Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? Przykłady odpowiedzi, których użycie rekomendujemy!

Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? Przykłady odpowiedzi, których użycie rekomendujemy!

 
Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? Przykłady odpowiedzi, których użycie rekomendujemy!

Wyobraź sobie następujący dialog na rozmowie kwalifikacyjnej:


Rekruter: Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić?
Kandydat: Bo wy szukacie pracownika, a ja szukam pracy.

Taka odpowiedź jest jak najbardziej zgodna z prawdą i być może nawet wywoła uśmiech na twarzy rekrutera. Ale czy kogokolwiek przekona, że warto postawić właśnie na Ciebie? Zdecydowanie potrzebujesz lepszych argumentów! Takich, które pokażą, że jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, osobą, która wie, czego chce, jest zmotywowana i wniesie do firmy nową wartość.

Oto kilka przykładów, którymi możesz się zainspirować. Czy warto wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na rozmowę kwalifikacyjną? Zdecydowanie tak! Dzięki temu zminimalizujesz stres i unikniesz niezręcznej ciszy. Co więcej, jeśli od pracownika wymaga się biegłej znajomości języka angielskiego, to pytania o motywację do pracy albo plany zawodowe bywają częścią rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku. To kolejny argument za tym, aby przygotować sobie wcześniej dobre odpowiedzi!

Co może przekonać pracodawcę, że warto zatrudnić właśnie Ciebie?

 

Doświadczenie zawodowe


Możesz zacząć od podkreślenia, że Twoje doświadczenie zawodowe i kwalifikacje wpisują się w wymagania wobec przyszłego pracownika. Nie powtarzaj suchych faktów z CV, ale skup się na tym, co zgodnie z ogłoszeniem jest najistotniejsze dla pracodawcy. Podpieraj się konkretnymi przykładami, przywołuj liczby, pochwal się sukcesami. Pokaż, że wiesz, o co chodzi w pracy na danym stanowisku, że nie aplikowałeś przez przypadek. Pamiętaj, że otrzymasz tę posadę, wyłącznie jeśli rekruter uzna, że Twoje umiejętności są dla firmy wartościowe.

 

Kompetencje miękkie


Kompetencje miękkie pomogą Ci zdobyć dodatkowe punkty na rozmowie o pracę. Od kandydatów wymaga się przecież nie tylko twardych umiejętności, ale też tego, aby charakterologicznie wpisywali się w zespół. Zaprezentuj swoją komunikatywność, otwartość na ludzi i entuzjastycznie podejście do życia.

 

Nastawienie do pracy


Pozytywne nastawienie do pracy to kolejny atut kandydata, który może zaważyć na decyzji o zatrudnieniu. Postaraj się pokazać jako osoba energiczna, chętna do podejmowania nowych wyzwań. Nikt nie chce mieć w zespole pesymisty, który nim spróbuje, z góry zakłada, że czegoś nie da się zrobić.

 

Wpisywanie się w kulturę firmy


Zrób mały research, poczytaj o wartościach i misji firmy, zajrzyj na profil pracodawcy w mediach społecznościowych. Aplikujesz do pracy w małym, rodzinnym przedsiębiorstwie? Podkreśl, że ważne są dla Ciebie dobre relacje i atmosfera w miejscu pracy. Chcesz pracować w korporacji – udowodnij, że jesteś samodzielny, świetnie odnajdujesz się w złożonych strukturach organizacyjnych i cenisz sobie przejrzystą ścieżkę awansu.

 

Motywacja do pracy

 

Jeśli Twój zawód jest Twoją prawdziwą pasją, wolny czas spędzasz na zgłębianiu branżowych nowinek, śledzisz trendy i chcesz się wciąż rozwijać, koniecznie o tym opowiedz. Pokaż, że lubisz to, co robisz, że nieustannie masz motywację do pracy, poznawania nowych metod, szukania dróg rozwoju.

Mając przemyślane wcześniej odpowiedzi na typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, ograniczysz stres i zyskasz szansę, aby dobrze się zaprezentować. Unikaj jednak ogólników. Powtarzanie utartych zwrotów, jak: najważniejszy jest dla mnie rozwój, praca to moja pasja, bez pokazania, że w Twoim przypadku faktycznie to prawda, nie przekona rekrutera, że warto Cię zatrudnić. Ubieganie się o pracę będzie zdecydowanie łatwiejsze, kiedy poświęcisz trochę czasu na przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Wonga.pl Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Lider / Liderka Zespołu Sprzedaży

    Wonga.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Twoje zadania: Dbałość o jakość obsługi Klienta w rozmowach telefonicznych zgodnie z założonymi wskaźnikami jakościowymi oraz zapewnienie pracownikom wsparcia w ramach procesu obsługowo-sprzedażowego, Rozwijanie i utrzymywanie narzędzi podnoszących konwersje sprzedażową, analiza...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.