Czy na macierzyńskim można pracować? 2018-10-15

 

Urlop macierzyński co do zasady jest po to, aby kobieta mogła nabrać sił po porodzie i wdrożyć się w opiekę nad dzieckiem w pierwszym etapie jego życia. Jednak niektóre kobiety w trakcie jego trwania chcą podjąć pracę lub dodatkową pracę. Jak wtedy uregulowane są kwestie związane z podjęciem pracy na urlopie macierzyńskim?

 

Czy na urlopie macierzyńskim można pracować?

 

Coraz więcej kobiet wychodzi z inicjatywą częściowego powrotu do pracy w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. Czy tak można? Czy na macierzyńskim można pracować? Można.

 

Urlop macierzyński a praca

Kobieta, która przebywa na urlopie macierzyńskim, może podjąć się w trakcie jego trwania pracy zarobkowej. Jeżeli pobiera zasiłek macierzyński, musi spełnić kilka warunków, aby go nie stracić. Co trzeba zrobić?

 

Praca w trakcie urlopu macierzyńskiego i pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest możliwe. Na ostateczny kształt podjęcia pracy zarobkowej ma wpływ rodzaj umowy, który aktualnie trwa w trakcie urlopu macierzyńskiego.

 

Macierzyński a praca

Inaczej regulowane są zagadnienia związane z umową zleceniem a urlopem macierzyńskim, urlopem i umową o dzieło, urlopem macierzyńskim a umową zleceniem z innym pracodawcą lub urlopem macierzyńskim a umową zleceniem z własnym pracodawcą.

 

Zasiłek macierzyński a praca na pół etatu

 

Umowa o pracę a macierzyński

Jeżeli kobieta jest zatrudniona na umowę o pracę i z tego tytułu pobiera zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka, może podjąć pracę u tego samego pracodawcy. Jednak podjęcie pracy nie może nastąpić wcześniej niż po upływie 20 tygodnia od dnia narodzin dziecka. Oznacza to, że co do zasady w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego podjęcie pracy jest niemożliwe. Dopiero w momencie przejścia na etap urlopu rodzicielskiego rodzi się taka możliwość. Kobieta, podejmując takie zatrudnienie, może przekroczyć 1/2 etatu. Z tytułu uzyskiwanych dochodów pomniejszany jest proporcjonalnie zasiłek macierzyński. 

 

Zasiłek macierzyński a praca

Podczas trwania umowy o pracę urlop macierzyński i zasiłek wypłacany z tytułu urlopu można zachować w pełnej wartości, podejmując zatrudnienie nawet na pełny etat. Nie ma na to wpływu właśnie ani ilość przepracowanych godzin, ani także wysokość osiąganych z tego tytułu dochodów. 

 

Taka możliwość następuje, gdy podpisano umowę o pracę z innym pracodawcą, niż ten, który udziela urlopu macierzyńskiego lub świadczona jest praca na podstawie jednej z umów cywilnoprawnych. W drugim przypadku nie ma znaczenia, czy jest to umowa zawierana z tym samym pracodawcą, który udzielił urlopu macierzyńskiego, czy innym pracodawcą. 

 

Czy na urlopie macierzyńskim można pracować na umowę zlecenie?

 

Dodatkowa praca zarobkowa na umowę zlecenie jest rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej młodych mam. Podjęcie pracy w ramach zlecenia nie ma wpływu na wysokość pobieranego zasiłku niezależnie od tego, czy jest to umowa z obecnym, czy innym pracodawcą. 

 

Umowa zlecenie i umowa o dzieło nie powoduje utraty zasiłku macierzyńskiego i także nie ma wpływu na jego wysokość. 

 

Macierzyński a umowa zlecenie

W przypadku, gdy kobieta wcześniej pracowała na podstawie zlecenia i z tego tytułu uzyskała prawo do macierzyńskiego, może podjąć dodatkową pracę na zlecenie bez wpływu na wysokość zasiłku i bez obaw o jego utratę. 

 

Jak dorobić na macierzyńskim? 10 pomysłów dla mam

 

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla świeżo upieczonych mam jest praca w czasie urlopu macierzyńskiego w domu. Co można robić, godząc jednocześnie opiekę nad dzieckiem z pracą? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, które możesz swobodnie realizować w zaciszu domowym w dogodnej dla ciebie chwili. Sposoby na dorabianie na macierzyńskim:

 

BLOG

Interesujesz się określonym tematem. Masz wiedzę. Lubisz dzielić się nią z innymi. Do tego masz lekkie pióro i potrafisz zaciekawić czytelnika - stwórz własny blog i na nim zarabiaj. Wartościowe treści pozwolą pozyskać reklamodawców, dzięki którym zaczniesz zarabiać.

 

RĘKODZIEŁO

Uwielbiasz tworzyć coś z niczego. Cudowną biżuterię z włóczki, kwiaty z papieru, wyszukane stroje, których nie ma nigdzie indziej? Twórz swoje własne rękodzieło i je sprzedawaj na platformach do tego dedykowanych. Unikatowe egzemplarze stanowiące ręczną manufakturę są obecnie szalenie modne. 

 

OPIEKA NAD DZIECKIEM 

Skoro opiekujesz się własnym maluszkiem, możesz wziąć pod opiekę kolejnego szkraba. Porozmawiaj ze znajomymi, wrzuć ogłoszenie do sieci. Będziesz mogła spędzać 100% czasu ze swoim dzieckiem i przy okazji pomóc innym rodzicom w opiece nad pociechą.

 

COPYWRITING

Masz lekkie pióro. Piszesz świetne teksty. Znasz zasady i kryteria tworzenia treści na zamówienie - pisz! Szukaj zleceń indywidualnie lub poprzez specjalne platformy dla copywriterów. Ty decydujesz, które zlecenie przyjąć i kiedy nad nim pracować.

 

GRAFIKA

Potrafisz tworzyć ulotki, wizytówki, logotypy? Rób to w domu. Jeśli masz komputer i program graficzny, możesz śmiało wykonywać dzieło tego typu. W sieci istnieje wiele grup, w których co rusz, ktoś szuka osoby do wykonania tego typu projektów.

 

SOCIAL MEDIA

Znasz się na mediach społecznościowych? Prowadź profile, ustawiaj reklamy, zajmij się kompleksową obsługą fanpage.

 

KOREPETYCJE

Możesz udzielać korepetycji online np. z języków obcych.

 

TŁUMACZENIA

Wystarczy komputer i dobra znajomość języka.

 

PROGRAMOWANIE

Potrafisz programować? Możesz swobodnie przyjmować zlecenia do wykonania w domu. Pisz, programuj, kiedy tylko chcesz.

 

WIRTUALNA ASYSTENTKA

Możesz pomóc komuś w prowadzeniu biura, zajmując się tym, czym zajmuje się asystentka. Z tą różnicą, że pracujesz z domu zdalnie. 

 

 

Przeczytaj także:

Skomentuj