Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bibliotekarz - warunki pracy, kwalifikacje, wymagania, zarobki

Bibliotekarz - warunki pracy, kwalifikacje, wymagania, zarobki

 
Bibliotekarz - warunki pracy, kwalifikacje, wymagania, zarobki

Bibliotekarz - warunki pracy

 

Niejeden miłośnik literatury marzył, by w przyszłości zostać bibliotekarzem. Chciał pracować w budynkach pełnych książek, w tym najstarszych piśmienniczych egzemplarzy, do których dostęp mają tylko nieliczni. Jak obecnie wygląda praca w bibliotece?

 

Powszechnie biblioteki kojarzą się ze zbiorami książek, ale tak naprawdę gromadzą zbiory zawierające utrwalone ważne dokonania natury kulturowej i naukowej, niezależnie od nośników tych myśli. Do kolekcji bibliotecznych należą więc zapisy piśmiennicze, graficzne, kartograficzne, audiowizualne itp.
Bibliotekarz pracę nadal skupia na zbiorach, które podlegają pod daną jednostkę biblioteczną, ale jego działania wychodzą poza zwykłe „wypożyczanie”.

 

Nie chodzi bowiem tylko o udostępnianie poszczególnych egzemplarzy czytelnikom. Bibliotekarstwo obejmuje zdecydowanie większy zakres działań. Wiąże się z opracowaniami starych i kolekcjonowaniem nowych zbiorów. Zadania bibliotekarza to również rozpowszechnianie czytelnictwa wśród różnych grup. Zajmuje się on także pozyskiwaniem funduszy, negocjowaniem z księgarniami, wyszukiwaniem odpowiednich egzemplarzy.

 

Oprócz tego, praca bibliotekarki czy bibliotekarza wiąże się z katalogowaniem zbiorów, prowadzeniem ich opisów. To również organizacja różnych eventów tematycznych, wieczorów autorskich, wystaw okolicznościowych itp.

 

Bibliotekarz - jakie powinien mieć kwalifikacje?

 

Wśród ogłoszeń na stanowiska w bibliotece pojawiają się oferty na młodszego bibliotekarza, starszego bibliotekarza.

 

Aby zdobyć zatrudnienie na tych stanowiskach, trzeba wykazać się odpowiednią wiedzą. Dobrze, jeśli będzie poparta dyplomem z uczelni - nie musi to jednak być koniecznie bibliotekoznawstwo. Często wymóg konkretnego tytułu licencjata lub magistra jest uzależniony od zbiorów placówki. W bibliotekach ikonograficznych przyda się np. wiedza z zakresu historii sztuki, do katalogowania zbiorów z ekonomi – studia branżowe itd.

 

Bibliotekarz - wymagania

 

Istnieje ogólny zbiór kompetencji, które są potrzebne, by dobrze wykonywać ten zawód.
Znajomość tematyki zbiorów, obsługa komputerowa programów bibliotecznych (np. do katalogowania i archiwizacji), często również znajomość języka angielskiego, to podstawowe elementy występujące w ogłoszeniach na bibliotekarza.

 

W tej pracy ważna jest również dyspozycyjność - biblioteki działają w soboty, czasem w niedziele, a niektóre wydarzenia organizowane są w godzinach wieczornych.
Często wymaga się również znajomości ustaw i rozporządzeń z zakresu funkcjonowania bibliotek.

Cechy bibliotekarza

 

Bardzo powszechny jest stereotyp bibliotekarki, która gani hałaśliwych czytelników i pokazuje najciekawsze egzemplarze ulubionym bibliofilom. Ubrana jest najczęściej w garsonki z poprzedniej epoki z okularami w ciemnych oprawkach na nosie. To jednak tylko stereotyp, mający obecnie niewiele wspólnego z rzeczywistością.

 

W związku z obowiązkami nałożonymi na osoby wykonujące zawód bibliotekarza wymaga się od nich raczej cech ułatwiających i usprawniających kontakt, niż go ograniczających.

 

Bibliotekarz czy bibliotekarka powinni być zatem osobami otwartymi, komunikatywnymi, ze względu na to, że będą musieli dotrzeć do różnych grup odbiorców - gości bibliotek i czytelni, księgarzy itp. Z drugiej strony ważna jest samodzielność, ponieważ większość tych obowiązków będą musieli wykonać w pojedynkę.

 

Inne cechy, jakimi powinni charakteryzować się bibliotekarze, a które mogą ułatwić im pracę, to samodyscyplina, zorganizowanie, skrupulatność, umiejętność planowania i logicznego myślenia.

 

Ile zarabia bibliotekarz

 

To, ile zarabia bibliotekarz, zależne jest od zakresu obowiązków i odpowiedzialności, jaką się mu powierza. W ogłoszeniach najczęstsze kwoty wynagrodzenia zasadniczego wahają się od 2000 do 3500 zł.


Dla wielu osób, które myślą o tej branży, kluczowe znaczenie mogą mieć dwie sprawy. Po pierwsze - możliwość realizowania swoich pasji, obcowania z ciekawymi zbiorami. Drugim czynnikiem jest fakt, iż praca na stanowisku bibliotekarza to jedno z najmniej stresujących na rynku pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!