Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
5 oznak, że Twoja rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

Czekanie na wynik rozmowy kwalifikacyjnej może być stresujące. Zastanawiasz się, jak Ci poszło, z niecierpliwością czekasz na informację zwrotną? Oto 5 oznak, które świadczą o tym, że najprawdopodobniej masz dużą szansę na zdobycie pracy.

Spis treści

Dłuższa rozmowa kwalifikacyjna niż zwykle

Dobrze się przygotowałeś, wiedziałeś, czym zajmuje się firma, jakie słabe strony strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej, o jakich własnych sukcesach opowiedzieć. Zadałeś też serię pytań, na które rekruter wyczerpująco odpowiedział. Ani przez chwilę nie odniosłeś wrażenia, że Twój rozmówca się spieszy, wręcz przeciwnie – poświęcił Ci bardzo dużo czasu, a cała rozmowa przebiegała bez chwili krępującej ciszy. To pierwszy ważny sygnał, że firma jest żywo zainteresowana Twoją kandydaturą.

Mowa ciała rekrutera

Zainteresowanie rekrutera można też wyczuć, obserwując jego mowę ciała. Komunikacja niewerbalna to sposób na przekazanie bardzo wielu informacji. Da się zauważyć, czy rekruter reaguje na pytania na rozmowie o pracę z entuzjazmem, uśmiecha się, potakuje, nachyla w stronę kandydata. To dobre znaki. Z kolei, kiedy często zerka na zegarek, szybko urywa wątki, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego i dodatkowo nie robi żadnych notatek, nie spodziewaj się, że rozmowa kwalifikacyjna poszła nad wyraz dobrze.

Nawiązanie dobrego kontaktu z rekruterem

Zaczęło się standardowo – opowiadaniem o Twoim doświadczeniu, sukcesach, profesjonalizmie i planach na rozwój osobisty, a skończyło dość nietypowo – luźną pogawędką o rozgrywkach sportowych albo gotowaniu. To znak, że spotkanie rekrutacyjne poszło dobrze. Nawiązanie dobrego kontaktu z rekruterem wyróżnia Cię spośród innych kandydatów. Dzięki temu masz szansę zostać zapamiętany. Aby utrzymać dobre wrażenie i nie urywać kontaktu, napisz krótki e-mail z podziękowaniem za rozmowę i wyślij go dzień lub dwa po rozmowie o pracę. Ten prosty gest może podnieść Twoje notowania jeszcze wyżej.

Omówienie przyszłych obowiązków i projektów

Jeśli rekruter jest bardzo konkretny, szczegółowo omawia obowiązki, nakreśla Ci projekty, w których będzie uczestniczyć nowy pracownik, to możesz spodziewać się, że jesteś w czołówce najlepszych kandydatów. Gdy dodatkowo odpowiada Ci również o członkach zespołu, ich kompetencjach, relacjach w zespole i zasadach współpracy w firmie, możesz spodziewać się, że zostałeś zaakceptowany jako nowy członek zespołu.

Szczegółowa, entuzjastyczna odpowiedź na zadane przez Ciebie pytanie

Na każdej rozmowie kwalifikacyjnej jest czas na zadawanie pytań przez kandydata. Rekruter szczegółowo i wyczerpująco omawiał poruszone przez Ciebie kwestie? To kolejny dobry prognostyk. Pamiętaj, że moment na własne pytania warto wykorzystać, aby dobrze się zaprezentować. Postaraj się więc być konkretny, wykaż zainteresowanie nie tylko tym, jakie benefity będą Ci przysługiwać i kiedy możesz brać dni wolne, ale przede wszystkim tym, co Ty możesz wnieść do zespołu, czego oczekuje od Ciebie pracodawca.

Pamiętaj, że te pięć sygnałów (lub choćby kilka z nich) może oznaczać, że rozmowa o pracę zakończy się powodzeniem, ale nie traktuj tego jako pewnik. Każda firma ma swoje zasady rekrutacji, wykorzystuje nieco inne narzędzia w czasie naboru pracowników.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Zabrze Cable Factory sp. z o.o.