Praca.pl Poradniki Finanse, bankowość
Kogo poszukuje branża finansowa?

Kogo poszukuje branża finansowa?

 
Kogo poszukuje branża finansowa?

Popyt na pracowników w sektorze finansowym rośnie z kwartału na kwartał. Prognozy zatrudnienia również są optymistyczne. Czy to oznacza, że w finansach każdy znajdzie zatrudnienie? Mimo tego, że spektrum ofert pracy w branży finansowej jest bardzo rozbudowane, bez trudu wskażemy Ci kilka podstawowych wymagań stawianych przez pracodawców.

 

Analizując oferty pracy zamieszczane na portalu Praca.pl, wyróżnimy:

 

Wykształcenie


Będąc na początku drogi zawodowej i aplikując na stanowisko doradcy klienta w banku, często wystarczy Ci wykształcenie średnie. Załóż jednak, z dużym prawdopodobieństwem, że na tym poziomie Twoje wykształcenie nie utknie. O ile na początkowych szczeblach w banku wykształcenie nie będzie miało największego znaczenia, o tyle pnąc się po drabinie kariery w finansach, otworzysz się na zdobywanie wiedzy lub… utkniesz na drabinie. Pamiętaj, że wiedza zdobyta na studiach skraca proces wdrożenia w firmie, część szkoleń przestaje być potrzebna. A to plus zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Jeśli, szukając zatrudnienia, na celownik weźmiesz branżę BPO (outsourcing procesów biznesowych), to bez solidnego wykształcenia w obszarze rachunkowości i finansów już się nie obejdzie. Wartość kandydata, podkreśla to większość pracodawców, podnoszą też praktyki, staże i praca podejmowana w okresie studiów.
Wykształcenie w branży finansowej jest potrzebne, nawet jeśli nie od razu, na początku kariery, to w procesie rozwoju w tym obszarze stanie się niezbędne. Im wyższe stanowisko, tym większa konieczność posiadania udokumentowanego wykształcenia. Rekruterzy z całą pewnością zwrócą też uwagę na gotowość kandydata do podnoszenia kwalifikacji.

 

Znajomość języków obcych


Język angielski stał się już jakiś czas temu standardowym wymogiem w rekrutacji. Mało która branża nie wymaga jego znajomości. Nawet jeśli nie jest używany w codziennej, służbowej komunikacji, to coraz częściej jest konieczny do rozumienia terminologii stosowanych w różnych branżach. Nie inaczej jest w branży finansowej – często nawet nazwa stanowiska jest w języku angielskim – na Praca.pl znajdziemy ogłoszenia na Business Risk Specialist czy Operation Center Analyst. Nazwa już na wstępie sugeruje nam, że doskonała znajomość angielskiego jest konieczna. Często już w nazwie tego typu stanowisk podany jest wymóg znajomości dodatkowego języka – niemieckiego, francuskiego czy hiszpańskiego. A bardziej wymagający sektor BPO, ze względu na nastawienie na międzynarodową współpracę, coraz częściej zwraca uwagę na konieczność znajomości trzech lub czterech języków.

Im więcej języków obcych znasz, tym więcej drzwi w branży finansowej stoi przed Tobą otworem, szczególnie w sektorze BPO. Z roku na rok rośnie również znaczenie znajomości języków nietypowych, jak norweski, chiński, hebrajski czy arabski. Pamiętaj, że unikalne umiejętności zawsze będą w cenie (tzn. będą lepiej wynagradzane niż te często spotykane).

 

Umiejętności miękkie


Podobnie jak w przypadku znajomości języków obcych, umiejętności miękkie są cenione w każdej branży i na każdym stanowisku. Kompetencje interpersonalne szczególnie ważne będą na stanowisku doradcy czy sprzedawcy, gdzie konieczność tę dyktuje potrzeba częstego kontaktu z klientem. Bardzo uniwersalną kompetencją jest umiejętność pracy w zespole. Pracodawcy coraz częściej traktują dobrą atmosferę w zespole jako kartę przetargową do pozyskania wykwalifikowanych specjalistów. Branża finansowa bardziej niż inne wymaga zaufania w zespole, dlatego też umiejętności interpersonalne i pracy zespołowej zyskują na znaczeniu. Pracodawcy w ogłoszeniach o pracę na Praca.pl wskazują też wysoką kulturę osobistą, dyskrecję, entuzjazm i profesjonalizm. Ważne są też umiejętności analitycznego myślenia, wnioskowania, organizacji i zarządzania czasem.

 

Dodatkowe kwalifikacje


Rekruterów zainteresują na pewno takie kursy jak CFA, CIMA bądź ACCA, które pozwolą Ci na poznanie międzynarodowych aspektów finansów. Coraz ważniejsze stają się umiejętności techniczne i znajomości takich narzędzi jak VBA, SQL bądź narzędzi Business Intelligence, które optymalizują raportowanie i ułatwiają analizę danych.

 

Co branża finansowa ma do zaoferowania?


Skoro masz już przekonanie, że możesz dużo zaoferować branży finansowej, sprawdź, co zyskujesz, podejmując pracę w tym sektorze:
1. Poczucie, że robisz coś ważnego. Żaden biznes nie istnieje bez finansów i nic tak bardzo nie wpływa na sukces, jak skuteczne zarządzanie finansami.
2. Prestiż, powiązany oczywiście z dużą odpowiedzialnością, ale też z szacunkiem i zaufaniem społecznym.
3. Rozwój kompetencji, na którym będzie zależało również pracodawcy (bo jest w tej branży konieczny), więc dostęp do edukacji masz gwarantowany.
4. Szeroki wachlarz benefitów – potwierdzają to ogłoszenia na Praca.pl.
5. Umiejętności, które przydadzą Ci się w zarządzaniu własnym portfelem.

 

Jaka przyszłość czeka finansistów?


Podejmując decyzję o wyborze drogi zawodowej, jednym z ważniejszych czynników decydujących powinny być perspektywy, jakie wybrana branża ma przed sobą. I również na tym polu finanse kuszą. Polska jest interesującym celem dla zagranicznych inwestorów, głównie ze względu na niższe, w porównaniu z innymi krajami, zarobki oraz tysiące wchodzących co roku na rynek młodych specjalistów, świetnie wykształconych i znających języki obce. W zawrotnym tempie rozwijają się centra usług wspólnych, które bardzo często szukają finansistów. Prognozy mówią, że w 2020 roku będą zatrudniały w Polsce około 300 tysięcy osób.

Finanse to nie chwilowa moda, są filarem każdego biznesu. O ich przyszłość nie musimy się martwić. Jeśli wybierzesz tę drogę, czeka Cię mnóstwo wyzwań, nieustający rozwój, dużo pracy i jeszcze więcej satysfakcji.

A Praca.pl życzy owocnych poszukiwań wymarzonego, nie tylko pod kątem finansowym, pracodawcy.
Już wiesz, że finanse to miejsce dla Ciebie? Zajrzyj na stronę Praca.pl i sprawdź oferty pracy w finansach.
Ciągle się wahasz? Boisz się, że brakuje Ci kwalifikacji? Pamiętaj, że często dobra motywacja, chęci i ambicje wystarczą na początek. Otwórz się na nowe możliwości, zdobywaj wiedzę i świadomie kieruj swoją karierą.

Więcej artykułów "Finanse, bankowość"

Polecane oferty

  • Doradca Klienta

    4Life Direct sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   4 500 - 12 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Twój zakres obowiązków Telefoniczna sprzedaż ubezpieczeń na życie i zdrowie, Kontakt z klientem za pośrednictwem połączeń wychodzących i przychodzących, Praca w systemie CRM, Wsparcie klientów w zakresie ich decyzji zakupowych, Realizacja wyników w oparciu o wskaźniki KPI oraz plany...
  • Samodzielny Księgowy / Samodzielna Księgowa - pełna księgowość

    Moveo HR   Tychy    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   5 400 - 9 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    OPIS STANOWISKA: prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z obowiązującymi przepisami – pełna księgowość; sporządzanie sprawozdań finansowych; Obsługujemy głównie firmy ze Śląska i województw ościennych, ale nie zamykamy się też na podmioty z pozostałej części kraju. Aktualnie...
  • Accountant

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    We are seeking a skilled and detail-oriented accountant to join our A2R department. About the job If you are a dedicated and motivated individual with a passion for numbers and a desire to contribute to a dynamic organization, we encourage you to apply for the accountant position in our A2R...
  • Junior Accounts Receivable Accountant

    DANISH CROWN GBS SP Z O O   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Area of responsibility: Responsible for basic tasks in credit management, incoming payments processing, manual invoices, collection, Accounts Receivable month-end close, reconciliations, reporting, and query resolution; Delivers a high quality and cost-effective service by performing basic Accounts...
  • Analityk it w zespole rozwoju platform online analityki ryzyka

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:wykonujesz analizę funkcjonalną i systemową,tworzysz/aktualizujesz dokumentację analizy systemowej (modele danych, specyfikacja interfejsów do integracji, przepływy danych, diagramy aktywności, diagramy architektury systemu, inne w zależności od potrzeb...
  • Doradca bankowości hipotecznej

    PKO Bank Polski   Brzesko    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:nawiązujesz współpracę z klientami bankowości hipotecznej,przeprowadzasz analizę potrzeb klientów,rozszerzasz zakres współpracy z klientami bankowości hipotecznej, oferując im nowe produkty bankowe i ubezpieczeniowe,realizujesz indywidualny cel...

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?