciebie? Zajrzyj na stronę Praca.pl i sprawdź oferty pracy w finansach.
Ciągle się wahasz? Boisz się, że brakuje Ci kwalifikacji? Pamiętaj, że często dobra motywacja, chęci i ambicje wystarczą na początek. Otwórz się na nowe możliwości, zdobywaj wiedzę i świadomie kieruj swoją karierą.

Przeczytaj także: