Lista stanowisk - Dyrektor ds. Produkcji

Dyrektor ds. Produkcji

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Dyrektor ds. Produkcji to osoba, która odpowiedzialna jest za kierowanie procesem produkcyjnym przedsiębiorstwa. Do głównych zadań pracownika na tym stanowisku należy, m.in.: współpraca z Dyrektorem Handlowym i zespołem managerów poszczególnych działów, organizacja produkcji, wdrażanie procedur produkcyjnych, nadzór nad procesami planowania produkcji, nadzór nad dokumentacją techniczną działu produkcyjnego, kosztorysowanie, zarządzanie podległym zespołem pracowników, a także planowanie i nadzór nad budżetem, zapewnienie bezawaryjnej realizacji procesu produkcyjnego oraz nadzór nad prawidłowymi warunkami BHP.


WYMAGANIA

Dyrektor ds. Produkcji powinien mieć wykształcenie wyższe techniczne (np. specjalność technologia produkcji, automatyka, mechanika precyzyjna), dodatkowo uzupełnione studiami podyplomowymi (np. podyplomowymi studiami menedżerskimi dla inżynierów w formie programu MBA), a także znać w stopniu dobrym j. angielski i obsługę komputera. Wymagane jest też kilkuletnie doświadczenie w przemyśle, umiejętność zarządzania budżetem i umiejętność kierowania kapitałem ludzkim oraz wiedza o produktach i technologiach. Pracownik ten musi także posiadać wiedzę na temat norm i procedur linii ISO, QS, VDA, TQM oraz znać nowoczesną metodologię i trendy w zarządzaniu procesami produkcji i jakością oraz systemy przepływu materiałów Kanban czy dostawy Just- In-Time. Mile widziana jest umiejętność audytu wewnętrznego. Dyrektor ds. Produkcji powinien cechować się również: zdolnościami przywódczymi, negocjacyjnymi, odpowiedzialnością, sumiennością, komunikatywnością, samodzielnością. A także zdolnością szybkiej oceny sytuacji i podejmowania w związku z tym zdecydowanych działań, otwartością na nowe rozwiązania, odpornością na stres, bardzo dobrą organizacją pracy, umiejętnością zarządzania ludźmi. W wielu firmach kandydat na to stanowisko wyłaniany jest na drodze konkursu.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy jest przedsiębiorstwo, biuro. Jest to praca umysłowa, stanowisko samodzielne, pod nadzorem. Czas pracy zazwyczaj ośmiogodzinny. Dyrektor Produkcji ma dość duży kontakt z ludźmi, przez co mogą wystąpić sytuacje stresowe. Większość osób pełniących tę funkcję znajduje się w przedziale wiekowym 40-55 lat. Pracownik ma możliwość pogłębiania wiedzy i umiejętności (szkolenia, konferencje, itd.) oraz możliwość awansu.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Dyrektor ds. Produkcji może być zatrudniony, np.: w koncernach, fabrykach komponentów samochodowych, urządzeń automatyzacji procesów technologicznych, produkcji opakowań oraz w przemyśle elektrotechnicznym i produkcji AGD, w sektorze FMCG.


ZAROBKI

Wysokość zarobków tego pracownika w małych zakładach produkcyjnych to ok. 7 - 10 tys. zł, w dużych koncernach międzynarodowych to 15- 30 tys. zł miesięcznie. Wśród innych dodatków są, m.in.: laptop, telefon komórkowy, szkolenia, samochód.

Praca Dyrektor ds. Produkcji
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.