Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Au pair: co robi, ile zarabia, czy warto?

2020-02-21

Au pair: co to znaczy?

 

Au pair (od francuskiego „równy”, „na tym samym poziomie”) to skierowany w szczególności do młodzieży oraz młodych dorosłych program wymiany kulturowej. Jego podstawowym celem nie jest praca zarobkowa, ale edukacja. Z drugiej jednak strony często te dwa aspekty się ze sobą łączą.

 

Program au pair obejmuje szereg państw europejskich (np. Wielką Brytanię, Austrię, Włochy, Belgię, Danię, Francję, Hiszpanię, Niemcy, Norwegię i inne), a także Stany Zjednoczone oraz Chiny.

 

Zasady dotyczące programu reguluje Międzynarodowa Konwencja nr 68. European Agreement on Au Pair Placement z dn. 24 października 1969 r.

 

Możliwe jest przystąpienie do au pair bez znajomości języka, jednak uczestnicy programu są zobowiązani brać udział w lekcjach językowych.

 

Niania za granicą = au pair?

 

Osoba, która wzięła udział w programie – również zwana au pair – mieszka u swoich gospodarzy oraz uczestniczy w ich codziennym życiu. Ma jednak pewne obowiązki, przede wszystkim:
• drobne prace domowe,
• opieka nad dzieckiem,
• dbanie o edukację dziecka gospodarzy, udzielanie korepetycji, pomaganie w odrabianiu lekcji,
• prowadzenie dziecka do szkoły i odbieranie go z niej,
• organizowanie zabawy, wyjść edukacyjnych dla dziecka,
• przygotowywanie posiłków dla podopiecznego,
• dbanie o czystość dziecka, utrzymywanie porządku w jego pokoju,
• robienie codziennych zakupów.

 

Chociaż podstawowym obowiązkiem au pair jest opieka nad dzieckiem gospodarzy, nie jest to jednak typowa niania. Au pair i opiekunkę różni przede wszystkim cel zagranicznego wyjazdu. Ta pierwsza osoba ma na względzie głównie chęć poznania innej kultury, warunków życia, nauczenia się języka. Przez swoich gospodarzy powinna być traktowana jak członek rodziny, który dodatkowo opiekuje się dziećmi. Nie otrzymuje zatem wynagrodzenia, ale kieszonkowe, a gospodarze często pokrywają koszty związane np. z przelotem do kraju i z powrotem, opieką medyczną, ubezpieczeniem, a także zapewniają wyżywienie i własny pokój. Ponadto, by przystąpić do programu w danym kraju, trzeba spełnić pewne wymagania dotyczące np. wieku.

 

Z drugiej strony osoby podejmujące pracę jako opiekunka do dzieci za granicą zwykle kierują się nie możliwością poszerzania horyzontów, ale kwestiami finansowymi, odległością danego państwa od Polski. Nawet jeśli mieszkają razem z daną rodziną, są pracownikami, a pracodawcy – rodzice dziecka – wypłacają im wynagrodzenie.

 

Kolejną różnicą jest to, że o ile au pair poświęca nie więcej niż 5 godzin dziennie na obowiązki, czas pracy opiekunki jest zależny od warunków umowy.

 

Program au pair: korzyści

 

Au pair to ciekawa propozycja dla młodych ludzi szukających pierwszej pracy na wakacje za granicą lub po prostu chcących spędzić trochę czasu w interesującym ich zakątku świata. Program ma wiele korzyści, pozwala bowiem:
• podszkolić język,
• poznać realne warunki życia wybranego kraju,
• zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe,
• poznać interesujące osoby i nawiązać przyjaźnie niekiedy na całe życie,
• podróżować po danym kraju oraz korzystać z jego oferty kulturalnej,
• poszerzyć własne horyzonty.

 

Przeczytaj także: