Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Cofnięcie wypowiedzenia – przez kogo, zasady, wzór

Cofnięcie wypowiedzenia – przez kogo, zasady, wzór

 
Cofnięcie wypowiedzenia – przez kogo, zasady, wzór

Każda ze stron umowy o pracę na czas określony, nieokreślony i na okres próbny, może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą złożyć także oświadczenie woli o cofnięcie wypowiedzenia. Kiedy możliwe jest wycofanie wypowiedzenia przez pracodawcę, a kiedy może wnioskować o to pracownik? Ma to związek z terminem upływu okresu wypowiedzenia. Wyjaśniamy, jakie warunki muszą być spełnione, by cofnięcie wypowiedzenia było skuteczne i kiedy cofnięcie przez pracodawcę wypowiedzenia będzie sprzeczne z zasadami prawa pracy.

 

Spis treści

Czy można wycofać wypowiedzenie z pracy?

 

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę jest oświadczeniem woli pracodawcy lub pracownika. W efekcie takiego oświadczenia rozwiązanie stosunku pracy następuje z upływem okresu wypowiedzenia. W świetle przepisów Kodeksu pracy wypowiedzenie o pracę dopuszczalne jest wówczas, gdy mamy do czynienia z:

 

 

Każda ze stron – zarówno pracownik, jak i pracodawca – mogą rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem w dowolnym momencie.

 

Kodeks pracy, art. 32:

 

§ 1. Każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem.

§ 2. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia.

 

Okres wypowiedzenia przy rozwiązaniu umowy o pracę

 

W tym miejscu warto jednak bliżej przyjrzeć się kwestii okresu wypowiedzenia. Ten będzie bowiem różnił się w zależności od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, ale także rodzaju umowy. Zatem ile czasu wypowiedzenia umowy o pracę obowiązuje w przypadku pracowników zatrudnionych na przykład krócej niż 6 miesięcy, a jaki czas wypowiedzenia obowiązuje tych z dłuższym stażem? Kiedy obowiązuje 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę?

 

Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny wynosi: 

 

  • 3 dni robocze – w przypadku pracowników, z którymi umowa zawarta jest na mniej niż 2 tygodnie,

  • 1 tydzień – gdy umowa zawarta jest na co najmniej 2 tygodnie,

  • 2 tygodnie – w przypadku umowy zawartej na 3 miesiące.

 

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony oraz umowy o pracę na czas nieokreślony wynosi:

 

  • 2 tygodnie – w przypadku pracowników zatrudnionych krócej niż 6 miesięcy,

  • 1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

  • 3 miesiące – w przypadku stażu pracy u danego pracodawcy nie krótszego niż 3 lata.

 

Jak wycofać wypowiedzenie umowy o pracę – Kodeks pracy

 

Zdarza się jednak, że strony zmienią zdanie i chcą kontynuować współpracę. Czy można cofnąć wypowiedzenie o pracę? Czy oświadczenie woli o cofnięciu wypowiedzenia może złożyć zarówno pracodawca, jak i pracownik?  Gdybyśmy chcieli w tej kwestii posiłkować się przepisami Kodeksu pracy, nie otrzymalibyśmy żadnej odpowiedzi. Takiej sytuacji w żaden sposób nie regulują przepisy prawa pracy. Zatem, jak w świetle prawa wygląda cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę złożonego przez pracownika albo pracodawcę? 

 

Zgodnie z art. 300 Kodeksu pracy w sytuacji, gdy chcemy cofnąć wypowiedzenie, należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego, dotyczących oświadczeń woli. Przypomnijmy, że w sprawach, których nie normują przepisy prawa pracy, stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami Kp. Umowę o pracę rozwiązuje wypowiedzenie, czyli tak zwane oświadczenie woli. Zgodnie z artykułem 61. Kodeksu cywilnego oświadczenie woli jest wiążące z chwilą, gdy adresat pisma może zapoznać się z jego treścią. 

 

Kodeks cywilny, art. 61:

 

§ 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

 

 § 2. Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.

 

Z powyższego przepisu wynika, że cofnięcie wypowiedzenia ma moc wiążącą tylko wtedy, gdy odwołanie dotarło do pracownika / pracodawcy jeszcze przed wypowiedzeniem lub najpóźniej w tej samej chwili. 

 

Pamiętaj! 

 

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę powinno trafić do pracownika / pracodawcy jeszcze przed jego zapoznaniem się z treścią wypowiedzenia umowy o pracę. Może też trafić do niego równolegle z samym wypowiedzeniem.

 

Czy można cofnąć wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron?

 

Wiemy już, że pewnego rodzaju przywilejem strony, która zdecydowała się na złożenie woli i wypowiedzenie umowy o pracę, jest również cofnięcie takiego wypowiedzenia. Pamiętajmy jednak, że to możliwe jest tylko w przypadku, gdy adresat nie zdążył jeszcze zapoznać się z treścią wypowiedzenia. W obliczu tego, cofnięcie wypowiedzenia o pracę za porozumieniem stron nieco komplikuje sytuację. Dlaczego? W przypadku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron konieczna jest przecież obopólna zgoda. Oznacza to, że obie strony umowy mają wiedzę na temat wypowiedzenia.  A więc w sytuacji, gdy pierwsza osoba stosunku pracy zapoznała się już z wypowiedzeniem, jego cofnięcie możliwe jest tylko za zgodą drugiej osoby. Innymi słowy, cofnięcie wypowiedzenia za porozumieniem stron możliwe jest tylko pod warunkiem, gdy druga strona akceptuje nowe oświadczenie woli i wyrazi chęć dalszej współpracy.

 

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

 

Wycofanie wypowiedzenia jest możliwe zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika. W przypadku, gdy oświadczenie woli składa ten pierwszy, wówczas adresatem oświadczenia jest naturalnie pracownik. Jedną z najczęstszych sytuacji skłaniających, a nawet zmuszających pracodawcę do zmiany decyzji i cofnięciu wypowiedzenia, jest informacja o ciąży pracownicy. 

 

Pamiętaj! 

 

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę z powodu ciąży podwładnej jest obowiązkiem pracodawcy. Jest on zobligowany do cofnięcia oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy w momencie, gdy tylko dowie się, że w trakcie okresu wypowiedzenia pracownica jest w ciąży.

 

Pamiętajmy, że złożenie oświadczenia woli uznaje się za skuteczne tylko wtedy, gdy pracownik będzie miał możliwość zapoznania się z jego treścią. A więc komu dać wypowiedzenie? W praktyce oznacza to, że dostarczenie takiego oświadczenia innej osobie niż konkretnemu pracownikowi w świetle prawa jest bezskuteczne. Oświadczenie musi trafić bezpośrednio do jego adresata. 

 

Co się dzieje, gdy zainicjowane przez pracodawcę wypowiedzenie umowy o pracę dotrze do pracownika? Otóż w przypadku, gdy doszło do zapoznania się pracownika z treścią wypowiedzenia umowy przed otrzymaniem oświadczenia woli o cofnięciu wypowiedzenia, pracodawca musi złożyć nowe oświadczenie. Konieczna jest wówczas zgoda pracownika na dalszą współpracę. W sytuacji, gdy pracownik nie wyrazi zgody na cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę, stosunek służbowy uznaje się za rozwiązany po zakończeniu okresu wypowiedzenia.

 

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika

 

Pracownik również ma prawo skutecznie wycofać powyższe oświadczenie woli, zanim pracodawca zapozna się z wypowiedzeniem umowy o pracę lub równolegle trafią do niego oba dokumenty w tej samej chwili. Jednostronne cofnięcie wypowiedzenia przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy następuje analogicznie.

 

Jeśli pracownik zdąży dostarczyć do pracodawcy oświadczenie woli o cofnięciu wypowiedzenia, zanim ten przeczyta treść wypowiedzenia, wycofanie wypowiedzenia uznaje się za skuteczne. W przeciwnym przypadku konieczna będzie zgoda pracodawcy na kontynuowanie stosunku pracy. Warto jednak mieć na uwadze, że ten nie ma obowiązku udzielić takiej zgody. 

 

Pamiętaj! 

 

Pracodawca nie jest zobowiązany do udzielenia zgody na wycofanie wypowiedzenia. Zależy to wyłącznie od jego dobrej woli.

 

W jakich sytuacjach potrzebujemy zgody drugiej strony na wycofanie wypowiedzenia?

 

Na podstawie powyższego, bez problemu możemy wywnioskować, że zgoda drugiej strony na wycofanie wypowiedzenia konieczna jest w sytuacji, gdy osoba, której dotyczy cofnięcie wypowiedzenia, zapoznała się z treścią wypowiedzenia zanim dotarło do niej oświadczenie o jego wycofaniu. Wówczas, celem wycofania wypowiedzenia umowy o pracę, adresat – czy to pracownik czy pracodawca – musi wyrazić zgodę i potwierdzić chęć dalszej współpracy. 

 

W sytuacji, gdy cofnięcie wypowiedzenia doszło do adresata wcześniej niż oświadczenie woli o wypowiedzeniu lub najpóźniej w tym samym momencie, zgoda drugiej strony na wycofanie wypowiedzenia nie jest konieczna.

