Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Choroba zawodowa a praca zdalna: co to tech-neck?

Choroba zawodowa a praca zdalna: co to tech-neck?

 
Choroba zawodowa a praca zdalna: co to tech-neck?

W czasach, gdy zdalna praca zdobywa coraz większą popularność, pojęcie „tech-neck" przestaje być dziwnym neologizmem, a staje się często słyszaną nazwą powszechnego problemu. Czy wiesz, że Twoja głowa może ważyć aż 12 kg? No właśnie, a gdy pochylimy ją o 15 stopni, to ciężar ten wzrasta do 40-60 stopni! Dlatego warto zadbać o kręgosłup i unikać „technologicznej szyi", która grozi nam nie tylko bólami, ale też niezliczonymi liczbami mało śmiesznych memów na ten temat. Co to jest tech-neck i dlaczego powinieneś to wiedzieć, szczególnie jeśli pracujesz zdalnie albo hybrydowo? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

 

Spis treści

Tech-neck, czyli „technOLOGIczna szyja" – co to?

 

W pracy zdalnej miejsce, gdzie wykonujemy nasze obowiązki, ma ogromne znaczenie. Oczywiste jest, że pół-leżenie na kanapie z laptopem na kolanach na dłużsżą metę nie jest najlepszym pomysłem. Po kilku godzinach takiej wygodnej, ale nieprawidłowej pozycji, czujemy to boleśnie – dosłownie! Napięcia, bóle kręgosłupa, drętwienie kończyn – to tylko niektóre z dolegliwości, które się niechybnie pojawią. Ale nie wystarczy tylko zmienić miejsce pracy i przenieść na krzesło. Liczy się również to, w jaki sposób przyjmujemy postawę ciała przy biurku. I tu niestety wiele osób narusza wszelkie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Ostatnio modne stało się coś, czego specjaliści określają mianem „tech-neck". Czym to się charakteryzuje? Otóż osoba pracująca przy biurku, siedząc na krześle, nie trzyma kręgosłupa w pionie, ale nachyla szyję i ramiona mocno do przodu. Efekt? Kręgosłup przyjmuje kształt litery C. Chwilowo taka postawa może wydawać się wygodna. Długotrwałe utrzymywanie tej pozycji podczas codziennej pracy może prowadzić do różnych przykrości. Mamy tu ból pleców, drętwienie szyi, a nawet możliwość wykształcenia wad postawy, które bez wątpienia nie staną się modne na wybiegach. A jeśli tego mało, to możemy nawet zyskać dodatkowy podbródek.

 

Tech-neck – co go powoduje?

 

Tech-neck to efekt niewłaściwej postawy, jaką przyjmujemy podczas pracy przy komputerze. Często zatopieni w zadaniach, pochylamy się do przodu, tak jakbyśmy chcieli z bliska przeczytać każdy piksel na ekranie. Ta nienaturalna pozycja powoduje, że nasza głowa jest pochylona o 15 stopni, a jej ciężar dla kręgosłupa wynosi aż około 12 kg. To jakbyś przenosił na swoich barkach dwie pełne siatki zakupów, zamiast korzystać z wózka sklepowego!

 

Niestety, powtarzanie takiej postawy przez dłuższy czas sprawia, że nasze mięśnie szyi i pleców są nieprawidłowo obciążane. Kręgosłup, który już i tak ma dość naszych codziennych wyzwań, zostaje zmuszony do wygięcia w łuk. Ta nienaturalna postawa prowadzi do napięć mięśni, przeciążenia niektórych odcinków kręgosłupa. Taka jest bezpośrednia przyczyna zjawiska zwanego tech-neck. Przyczyną pośrednią jest zaś źle zorganizowane stanowisko pracy, np. niewłaściwy fotel, niewłaściwa wysokość i odległość, monitora, brak podłokietników itp.

 

Tech-neck – jak zapobiec? BHP w pracy zdalnej

 

By uniknąć nieprzyjemności związanych z tech-neck, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, w jakiej pozycji siedzimy przy biurku oraz czy nasze stanowisko pracy spełnia zasady ergonomii. Jak zorganizować swoje stanowisko, by uwzględnić wymagania ergonomii?

 

Pamiętaj!

 

Fotel, z którego korzystamy, powinien być wyposażony w podłokietniki, zagłówek, mieć funkcję regulowania wysokości i pochylania oparcia w przód i w tył. Istotne jest też ustawienie monitora na właściwej wysokości – jego górna krawędź powinna znajdować się na linii wzroku. Monitor musi być oddalony od twarzy o około 40-75 cm.

 

Jeśli chodzi o właściwą postawę przy biurku, zarówno w czasie pracy zdalnej, jak i w biurze, należy pamiętać o tym, że:

 

  • plecy muszą być oparte o siedzenie, szczególnie istotne jest dobre podparcie odcinka lędźwiowego,

  • kręgosłup powinien być wyprostowany; linia kręgosłupa i ud powinny tworzyć kąt prosty,

  • głowa powinna być trzymana w miarę możliwości prosto, nie pochylać się ani do przodu, ani do tyłu,

  • stopy muszą być ułożone płasko na ziemi lub opierać się na podnóżku, który jest nachylony pod kątem maksymalnie 15 stopni względem podłogi.

 

Pamiętaj, że twoje zdrowie i komfort są najważniejsze. Jeśli dalej odczuwasz dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy mogą przeprowadzić dokładną ocenę i zalecić odpowiednie leczenie i rehabilitację. Wszystko po to, abyś mógł cieszyć się pracą bez bolesnych skrętów szyi.

 

Choroba zawodowa a praca przy komputerze 

 

Zarówno w siedzibie firmy, jak i wykonując pracę zdalną z domu jesteśmy narażeni na wystąpienie chorób zawodowych charakterystycznych dla pracy biurowej. Na odpowiednią postawę w czasie pracy przy komputerze należy zwrócić szczególną uwagę w home office – dlatego, że w zaciszu własnego domu wiele osób ma tendencję do lekceważenia zaleceń bhp.

 

Nie dbając o odpowiednią postawę ciała, nie robiąc regularnych przerw (5 minut na każdą godzinę pracy przed monitorem), nie przestrzegając maksymalnego czasu pracy przed komputerem, a dodatkowo nie odpoczywając w sposób właściwy po pracy, np. aktywnie – narażamy się na schorzenia kręgosłupa, wady postawy, przodopochylenie miednicy, zespół cieśni nadgarstka, wady wzroku, nadwagę, problemy z zasypianiem, zaburzenia koncentracji i inne.

 

Pamiętajmy, że znacznie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć choroby i schorzenia. Już teraz zacznijmy wypracowywać dobre nawyki, szczególnie te związane z właściwą postawą ciała podczas pracy przed komputerem.

 

Schorzenia wynikające z pracy zdalnej

 

Upowszechniona po pandemii praca zdalna, choć niesie ze sobą wiele korzyści, może również skutkować różnymi schorzeniami wynikającymi z długotrwałego siedzenia przed komputerem. Nienaturalna pozycja, jaką często przyjmujemy podczas pracy przy biurku w domowym zaciszu, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wyprostowane obciążenie głowy dla kręgosłupa jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do wystąpienia dolegliwości. Szacuje się, że obciążenie głowy dla kręgosłupa wynosi aż 12 kg przy pochylonej o 15 stopni głowie, a w przypadku skłonienia o 40-60 stopni ciężar ten wzrasta nawet do około 27 - 30 kg.

 

Jak wyżej wspomniano, wynikające z pracy zdalnej schorzenia często mają swoje źródło w niewłaściwej postawie ciała. Pochylanie głowy nad smartfonem, które jest powszechne wśród osób pracujących w branży technologicznej, może prowadzić właśnie do tech-neck, technologicznej szyi. Jak już wiemy, ta nienaturalna pozycja przyjmowana przez dłuższy czas może powodować liczne napięcia mięśniowe oraz bóle krzyża. Niestety, pierwsze objawy kształtujących się wad postawy często są wykrywane zbyt późno, co znacząco utrudnia proces leczenia i rehabilitacji.

 

Warto podkreślić fakt, że praca zdalna, choć wygodna pod względem organizacji czasu, może przyczyniać się do nasilania pewnych schorzeń. Pracując z domu, często mamy mniej ruchu niż w biurze, co może prowadzić do przyrostu masy ciała i związanych z tym problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2. Dlatego też regularne badania profilaktyczne oraz dbanie o odpowiednią aktywność fizyczną są niezwykle istotne dla osób pracujących zdalnie.

 

Nowelizacja Kodeksu pracy a zdrowie na home office

 

Wnioski płynące z analizy wpływu pracy zdalnej na zdrowie pracowników doprowadziły do wprowadzenia nowych przepisów, które mają zagwarantować odpowiednie warunki pracy. 7 kwietnia 2023 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, regulująca kwestie pracy zdalnej i pracy hybrydowej. Nowe zapisy kodeksu mają na celu ochronę pracowników pracujących w warunkach domowych poprzez wprowadzenie dodatkowej oceny ryzyka zawodowego i zasad bezpieczeństwa. Zgodnie z nowymi zapisami Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek zorganizować stanowisko pracy tak, aby uwzględniało wymagania ergonomii. Działania te są skuteczne tylko wtedy, gdy pracownik również bierze odpowiedzialność za swoje zdrowie i stosuje się do zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy poza siedzibą firmy. Pracownik musi potwierdzić, że przestrzega bhp, a pracodawca ma prawo przeprowadzić stosowną kontrolę. 

