Wybrana kategoria

Jak zapytać o wynik rekrutacji do pracy?

2019-11-08

Rozmowa kwalifikacyjna za nami. Mijają kolejne dni, a na naszej skrzynce pocztowej pojawia się tylko reklamowy spam. Czy można skontaktować się z rekruterem, aby zaspokoić swoją ciekawość? Kiedy to zrobić i jak napisać maila z zapytaniem o wynik rekrutacji do pracodawcy?

 

Czy wypada pytać o wynik rekrutacji


Wypada i warto to zrobić. Zwłaszcza jeśli spełniamy wymagania, a rozmowa kwalifikacyjna przebiegła zaskakująco gładko, nie zaliczyliśmy żadnych potknięć i coś w głębi duszy nam podpowiada, że mamy bardzo duże szanse na zdobycie pracy. Jeśli wyszliśmy ze spotkania z pozytywnym wrażeniem i jest całkiem prawdopodobne, że dostaniemy angaż, jak najbardziej możemy po rozmowie o sobie przypomnieć, podziękować, a także dopytać o wynik rekrutacji.

Ile czasu czekać na wynik rekrutacji

 

Ile powinno się czekać na wynik rekrutacji do pracy? To pytanie nurtuje wielu poszukujących nowego zajęcia. Odpowiedź jest prosta: tyle, ile określi rekruter. Pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej kandydat powinien zostać poinformowany o dalszych krokach. Przede wszystkim o tym, czy:
    • są przewidziane kolejne etapy rekrutacji, np. testy językowe,
    • firma kontaktuje się jedynie z wybranymi do pracy kandydatami,
    • i w jakim terminie można spodziewać się kontaktu w przypadku decyzji odmownej,
    • rekruter skontaktuje się telefonicznie, czy mailowo i kiedy kończy się rekrutacja.

Jeśli zatem zostaniemy poinformowani, że rekruter powiadomi jedynie wybranych kandydatów w terminie do 2 tygodni, to właśnie tyle czasu poczekajmy. W złym tonie jest ponaglanie potencjalnego szefa.

Jak napisać mail z pytaniem o wynik rekrutacji


Jeśli podczas rozmowy termin zakończenia rekrutacji nie został doprecyzowany, nie obawiajmy się np. kolejnego dnia wysłać mail z podziękowaniem za spotkanie i pytaniem o to, kiedy zapadają decyzje. Wiadomość możemy też wysłać, jeśli minął termin, który usłyszeliśmy podczas rozmowy.

Jak zapytać o wynik rekrutacji, aby nie wyjść na osobę nachalną i niecierpliwą? Wiadomość powinna być konkretna i zwięzła. Nie kopiujmy fragmentów naszego listu motywacyjnego, nie rozwódźmy się też nad tym, jak wspaniale będzie nam się współpracować z nowym zespołem. Zapytanie o wynik rekrutacji można połączyć z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną. Dobrze skonstruowany, rzeczowy mail buduje nasz wizerunek, pokazuje, że zależy nam na pracy i sprawia, że zapadamy w pamięć.

Unikajmy sformułowań typu: „czy już coś wiadomo”, „proszę o decyzję, bo interesuje się mną inny pracodawca” albo „mieli się Państwo ze mną skontaktować wczoraj”. Zamiast tego podkreślmy nasze zainteresowanie ofertą i zapytajmy, czy decyzja została już podjęta, a jeśli nie, kiedy możemy liczyć na odpowiedź. Pamiętajmy o formalnym stylu wypowiedzi.

 

Jak odpowiedzieć na negatywny wynik rekrutacji i czy to robić?


Okazało się, że nie dostaliśmy pracy, na której nam zależało? Nie wahajmy się wysłać e-mail do rekrutera z odpowiedzią na negatywny wynik. Jeśli podkreślimy swoje zainteresowanie pracą w danej firmie, zaznaczymy, że naszym celem jest doskonalenie umiejętności zawodowych i pogłębianie wiedzy, jest bardzo prawdopodobne, że przy okazji kolejnego naboru znów otrzymamy szansę na zaprezentowanie naszej kandydatury podczas rekrutacji.

Przeczytaj także: