5 powodów, dla których nie zostałeś zaproszony na kolejny etap rozmowy o pracę

 
5 powodów, dla których nie zostałeś zaproszony na kolejny etap rozmowy o pracę

 

Spis treści

Byłeś na rozmowie kwalifikacyjnej, wydaje Ci się, że poszło całkiem dobrze, złapałeś świetny kontakt z rekruterem, masz wysokie kwalifikacje, a mimo wszystko nie udało się dostać pracy? Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, w którym momencie popełniłeś pozornie mały błąd, mający jednak duży wpływ na wynik rekrutacji. Oto 5 przyczyn, przez które kandydaci nie są zapraszani do kolejnych etapów naboru. 

 

Nic nie przeczytałeś o przyszłym pracodawcy

 

Wiele mówi się o dobrym przygotowaniu do rozmowy o pracę. Jednym z jego punktów jest przyswojenie wiadomości o firmie, do której się aplikuje. To daje podwaliny do rozmowy z rekruterem. Zdarzają się jednak kandydaci, którzy wysyłają aplikacje masowo, nawet wtedy, gdy dana oferta odpowiada im w minimalnym stopniu. Idąc na rozmowę, nie zadają sobie trudu sprawdzenia, z kim się umawiają. Bywa, że nie wiedzą, na jakie stanowisko mają zostać zatrudnieni. Zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne to znak, że firma jest Tobą zainteresowana. Odwzajemnij to i pokaż, że sprawdziłeś, czym zajmuje się przedsiębiorstwo.

 

Wystarczy przejrzeć stronę internetową pracodawcy i jego profile w mediach społecznościowych. Możesz również poszukać wzmianek na portalach branżowych, spisać i zapamiętać najważniejsze firmowe sukcesy. Taka wiedza pozwoli Ci zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej. Sam research nie zajmie Ci dłużej niż godzinę, dlatego warto to zrobić!Cały czas źle mówiłeś o swoim byłym pracodawcy

 

Wśród pytań na rozmowie kwalifikacyjnej pojawia się m.in. to, dlaczego rozstałeś się lub planujesz rozstanie z dotychczasowym pracodawcą. Powody rezygnacji z pracy bywają różne i oczywiście może się zdarzyć, że odchodzisz, bo nie lubisz swojego szefa, uważasz, że ma fatalne pomysły i w ogóle nie powinien zarządzać ludźmi. Nie chodzi o to, aby zatajać powód odejścia z pracy i uciekać się do kłamstw na rozmowie kwalifikacyjnej, ale o to, aby wykazać się dyplomacją. Nie podkreślaj w każdym zdaniu, jak zły był Twój przełożony, nie sugeruj, że Twoje braki w umiejętnościach (np. nieznajomość jakiegoś programu komputerowego) wynikają z niekompetencji szefa, tego, że Cię ograniczał albo nie lubił. Możesz mieć do niego żal, ale zastanów się, jak wypadasz, oczerniając osobę, u której pracowałeś. Rekruter ma prawo pomyśleć, że jesteś osobą roszczeniową, nie potrafisz grać zespołowo. Co więcej, może się obawiać, że w nowym miejscu pracy znów łatwo popadniesz w konflikt.

 

Rozmawiałeś tylko o awansach i podwyżkach

 

Wiesz, że masz wysokie kwalifikacje i zdajesz sobie sprawę, że na rozmowie rekrutacyjnej dobrze jest pokazać swój profesjonalizm, pewność siebie i chęć rozwoju kariery. Dlatego postanowiłeś na spotkaniu skupić się głównie na swojej przyszłości w strukturze organizacyjnej firmy. Nie interesowało Cię to, jak wygląda okres próbny, jakie będą Twoje obowiązki na początku. Dało się też odczuć, że proponowane wynagrodzenie Cię nie satysfakcjonuje, bo w niedalekiej przyszłości liczysz na więcej. Każdy chce mieć w zespole ambitnych pracowników, ale rozmawiając głównie o możliwości awansów i podwyżek, mogłeś wyjść na osobę, która w zasadzie nie jest zainteresowana danym stanowiskiem, bo mierzy o wiele wyżej. 

 

Pytałeś tylko o benefity pozapłacowe

 

Karnet sportowy, prywatna opieka medyczna, dofinansowanie dojazdów czy lunchów, owszem, są bardzo ważne. Jeśli jednak zadajesz pytania wyłącznie dotyczące benefitów, wydajesz się niezainteresowany zakresem Twoich obowiązków czy rolą w zespole, to rekruter może pomyśleć, że zależy Ci bardziej na pozapłacowych dodatkach niż na samej pracy w konkretnej firmie.

 

Pamiętaj, że pomyślnie rozmowę rekrutacyjną przejdzie ten, kto wykaże się zainteresowaniem firmą, stanowiskiem. Pracodawca musi widzieć, że chcesz pracować właśnie u niego, a nie, że polujesz wyłącznie na benefity, a reszta ma dla Ciebie drugorzędne znaczenie.

 

Nie powiedziałeś: dziękuję

 

Kultura osobista jest ważna w każdej pracy, niezależnie od stanowiska. Rozmowa rekrutacyjna to świetna okazja, aby pokazać, że ją masz. Na koniec spotkania warto powiedzieć proste: dziękuję. Bardzo dobrą praktyką jest też wysyłanie po zakończonym spotkaniu, np. kolejnego dnia, wiadomości e-mail z podziękowaniem za poświęcony czas i możliwość zaprezentowania swojej kandydatury.


To miły gest i warto go wykonać, niezależnie czy miała miejsce rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, online czy twarzą w twarz. Po pierwsze, pokażesz, że masz dobre maniery, po drugie, w łatwy sposób przypomnisz o sobie rekruterowi.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

 • Junior Manufacturing Engineer

  Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
  młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
  1 godz.
  Location: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Your role: Your major job responsibilities and duties: Support Launch Engineering Team on development for automatic and manual assembly processes, Solving technical issues in the above-mentioned scope, Active participation on supplier selection / development...
 • Asystent / Asystentka Dyrektora

  Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
  specjalista junior / mid / asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
  1 godz.
  Zakres obowiązków: Zarządzanie korespondencją przychodzą i wychodzącą; Redagowanie pism oraz organizacja ich przepływu; Przyjmowanie interesantów, dbałość o jakość obsługi klienta (serwowanie poczęstunku dla gości, organizacja cateringu) Organizacja zebrań, konferencji oraz...
 • Młodszy specjalista ds. IT

  Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
  specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
  1 godz.
  Zakres obowiązków: Helpdesk - codzienna zdalna jak i lokalna pomoc użytkownikom w tematyce informatycznej, instalacja i konfiguracja urządzeń peryferyjnych typu drukarki, drukarki kodów kreskowych, montaż accesspointów, monitorów na uchwytach ściennych itp., inwentaryzacja sprzętu IT i...
 • Operator CNC

  RENA Polska Sp. z o.o.   Wykroty    praca stacjonarna
  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
  2 godz.
  Opis stanowiska: samodzielna obsługa oraz prawidłowa eksploatacja specjalistycznych maszyn, np. tokarek, frezarek; wykonywanie pracy z zachowaniem norm jakościowych i wydajnościowych; przestrzeganie przepisów BHP oraz utrzymanie porządku na stanowisku pracy; przedstawianie i wdrażanie...
 • Asystent / Asystentka Dyrektora

  Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
  specjalista junior / mid / asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
  2 godz.
  Zadania: zarządzanie korespondencją przychodzą i wychodzącą, redagowanie pism oraz organizacja ich przepływu, przyjmowanie interesantów, dbałość o jakość obsługi klienta (serwowanie poczęstunku dla gości, organizacja cateringu), organizacja zebrań, konferencji oraz spotkań...
 • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
  specjalista junior / mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
  2 godz.
  Miejsce pracy: Reguły k. Warszawy / budowy na terenie Polski / Zakład Produkcyjny w Ostrowcu Świętokrzyski Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami sanitarno – wentylacyjnymi, w tym z robotami związanymi z pracami wykonywanymi wewnątrz budynku, nadzór, koordynacja i organizacja prac...