 

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę – wzór

 

Przepisy prawa cywilnego ani przepisy Kodeksu pracy nie określają warunków, które powinno spełniać wycofanie wypowiedzenia o pracę. Wzór takiego pisma bez problemu przygotujemy jednak samodzielnie, posiadając podstawową wiedzę dotyczącą tego, jaki kształt powinny mieć pisma formalne. Co więcej, brak jest także regulacji dotyczących formy złożenia takiego oświadczenia. Co do zasady, może zostać ono złożone zarówno w formie ustnej, pisemnej, a także zostać wysłane za pomocą e-mail czy faksu. 

 

Pamiętaj! 

 

Choć prawo nie reguluje kwestii tego, jak powinno wyglądać oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia ani w jakiej formie powinno zostać złożone, warto sporządzić taki dokument na piśmie, by w razie potrzeby stanowił on materiał dowodowy. 

 

Wycofanie wypowiedzenia o pracę – wzór takiego dokument musi zawierać wszystkie najważniejsze informacje, które obowiązują w przypadku pism formalnych. W oświadczeniu woli nie może zabraknąć takich danych, jak: 

 

  • miejscowość i data,

  • imię i nazwisko osoby składającej oświadczenie woli,

  • imię i nazwisko adresata oświadczenia woli,

  • tytuł pisma, np. „Oświadczenie o wycofaniu wypowiedzenia umowy o pracę”,

  • uzasadnienie oraz przedstawienie motywów, które skłoniły nas do zmiany decyzji,

  • podpis.

 

Poniżej przykładowe oświadczenie woli pracodawcy o cofnięciu wypowiedzenia z powodów nieregulowanych przepisami.

 

[Miejscowość, data]

[Imię i Nazwisko reprezentanta pracodawcy]
[Stanowisko]
[Firma]
[Numer kontaktowy, adres e-mail]

[Dane adresata]

 

Oświadczenie pracodawcy o wycofaniu wypowiedzenia o pracę pracownikowi

 

Niniejszym informujemy, że w związku z dokładnym przemyśleniem sytuacji oraz zgodnie z naszymi obowiązkami jako pracodawcy, postanowiliśmy wycofać wcześniejsze oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej pomiędzy nami a Panem/Panią [imię i nazwisko pracownika], z dnia [data wypowiedzenia].

 

Nasza decyzja wynika z uznania, że istniejące okoliczności i rozwój sytuacji wskazują na to, że utrzymanie Państwa zatrudnienia jest w dalszym ciągu korzystne dla obu stron. Cenimy Państwa wkład w naszą firmę oraz doceniamy profesjonalizm i zaangażowanie, jakie wykazywaliście w wykonywaniu swoich obowiązków.

 

Prosimy o przyjęcie tej informacji oraz zapewniamy, że kontynuujemy współpracę z Państwem na dotychczasowych warunkach zatrudnienia. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z działem kadrowym.

Jesteśmy przekonani, że dalsza współpraca będzie owocna i satysfakcjonująca dla obu stron.

 

Z poważaniem,

[Podpis]

 

Poniżej przykład oświadczenia o cofnięciu wypowiedzenia pracownicy, która jest w ciąży.

 

[Miejscowość, data]

[Imię i nazwisko reprezentanta pracodawcy]
[Stanowisko]
[Firma]
[Numer kontaktowy, adres e-mail]

[Dane adresata]

Oświadczenie pracodawcy o wycofaniu wypowiedzenia o pracę 

 

Niniejszym informujemy o wycofaniu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej pomiędzy [nazwa firmy, instytucji itp.] a Panią [imię i nazwisko pracownicy]. Powodem wycofania wypowiedzenia umowy o pracę jest uzyskanie informacji o tym, iż jest Pani w ciąży, w związku z czym zawiązany między stronami stosunek pracy podlega ochronie zgodnie z art. 177. Kodeksu pracy.

 

W przypadku jakichkolwiek pytań lub potrzeby uzgodnienia szczegółów dotyczących Pani warunków zatrudnienia, prosimy o kontakt z działem kadrowym.

 

Z poważaniem,

[Podpis]

 

Na koniec oświadczenie pracownika o cofnięciu wypowiedzenia. Warto zaznaczyć, że rezygnacji z wypowiedzenia nie trzeba uzasadniać, warto jednak podać przyczynę, jeśli może ona pozytywnie wpłynąć na decyzję drugiej strony.