 

Pamiętaj!

 

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę odpowiedzialność za zorganizowanie ergonomicznego, zgodnego z zasadami bhp stanowiska pracy dla zatrudnionego. W praktyce jednak wiele zależy od samych pracowników, którzy powinni kontrolować postawę ciała w pracy siedzącej, pamiętać o ustawowych przerwach i właściwym wypoczynku.

 

Nowelizacja Kodeksu pracy a praca zdalna to bardzo rozległe zagadnienie. Jako osoba wykonująca obowiązki w home-office lub hybrydowo, musisz jednak znać swoje prawa i obowiązki związane chociażby z organizacją stanowiska pracy czy ewentualnymi kontrolami w tym zakresie.

 

W praktyce jednak wiele zależy od ustaleń wewnątrzzakładowych, a także świadomości samym pracowników względem tego, jak postawa w czasie pracy i różne nawyki z nią związane wpływają na zdrowie. Finalnie, niemal wszyscy zdajemy sobie sprawę, że praca siedząca w niewłaściwej pozycji kończy się bólem karku, ramion, odrętwieniem. Zbyt bliskie przysuwanie oczu do monitora i zapominanie o przerwach w pracy sprawia, że łzawimy, pogarsza nam się wzrok. Niewłaściwy wypoczynek po pracy, rezygnacja z aktywności fizycznej na miarę naszych możliwości i chęci prowadzi do ogólnego pogorszenia się kondycji i zdrowia, co może przyczynić się do powstawania różnego rodzaju chorób, schorzeń, czy po prostu obniżenia samopoczucia.

 

Tech-neck – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

 

  • Co jest powodem tech-neck?

 

Przyczyną dolegliwości związanych z tech-neck jest długotrwałe pozostawanie w pozycji ciała obciążającej kręgosłup, wiążącej się z napięciem mięśni grzbietu. Pozycja ta przyjmowana jest w czasie siedzenia przy biurku, przed monitorem komputera. Często pośrednią pośrednią przyczyną takiej postawy ciała jest źle zorganizowane stanowisko pracy – niedopasowane siedzenie bez (właściwego) oparcia, zbyt nisko ustawiony monitor itp.

 

  • Jak zapobiegać technologicznej szyi?

 

Warto zacząć od świadomości swojej postawy podczas pracy. Zamiast pochylać się jak dzwon, spróbuj usiąść prosto, utrzymując głowę w pionie i ramiona zrelaksowane. Może wydawać się to trudne na początku, ale z czasem stanie się nawykiem, który pozwoli uniknąć tech-neck. Nie zapominaj również o regularnych przerwach i ćwiczeniach rozciągających. Poruszanie się i rozciąganie mięśni szyi i pleców pomoże złagodzić napięcia i zapobiec bólom.

 

  • Jak powinno wyglądać stanowisko pracy?

 

Idealne stanowisko pracy powinno być ergonomiczne i dostosowane do naszych potrzeb. Fotel wyposażony w podłokietniki, zagłówek oraz funkcję regulowania oparcia to podstawa. Monitor musi być ustawiony na linii wzroku, a odległość od twarzy wynosić od 40 do 75 cm. Pamiętaj o zachowaniu wygodnej pozycji ciała, unikając nadmiernego pochylania się czy napięcia mięśni.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kucharz / Kucharka

    Sala bankietowa Nowa Baśń i Restauracja Kredens   Nysa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Jeśli jesteś osobą, która: Posiada doświadczenie na podobnym stanowisku, Posiada umiejętność pracy w zespole, dobrze słucha i jest nastawiona do działania, Jest bezkonfliktowa, dyspozycyjna, Jest zdyscyplinowana w zachowaniu czystości i higieny pracy, Wykazuje zaangażowanie, motywację i...
  • Operator maszyn CNC z j. niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa tokarek/frezarek/giętarek/szlifierek, Ustawianie na maszynach, Wymiana narzędzi na maszynach, Monitorowanie maszyny, Kontrola jakości.
  • Spawacz z j. niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Spawanie konstrukcji stalowych; Spawanie metodą MAG lub WIG (zależy od umiejętności) Praca według rysunku technicznego; Obsługa różnych urządzeń w obrębie metalotechniki.
  • Lakiernik z j. niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Polerowanie, Montaż i demontaż części samochodowych bądź przemysłowych, Maskowanie, Zmiana i kontrola jakości, Prace polerskie, Poprawki lakiernicze.
  • Ustawiacz / Operator CNC ze znajomością języka niemieckiego

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Wykonywanie operacji na maszynach CNC, takich jak tokarki, frezarki, giętarki i szlifierki, Programowanie i ustawianie parametrów maszyn CNC, Wymiana narzędzi w obrabiarkach, Nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem maszyn i interwencja w przypadku awarii, Zapewnienie...
  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.