Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Workplace Of The Future – przyszłość czy już codzienność

Workplace Of The Future – przyszłość czy już codzienność

 
Workplace Of The Future – przyszłość czy już codzienność

Automatyzacja kojarzy się z maszynami wykonującymi mechaniczne czynności w fabrykach czy androidami przypominającymi wyglądem człowieka. Obecnie to jednak przede wszystkim tzw. robotyzacja procesów biznesowych (ang. Robotic Process Automation, RPA), czyli programy komputerowe naśladujące powtarzalne czynności, które nie wymagają subiektywnej oceny człowieka. Takie narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję już teraz mogą odciążać nas z nużących obowiązków i poprawić jakość życia.

 

Inteligentny asystent umówi spotkanie

 

Algorytmy AI ułatwiają codzienną pracę – m.in. wyszukując, sortując i filtrując dane odpowiednio do danego stanowiska i potrzeb. Dzięki analizie informacji z maili i plików użytkownika komputerowy asystent przypomni np. o planowanych spotkaniach oraz ustali ich priorytety, zaproponuje uczestników czy potrzebne dokumenty, wyszuka informacje z wielu źródeł.  System stale się przy tym uczy i poprawia dopasowywanie wyników wyszukiwania.
– Wyobraźmy sobie, że dzwonimy do przychodni i odbiera wirtualna sekretarka. Pyta nas zupełnie naturalnym językiem z jaką sprawą dzwonimy, rozumie wszystkie nasze odpowiedzi i odpowiednio na nie reaguje. Ma bieżący dostęp do baz danych czy harmonogramu lekarzy, od razu sprawdza więc dostępność specjalistów, udziela potrzebnych informacji i np. umawia wizytę. Tak samo może to działać w każdej innej placówce, a także firmie.

 

konica-minolta-praca-eporadnik

 

Cyfrowy pracownik wystawi fakturę i wygeneruje raport


Robotyzacja może wspierać działy kadrowe, księgowe, marketingowe, sprzedażowe, IT, logistyczne, administracyjne, obsługi klienta czy reklamacji, a nawet dział prawny. – Roboty, zwane cyfrowymi pracownikami, mogą przeglądać aplikacje, wprowadzać dane do systemów lub pobierać je z załączników e-maili, generować raporty, zamawiać kurierów czy potrzebne towary, wystawiać i wysyłać klientom faktury, prowadzić księgi podatkowe, zlecać transport, naliczać wynagrodzenia oraz wykonywać dziesiątki innych monotonnych czynności. Wystarczy zaprogramować cały proces raz, aby powtarzały go bezbłędnie nawet przez całą dobę. Wdrożone do organizacji roboty posiadają normalne konto w domenie firmowej z loginem i hasłem, a bardzo często również imię, jak Krystyna lub Alojzy.

Robot integruje się m.in. z dokumentami elektronicznymi i arkuszami Excela, pocztą e-mail, portalami internetowymi i aplikacjami, bazami danych i systemami firmowymi takimi jak ERP, SARP czy Workflow. Takie rozwiązania są już dostępne m.in. na inteligentnej platformie informatycznej Workplace Hub. Konica Minolta dąży do ułatwiania firmom procesu cyfryzacji, dlatego oferowane urządzenie łączy sprzęt, oprogramowanie i usługi, umożliwiając zarządzanie całą infrastrukturą IT za pomocą jednego systemu. Dzięki dużej mocy obliczeniowej na platformie może działać wielu wirtualnych pracowników czy algorytmów.

 

 

 

Pracownik (nie)zastąpiony?


– Robotyzacja zmienia biznes i cały nasz rynek pracy. Powstała już nawet pierwsza w Polsce Agencja Pracy Robotów. Często rodzą się więc pytania o kwestię zabierania nam pracy przez tańsze i szybsze roboty, które nie nudzą się, nie chorują, są dokładniejsze i odporne na stres. Trzeba jednak pamiętać, że firmy decydujące się na robotyzację kierują się zazwyczaj koniecznością redukcji wykonywanych zadań, a nie pracowników. Wyręczając ludzi ze żmudnych obowiązków, np. wprowadzania czy przepisywania danych, roboty umożliwiają nam wykorzystanie czasu i energii do bardziej twórczej pracy. Robotyzacja często wiąże się nawet z koniecznością zatrudnienia kolejnych specjalistów i rozwija całkiem nowe zawody. Młodzi ludzie nie powinni się więc bać, ale po prostu wybierać kierunki zawodowe związane np. z kreatywnym myśleniem.

Dobrym przykładem jest test przeprowadzony przez dziennik „Washington Post” podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku. W czasie trwania wydarzenia narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję napisały 850 artykułów i sprawozdań na mniej istotne tematy. Dawało to dziennikarzom więcej czasu na pisanie wysokiej jakości artykułów merytorycznych. Stworzyło też nowe stanowisko – osoby odpowiedzialnej za dostarczanie komputerom niezbędnych danych i weryfikowanie wyników ich pracy.

W dobie dynamicznie postępującej rewolucji cyfrowej pracujemy wciąż pod presją czasu. Technologia obok wyzwań może nam jednak dostarczyć także rozwiązań, które pomogą unikać błędów i pracować wygodniej.

 


konica-minolta-stopka-eporadnik



Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Konsultant SAP TM

    Praca.pl Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zadania: Współpraca z klientem; Zbieranie wymagań biznesowych; Tworzenie specyfikacji; Konfiguracja systemów; Ścisła współpraca z zespołem programistów;
  • Konsultant SAP EWM

    Praca.pl Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zadania: Uczestniczenie w projektach wdrożeniowych i rolloutowych SAP lub projektach wsparcia i utrzymania SAP w obszarze funkcjonalnym Gospodarki Magazynowej; Definiowania i rozwiązywania problemów; Zbieranie wymagań użytkowników; Przygotowywanie dokumentacji technicznej; Udzielanie...
  • Konsultant SAP Ariba Supply Chain

    Praca.pl Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zadania: Wdrażanie i wsparcie rozwiązań SAP Ariba P2P i SCC dla klientów końcowych w pełnym zakresie: przygotowanie, projektowanie, realizacja, testowanie, przełączenie, uruchomienie, wsparcie i ciągłe doskonalenie; Udział w działaniach przedsprzedażowych (demonstracje rozwiązań,...
  • Konsultant SAP EPPM

    Praca.pl Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zadania: Profesjonalna komunikacja z klientami - zbieranie wymagań biznesowych, wsparcie techniczne i utrzymywanie pozytywnych relacji; Wsparcie przy projektach wdrożeniowych SAP EPPM;
  • SME / Shift Leader

    WIPRO IT SERVICES POLAND Sp. z o.o.   Gdańsk    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Type of Employment: We offer full time Contract of Employment (UoP). Role & Responsibilities: Is responsible for managing a team of Support Engineers for support, FCR analysis and knowledge sharing. Conduct Initial Analysis of Tickets. Assign tickets to Team Members. Provide Technical Assistance to...
  • SAP Basis Specialist

    WIPRO IT SERVICES POLAND Sp. z o.o.   Warszawa    praca zdalna / hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Project Description: 100% dedicated delivery of cloud operations services from Poland/EU for one of leading Germany based client. Essential Functions of the Job: Architect, implement and maintain day-to-day SAP basis administration activities in a complex multi-tier SAP landscape. Provide...

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?