Lista stanowisk - Logopeda

Logopeda

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Praca logopedy polega na pomocy osobom, które z różnych powodów mają zaburzenia mowy utrudniające im komunikowanie się z innymi ludźmi. Ze względu na różne rodzaje zaburzeń logopeda może specjalizować się np. w pracy z osobami jąkającymi się, niesłyszącymi, upośledzonymi, chorymi psychicznie, mającymi trudności w pisaniu i czytaniu itp.

Do zadań logopedy należy wykonanie specjalistycznych badań, analiza wyników, rozpoznanie sytuacji rodzinnej pacjenta, rozpoznanie choroby i stanu zaburzeń oraz ustalenie programu terapii. W codziennej pracy z osobami o zdiagnozowanych zaburzeniach logopeda wiele czasu poświęca właśnie na ćwiczenia, które polegają na usprawnianiu narządów mowy, ćwiczeniach artykulacyjnych, oddechowych, słuchowych, odczytywaniu mowy z ust itp.


WARUNKI PRACY

Logopeda w zależności od specjalizacji może pracować wszędzie tam, gdzie uczą się i przebywają dzieci, młodzież i dorośli wymagający terapii, a w szczególności w poradni psychologiczno-pedagogicznej, poradni logopedycznej, poradni foniatrycznej, szpitalach, sanatoriach, szkołach i przedszkolach oraz ośrodkach dla dzieci z uszkodzeniem słuchu. Istotnym elementem wyposażenia gabinetu logopedy jest lustro, w którym ćwiczący widzi swoje odbicie.

Logopeda nieustannie pracuje z ludźmi. Oprócz tego pozostaje w kontakcie z rodziną i najbliższymi swoich pacjentów. Gdy zachodzi taka potrzeba logopeda współpracuje ze specjalistami innych dziedzin, jak np. z nauczycielem, neurologiem czy psychiatrą.

Jego praca odbywa się w dni powszednie w stałych godzinach. Logopeda sam planuje swoją pracę i odpowiada za jej wyniki. Praca z dziećmi wymaga od niego pomysłowości i umiejętności zainteresowania przygotowanymi ćwiczeniami. To także jeden z powodów, który wymusza na nim ciągłe dokształcanie i śledzenie zmian w logopedii, a także w dziedzinach pokrewnych jak psychologia czy pedagogika.


WYMAGANIA

Ciągła styczność z ludźmi sprawia, że niezbędną cechą jest umiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi. Staje się to nieocenione zwłaszcza w kontaktach z dziećmi, które zawstydzone swoją wadą często trudno namówić do współpracy. Logopeda musi potrafić także przekonać, że żmudna praca, jaką pacjent musi wykonywać poza zajęciami ma sens. Ponadto logopeda powinien być odporny emocjonalnie, przejawiać chęć pomocy innym oraz empatię.

Osoba, która chce leczyć u innych wady mowy sama musi wypowiadać się bezbłędnie. Bardzo ważny jest też dobry słuch, który pozwala wychwytywać wady w mowie pacjentów. Poza tym nie ma wymagań dotyczących stanu zdrowia. Zawód ten mogą uprawiać także osoby niepełnosprawne, choć nie poleca im się pracy z małymi dziećmi ze względu na ich ruchliwość. Podobnie jak w przypadku innych zawodów, gdzie nadmiernie eksploatuje się struny głosowe, istnieje zwiększone ryzyko zapadnięcia na przewlekłe choroby narządu głosu.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Warunkiem uprawiania zawodu logopedy jest wyższe wykształcenie, najlepiej pedagogiczne o specjalności logopedia. Osoba, która ukończyła inny kierunek również może zostać logopedą, jednak musi ukończyć studia podyplomowe uzyskując dodatkową specjalność – logopedię.

W związku z tym, że w przyjęciu na studia logopedyczne nie obowiązuje górna granica wieku, zawód ten mogą zacząć uprawiać także osoby starsze. W praktyce jednak preferuje się osoby młode, prosto po studiach, gdyż mają one lepszy kontakt z dziećmi i młodzieżą, a to oni stanowią większość pacjentów. Osoby dorosłe lepiej czują się w towarzystwie logopedy bardziej doświadczonego.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Logopeda najczęściej znajduje pracę w placówkach finansowanych z budżetu. Najczęściej są to szpitale, przedszkola, szkoły, poradnie psychologiczno-pedagogiczne itp. Logopeda może też pracować w prywatnym gabinecie lub nawet otworzyć swój własny. W praktyce z powodów finansowych uprawiający ten zawód starają się łączyć pracę w jednym z wymienionych wyżej ośrodków z prywatną praktyką.


ZAROBKI

Zarobki logopedy zbliżone są do stawek, jakie otrzymują nauczyciele. W stosunku do sytuacji sprzed kilku lat jest poprawa, jednak zarobki nadal nie są imponujące. Stąd logopeda stara się szukać dodatkowych źródeł dochodu, jak choćby poprzez prywatną terapię.

Praca Logopeda
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące raportowania ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 roku grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o jego stosowaniu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.