Benefity dla pracowników – typowe i oryginalne

2019-09-11

Pozapłacowe świadczenia pracownicze


Kiedy kurczą się możliwości konkurowania na rynku po względem wysokości wynagrodzeń, firmy, chcąc przyciągnąć i zatrzymać u siebie specjalistów, prześcigają się w kreatywności i oferują pracownikom coraz ciekawsze motywatory pozafinansowe. Wśród takich benefitów znajdziemy np. darmowe porady dietetyka, dofinansowanie wczasów pod gruszą, ale też tanie przedszkola przyzakładowe i pomoc finansową w trudnych przypadkach losowych.

Benefity nie tylko są atrakcyjne dla kandydatów poszukujących pracy. Wpływają także na dobrą atmosferę, budują lojalność pracowników wobec firmy. O ile owocowe czwartki brzmią zabawnie i raczej są miłym dodatkiem, a nie głównym motywatorem do podjęcia pracy, o tyle pakiet medyczny czy darmowe kursy językowe są już dość silnymi argumentami na korzyść pracodawcy.

 

Benefity dla pracowników – typowe

 

W polskich oddziałach międzynarodowych korporacji, ale także w średnich i mniejszych rodzimych firmach pakiety motywowania pozafinansowego wyglądają dziś podobnie. Najbardziej popularna jest opieka zdrowotna w niepublicznych placówkach służby zdrowia. Równie powszechne są zniżki na zajęcia sportowo-rekreacyjne. W wielu ogłoszeniach o pracę znaleźć można także służbowy samochód, telefon, ubezpieczenia zdrowotne i na życie czy możliwość częściowo zdalnej pracy.

 

Oryginalne benefity pracownicze


Na tle wyżej wymienionych benefitów, które są już poniekąd normą, tym ciekawiej prezentują się nietypowe formy motywacji pracowników, mające zwabić do firmy i zatrzymać najlepszych.

Na uwagę zasługują programy corporate wellness, bardzo popularne na Zachodzie, w Polsce spotykane właściwie tylko w dużych firmach. Prozdrowotne benefity obejmują m.in. masaże w biurze, firmowe drużyny sportowe, dofinansowanie do zdrowych posiłków, dostęp do świeżych owoców i warzyw, ale też wolontariat i imprezy integracyjne.

Świadczenia pozapłacowe dla pracowników są związane także z edukacją. Darmowe szkolenia stacjonarne, wliczane do czasu pracy bądź dostęp do rozbudowanej platformy e-learningowej coraz częściej można znaleźć w ogłoszeniach o pracę. Podnoszenie kwalifikacji to korzyść i dla pracowników, i dla pracodawców, którzy zyskują coraz lepiej wyszkolony zespół.

Benefity w pracy, z listy tych mniej oczywistych, to także ogródek z grillem, pokój relaksu, darmowe miejsce parkingowe, paczka-niespodzianka z wyrobami firmy, którą pracownik dostaje w prezencie na urodziny razem z dodatkowym dniem wolnym od pracy.

Wszystkie oryginalne benefity i nietypowe sposoby motywowania pozafinansowego świadczą o tym, że w nowocześnie zarządzanych organizacjach pracownicy są rzeczywiście traktowani jako najcenniejsze firmowe „zasoby”. A zadowolenie pracownika przekłada się na efektywność dla firmy.

Przeczytaj także:

Skomentuj