Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Aneks do umowy o pracę — kiedy jest stosowany, jak go sporządzić

Aneks do umowy o pracę — kiedy jest stosowany, jak go sporządzić

 
Aneks do umowy o pracę — kiedy jest stosowany, jak go sporządzić

Aneks zmieniający do umowy o pracę to najszybszy i najbardziej powszechnie stosowany sposób aktualizacji umowy w przypadku, w którym doszło do zmiany warunków lub płacy u zatrudnionej osoby.

 

Aneks do umowy o pracę – podstawowe informacje


Wszystkie ustalenia między pracownikiem a pracodawcą dotyczące stosunku pracy, powinny być uregulowane w umowie o pracę. Po podpisaniu dokumentu, przełożony może jednak chcieć zmienić jego warunki (zarówno w kontekście płacy, jak i obowiązków). Aby móc to jednak zrobić, musi uzyskać zgodę zainteresowanej osoby. Jeśli obie strony zgadzają się na zmiany, to można wprowadzić je aneksem do umowy. Nie trzeba wtedy zrywać poprzedniej umowy i zawierać nowej, a jedynie wprowadzić do niej nowe informacje za pomocą aneksu.

 

Kiedy aneks, a kiedy porozumienie zmieniające?


To pytanie jest często zadawane nawet przez specjalistów z HR. Warto zatem wyjaśnić, że porozumienie zmieniające jest tym samym, co aneks do umowy. To dwie różne nazwy tego samego dokumentu.
Z aneksem do umowy będziemy mieć zatem do czynienia wtedy, kiedy istnieje porozumienie między stronami w sprawie warunków pracy i płacy. Z tego powodu, nie powinno w praktyce zdarzyć się coś takiego jak nie podpisanie aneksu do umowy przez pracownika. Jeśli bowiem został przygotowany aneks, to powinno oznaczać to istnienie porozumienia między pracownikiem a pracodawcą. Jeśli pracownik aneksu nie podpisze, pracodawca powinien wręczyć mu wypowiedzenie zmieniające.

 

Aneks do umowy o pracę, a czas trwania umowy


To, jaką formę umowy ma pracownik, nie ma znaczenia w kontekście jej aneksowania. Podpisać można aneks do umowy o pracę na czas określony oraz aneks do umowy o pracę na czas nieokreślony.
Czego nie można zmienić aneksem do umowy?
Jeśli podwładny wyrazi zgodę, aneks do umowy o pracę może zmienić praktycznie wszystkie warunki pracy i płacy, o ile nie będą one mniej korzystne niż aktualnie obowiązujące przepisy prawa pracy.

 

Aneks do umowy o pracę — kiedy się go stosuje


Każda zmiana umowy o pracę w zakresie warunków pracy i płacy wymaga zgody zatrudnionego. Pracodawca musi mieć pisemne, wyraźne potwierdzenie tego, że dana osoba z nowymi warunkami się zapoznał i wyraża na nie zgodę. Aneks do umowy o pracę będzie zatem konieczny zawsze wtedy, kiedy:


    • zmieniły się warunki pracy lub / i płacy,
    • pracownik wyraził na nie zgodę.


W praktyce najczęstsze sytuacje, w których podpisywany jest aneks do umowy to:


    • zmiana wynagrodzenia na wyższe (ustawowa podwyżka wynagrodzenia minimalnego, jeśli pracownik je otrzymywał lub podwyżka),
    • aneks zmieniający stanowisko,
    • zmiana miejsca wykonywania pracy,
    • zmiana etatu (wymiar).


Warto pamiętać, że aneks do umowy należy podpisać z pracownikiem również wtedy, kiedy warunki umowy o pracę zmieniły się na lepsze dla pracownika (np. dostał podwyżkę). Nie można zakładać, że skoro w opinii pracodawcy, warunki pracy będą korzystniejsze, to pracownik wyrazi na nie na pewno zgodę (nie istnieje w tym przypadku domniemanie zgody). Trzeba ją potwierdzić podpisem pracownika na aneksie.

 

Przedłużenie umowy aneksem


Jednym ze sposobów, jakie stosują pracodawcy by wydłużyć okres zatrudniania pracownika na umowie na czas określony, jest aneks przedłużający umowę. Trzeba tu podkreślić, że przedłużenie umowy o pracę na czas określony aneksem nie jest możliwe. Traktowane jest to jako próba obejścia praca. Pracodawca, który po zawarciu trzech umów na czas określony, w celu uniknięcia zawarcia umowy na czas nieokreślony wręcza pracownikowi aneks do umowy na czas określony, postępuje niezgodnie z prawem. W takich sytuacjach przedłużenie umowy aneksem traktuje się jako zawarcie umowy na czas nieokreślony.

 

Zmiana najniższej krajowej a aneks do umowy


Aneks do umowy o pracę w związku ze zmianą wynagrodzenia ma miejsce zawsze wtedy, kiedy pracownik otrzymuje podwyżkę. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to podwyżka wynikająca z umowy między pracodawcą a pracownikiem (np. aneks zmieniający wynagrodzenie w wyniku awansu pracownika) czy też podwyżka wynikająca ze zmiany przepisów o wynagrodzeniu minimalnym. Jeśli pracownik w umowie o pracę ma wpisane kwotowo wynagrodzenie minimalne, to przy jego ustawowej zmianie, pracodawca jest zobowiązany do aneksowania umowy o pracę pracownika na wyższą kwotę.


Nie jest konieczny aneks do umowy o pracę, jeśli nastąpiła ustawowa zmiana wynagrodzenia minimalnego, ale w umowie nie podano kwoty, a umieszczono zapis o tym, że wynagrodzenie pracownika jest równe kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym.
Z uwagi na to, że obecnie przepisy wyznaczają również wynagrodzenie minimalne przy umowie – zleceniu, to dla osoby, która pracuje za minimalną stawkę na umowie zlecenie, również należy wręczyć do podpisania aneks do umowy. Zmiana wynagrodzenia minimalnego zawsze niesie ze sobą konieczność aneksowania wszystkich umów, zawieranych na kwoty wynagrodzenia minimalnego.


Aneks do umowy o pracę wynagrodzenie minimalne – wzór takiego aneksu musi zawierać datę podpisania aneksu, opis nowych warunków płacy oraz datę, od kiedy mają zacząć obowiązywać. Ponieważ wynagrodzenie minimalne jest zawsze w Polsce wprowadzane od nowego roku kalendarzowego, aneks do umowy o pracę - zmiana wynagrodzenia minimalnego, musi zacząć obowiązywać od pierwszego stycznia danego roku.

 

Czy zmiana wynagrodzenia na niższe może być aneksowana?


Jeśli na obniżkę pensji pracownik się zgodził, to tak. Natomiast trzeba pamiętać, że na obniżenie wynagrodzenia pracownik może się nie zgodzić i dlatego najczęściej wręcza się w takiej sytuacji pracownikowi wypowiedzenie zmieniające warunki płacy.

 

Jak sporządzić aneks do umowy


Aby napisać aneks do umowy o pracę należy sporządzić dokument, w którym zostaną uwzględnione następujące elementy:


    • data i miejsca zawarcia umowy, oraz wskazanie jednoznaczne umowy, która jest aneksowana,
    • właściwy tytuł (np. aneks do umowy o pracę lub porozumienie zmieniające warunki pracy / płacy),
    • określenie stron umowy,
    • opis warunków, jakie ulegają zmianie – zarówno tego, jak wyglądały przed aneksowaniem oraz tego, jak będą wyglądały po wejściu aneksu w życie,
    • datę, od kiedy aneks zaczyna obowiązywać (jeśli jej nie ma uznaje się, że jest nią data podpisania aneksu),
    • informację, że pozostałe warunki umowy nie ulegają zmianie,
    • miejsce na podpisy.
Jeśli nadal nie wiesz jak napisać aneks do umowy o pracę, wzór możesz znaleźć w Internecie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.