Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? Przykłady odpowiedzi, których użycie rekomendujemy!

 
Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? Przykłady odpowiedzi, których użycie rekomendujemy!

Wyobraź sobie następujący dialog na rozmowie kwalifikacyjnej:


Rekruter: Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić?
Kandydat: Bo wy szukacie pracownika, a ja szukam pracy.

Taka odpowiedź jest jak najbardziej zgodna z prawdą i być może nawet wywoła uśmiech na twarzy rekrutera. Ale czy kogokolwiek przekona, że warto postawić właśnie na Ciebie? Zdecydowanie potrzebujesz lepszych argumentów! Takich, które pokażą, że jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, osobą, która wie, czego chce, jest zmotywowana i wniesie do firmy nową wartość.

Oto kilka przykładów, którymi możesz się zainspirować. Czy warto wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na rozmowę kwalifikacyjną? Zdecydowanie tak! Dzięki temu zminimalizujesz stres i unikniesz niezręcznej ciszy. Co więcej, jeśli od pracownika wymaga się biegłej znajomości języka angielskiego, to pytania o motywację do pracy albo plany zawodowe bywają częścią rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku. To kolejny argument za tym, aby przygotować sobie wcześniej dobre odpowiedzi!

Co może przekonać pracodawcę, że warto zatrudnić właśnie Ciebie?

 

Doświadczenie zawodowe


Możesz zacząć od podkreślenia, że Twoje doświadczenie zawodowe i kwalifikacje wpisują się w wymagania wobec przyszłego pracownika. Nie powtarzaj suchych faktów z CV, ale skup się na tym, co zgodnie z ogłoszeniem jest najistotniejsze dla pracodawcy. Podpieraj się konkretnymi przykładami, przywołuj liczby, pochwal się sukcesami. Pokaż, że wiesz, o co chodzi w pracy na danym stanowisku, że nie aplikowałeś przez przypadek. Pamiętaj, że otrzymasz tę posadę, wyłącznie jeśli rekruter uzna, że Twoje umiejętności są dla firmy wartościowe.

 

Kompetencje miękkie


Kompetencje miękkie pomogą Ci zdobyć dodatkowe punkty na rozmowie o pracę. Od kandydatów wymaga się przecież nie tylko twardych umiejętności, ale też tego, aby charakterologicznie wpisywali się w zespół. Zaprezentuj swoją komunikatywność, otwartość na ludzi i entuzjastycznie podejście do życia.

 

Nastawienie do pracy


Pozytywne nastawienie do pracy to kolejny atut kandydata, który może zaważyć na decyzji o zatrudnieniu. Postaraj się pokazać jako osoba energiczna, chętna do podejmowania nowych wyzwań. Nikt nie chce mieć w zespole pesymisty, który nim spróbuje, z góry zakłada, że czegoś nie da się zrobić.

 

Wpisywanie się w kulturę firmy


Zrób mały research, poczytaj o wartościach i misji firmy, zajrzyj na profil pracodawcy w mediach społecznościowych. Aplikujesz do pracy w małym, rodzinnym przedsiębiorstwie? Podkreśl, że ważne są dla Ciebie dobre relacje i atmosfera w miejscu pracy. Chcesz pracować w korporacji – udowodnij, że jesteś samodzielny, świetnie odnajdujesz się w złożonych strukturach organizacyjnych i cenisz sobie przejrzystą ścieżkę awansu.

 

Motywacja do pracy

 

Jeśli Twój zawód jest Twoją prawdziwą pasją, wolny czas spędzasz na zgłębianiu branżowych nowinek, śledzisz trendy i chcesz się wciąż rozwijać, koniecznie o tym opowiedz. Pokaż, że lubisz to, co robisz, że nieustannie masz motywację do pracy, poznawania nowych metod, szukania dróg rozwoju.

Mając przemyślane wcześniej odpowiedzi na typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, ograniczysz stres i zyskasz szansę, aby dobrze się zaprezentować. Unikaj jednak ogólników. Powtarzanie utartych zwrotów, jak: najważniejszy jest dla mnie rozwój, praca to moja pasja, bez pokazania, że w Twoim przypadku faktycznie to prawda, nie przekona rekrutera, że warto Cię zatrudnić. Ubieganie się o pracę będzie zdecydowanie łatwiejsze, kiedy poświęcisz trochę czasu na przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty