Wybrana kategoria

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Front-end/Back-end developer

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

W obecnych czasach i rozwiniętej technologii podziału obowiązków Front-end i Back-end developerów jest wyraźny. Ci pierwsi zajmują się opracowaniem witryny pod względem wizualnym. Zajmują się także jej wzbogaceniem o elementy graficzne takie, jak animacje czy slidery. Back-end developer odpowiada zaś za tworzenie oprogramowania (kodu) powstającej strony zapewniającego jej techniczną funkcjonalność, a także nadzór nad serwerowym zapleczem oraz bezpieczeństwem i rozwojem zastosowanych rozwiązań.

 

WYMAGANIA

 

Do pracy na tych stanowiskach wymagane jest z reguły kierunkowe wykształcenie z zakresu informatyki. Pracodawcy często jednak skupiają się na praktycznym doświadczeniu kandydatów i znajomości branżowych technologii.

 

Front-end Developer powinien znać przede wszystkim język programowania Java Script, a także umieć korzystać z biblioteki JQuery. W zależności od specyfiki pracy przydatna może być także, przynajmniej podstawowa, wiedza na temat PHP, SQL czy ASP.NET. Coraz większe znaczenie ma także znajomość pre-processorów CSS, głównie SASS.

 

Z kolei Back-End Developer w codziennej pracy wykorzystuje różnorodne języki programowania m.in. HTML, CSS i Javascript. Wymagane jest także sprawne poruszanie się po frameworkach: Zend Framework, Symphony2, Phalcon, CodeIgniter oraz wzorcach projektowych i architektonicznych (MVC).

 

Z kompetencji miękkich największą wagę przywiązuje się do znajomości języka angielskiego, potrzebnego do codziennej pracy z oprogramowaniem, przygotowania dokumentacji technicznej oraz kontaktu z klientami i współpracownikami.

 

WARUNKI PRACY

 

Front/Back-End Developerzy pracują przede wszystkim przy komputerze, czyli spędzają czas za biurkiem w jednostajnej pozycji. Muszą także kontaktować się z klientami, w celu ustalenia szczegółów dotyczących realizowanych projektów.

 

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Na tym stanowisku możliwe jest zarówno zatrudnienie na stałe w firmie, jak również działalność „wolnego strzelca”. Wielu specjalistów w tej dziedzinie korzysta z obu tych opcji, zwiększając w ten sposób swoje zarobki.

 

ZAROBKI


Zarobki na początku kariery oscylują wokół 2-3 tys. netto. W późniejszym etapie wzrastają do 4-5 tys., a najlepsi osiągają nawet do 10 tys. W przypadku freelancerów średnia stawka przy mniejszych projektach (np. mała strona) to 30-50 zł/godz., przy większych (portal, gra, aplikacja) sięgają ok. 100 zł .

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Front-end/Back-end developer

zobacz więcej ofert pracy dla Front-end/Back-end developer