Najnowsze artykuły

Urlop okolicznościowy na ślub

Urlop okolicznościowy na ślub

Degustacja menu weselnego, przymiarka sukni ślubnej czy oglądanie sali – to zaledwie wstęp do obszernej listy spraw do załatwienia przed ślubem. Żeby sprostać licznym zadaniom, przydałby się jeden czy dwa dni wolnego. I tu mamy dobrą wiadomość: każdy etatowiec ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ślubu, a pracodawca nie może mu takiego wolnego odmówić!

Model Wielkiej Piątki – czym jest? Jak może pomóc lepiej zrozumieć zachowania pracowników?

Model Wielkiej Piątki – czym jest? Jak może pomóc lepiej zrozumieć zachowania pracowników?

Jesteś otwarty czy ostrożnie podchodzisz do nowości? Sumienny, a może wolisz drogę na skróty? Ekstrawertyczny, ugodowy czy też zwykle spodziewasz się najgorszego? Rekruterzy często oceniają kandydatów, wykorzystując tzw. Model Wielkiej Piątki. Oto co musisz wiedzieć o tej metodzie oceny osobowości zawodowej.

Rozpoczęcie Biznesu Online: Twój Przewodnik po Wirtualnej Przedsiębiorczości

Rozpoczęcie Biznesu Online: Twój Przewodnik po Wirtualnej Przedsiębiorczości

Co powstrzymuje Cię przed zarabianiem na swojej wiedzy w sieci? Przekonanie, że są lepsi, że własna działalność to coś skomplikowanego i trudnego? A może lęk przed porażką? Ola Gościniak, absolutna ekspertka w prowadzeniu biznesu online, tłumaczy, że nie ma czego się bać i krok po kroku wyjaśnia, co warto zrobić na początku, by uniknać popularnych błędów i mieć jak najlepszy start na rynku.

Sztuczna inteligencja, naturalna kolej rzeczy – jak gen Z postrzega wpływ rozwoju AI na rynek pracy?

Sztuczna inteligencja, naturalna kolej rzeczy – jak gen Z postrzega wpływ rozwoju AI na rynek pracy?

Rozwój sztucznej inteligencji „jest nieunikniony, z przyszłością nie wygrasz, to nasz naturalny progres, adaptuj się”, komentują młodzi. Jednak czyżby AI było jak pociąg pospieszny, do którego wskoczyliśmy i z którego nie możemy już wysiąść? Z przyjemnością prezentujemy badanie i analizę pani Małgorzaty Madej, zwyciężczyni konkursu Praca.pl dla studentów i uczniów.

Senselier – kim jest? Jak nim zostać?

Senselier – kim jest? Jak nim zostać?

Rośnie grupa konsumentów, którzy zamiast kupować perfumy w sklepie, decydują się na skomponowanie indywidualnego aromatu. Takie perfumy są jak podpis, absolutnie niepowtarzalne, a nosi się je jak ulubioną sukienkę czy krawat. Tworzenie zapachów dla osób, ale i firm, to jedno z zadań senseliera. Co jeszcze robi i jak nim zostać? Opowiada o tym pierwsza w Polsce senselierka Marta Siembab.

Praca w weekendy – gdzie szukać, na co uważać, jak rozliczać?

Praca w weekendy – gdzie szukać, na co uważać, jak rozliczać?

Czy wiesz, że pracodawca ma prawo żądać od Ciebie stawienia się w pracy w sobotę? W przypadku odmowy może Ci grozić nawet postępowanie dyscyplinarne. Wyjaśniamy, na jakich zasadach pracuje się w weekendy w Polsce, do czego ma prawo pracownik, a także kiedy praca w dni wolne to korzystny wybór i kogo najczęściej szukają firmy na weekendy.