 

[Miejscowość, data]

[Imię i nazwisko pracownika]
[Stanowisko]

Oświadczenie pracownika o cofnięciu wypowiedzenia umowy o pracę

 

Ja, niżej podpisany/a [imię i nazwisko pracownika], będący pracownikiem [firma] z siedzibą w [adres firmy], zgodnie z postanowieniami Umowy o pracę zawartej dnia [data zawarcia umowy o pracę], pragnę wyrazić moją wolę cofnięcia wcześniej złożonego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę.

 

W związku z rozważeniem mojej sytuacji zawodowej oraz osobistej, po głębszym zastanowieniu postanowiłem/am, że kontynuacja mojego zatrudnienia w firmie [nazwa firmy] jest zarówno korzystna dla mnie, jak i działalności Pracodawcy. Dlatego niniejszym informuję, że wycofuję moje wcześniejsze oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę złożone dnia [data wypowiedzenia].

 

Zobowiązuję się do dalszego rzetelnego i profesjonalnego wykonywania swoich obowiązków zawartych w Umowie o pracę oraz przestrzegania wszystkich regulacji i zasad obowiązujących w firmie [nazwa firmy].

 

Proszę o potwierdzenie przyjęcia mojego oświadczenia oraz o wszelkie dalsze informacje dotyczące mojej sytuacji zawodowej.

 

Z poważaniem,

[Podpis pracownika]

 

Jakie prawa ma pracownik w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia? Czy wymagane jest złożenie przez pracownika pisemnej zgody na dyscyplinarkę? Czytaj także: Zwolnienie dyscyplinarne – Kodeks pracy, konsekwencje i skutki.

 

Cofnięcie wypowiedzenia – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy można cofnąć wypowiedzenie?

 

Umowę o pracę rozwiązuje się przez złożenie wypowiedzenia. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą je cofnąć. Obarczone jest to jednak pewnym warunkiem. Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę uznaje się za skuteczne tylko wtedy, gdy samo wypowiedzenie dotrze do adresata później niż odwołanie lub dotrze najpóźniej w tej samej chwili. Jeśli adresat oświadczenia woli zapoznał się z treścią wypowiedzenia wcześniej, wówczas niezbędna jest jego zgoda na cofnięcie wypowiedzenia i wyrażenie chęci na kontynuację współpracy.

 

  • Czy pracodawca może cofnąć wypowiedzenie? 

 

Prawo do wycofania wypowiedzenia przysługuje osobie, która złożyła wcześniej oświadczenie woli o przerwaniu współpracy. Jeśli nadawcą takiego oświadczenia był pracodawca, jak najbardziej może on cofnąć wypowiedzenie. Jego obowiązkiem jest natomiast wycofanie wypowiedzenia o pracę z powodu ciąży pracownicy. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • NTFY Jeżak Rabiej S.K.A.
    kierownik/koordynator  umowa zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki i odpowiedzialności: odpowiedzialność za stan urządzeń i poprawność ich działania, bieżące naprawy; konfigurowanie maszyn i sprzętu oraz przygotowywanie ich do pracy; zarządzanie parkiem maszynowym; kontakt z Liderem zmiany i Działem Utrzymania Ruchu; szkolenia stanowiskowe z...
  • HR Biznes Partner

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; Prowadzenie rekrutacji na wybrane...
  • Robotnik / Złota rączka

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    2 godz.
    Jeśli posiadasz: Doświadczenie w pracach remontowych, konserwacji i montażu, w zakresie hydrauliki, elektryki, ślusarstwa itp. Wykształcenie zawodowe / techniczne: hydraulik, elektryk, malarz, ślusarz lub pokrewne; Uprawnienia branżowe (np. G1, G2, G3) - dodatkowy atut; Znajomość...
  • Elektryk / Mechatronik

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 300 - 16 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    2 godz.
    Zadania: Naprawy elektryczne i mechaniczne; Prace konserwacyjne i serwisowe na obiektach produkcyjnych, maszynach i urządzeniach; Zapewnienie ciągłości prac maszyn; Usuwanie awarii oraz prowadzenie dokumentacji technicznej; Okablowanie wszelkich instalacji elektrycznych; Montaż kabli...
  • Operator / Programista CNC

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 700 - 16 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    2 godz.
    Zadania: Programowanie maszyn CNC; Prace na maszynach takich jak: tokarka, frezarka, szlifierka;
  • Specjalista ds. utrzymania ruchu

    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 100 - 16 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    2 godz.
    Twoimi zadaniami będzie: Uruchamianie, oraz testowanie złożonych urządzeń, systemów próżniowych sterowanych mikroprocesorem, hodowli kryształów, metrologii lub plazmy (zarówno funkcjonalne i akceptacyjne), Kompletowanie dokumentów testowych i odbiorowych zgodnie z ustaleniami z klientem....

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.