Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czy w Święto Pracy się pracuje?

Czy w Święto Pracy się pracuje?

 
Czy w Święto Pracy się pracuje?

Święto Pracy, skąd się wzięło? Czy jest obchodzone tylko w Polsce, czy też w innych krajach?

 

Kiedy jest Święto Pracy

 

Niejeden pracownik czeka z utęsknieniem na 1 maja. Święto Pracy otwiera bowiem długi weekend. Dwa dni później przypada Święto Narodowe Trzeciego Maja. Obie daty są prawnie ustanowione wolnymi od pracy, więc przy odpowiednim rozkładzie dni urlopowych, z wykorzystaniem weekendów, można zorganizować sobie długi wypoczynek.

 

Bardzo korzystnie wypadło Święto Pracy 2019. Długi weekend niektórzy rozpoczęli w środę (wybierając tylko urlop na czwartek), lub już od soboty weekendu poprzedzającego, uzyskując 9 dniowe wolne, wybierając jedynie 3 dni urlopu. Mniej korzystna sytuacja nastąpi w roku 2020. Święto Pracy 1 maja wypada w piątek, a rocznica uczczenia konstytucji w niedzielę.

 

Święto Pracy – historia

 

Skąd w ogóle wzięły się uroczystości pierwszomajowe? Czy mają one jakieś uwarunkowania historyczne? Otóż 1 maja obchodzony jest na całym świecie jako Święto Pracy od 1890 roku. Święto to narodziło się w USA w rocznicę wybuchu strajku robotników rzeźni miejskich w Chicago w dniu 1 maja 1886. Manifestacja brutalnie rozbita przez policję, spowodowała wiele ofiar. Obecnie święto nadal jest obchodzone w całej Europie.

 

W Polsce w czasach PRL-u Święto Pracy było jednym z ważniejszych świąt państwowych. Obchodzono je od samego początku ustanowienia święta międzynarodowego, ale do polskiego prawodawstwa wprowadzone zostało dopiero w 1950 r. Jednak równie popularne, jak uroczyste obchody 1 maja, były działania opozycji. Bowiem jak możemy przeczytać na stronie Muzeum Historii Polski „od 1945 aż do 1988 r. masowy udział w święcie władze wymuszały represjami”.

 

Święto Pracy – czy można pracować

 

Na pytanie o święto pracy: „Czy można pracować 1 maja?” odpowiedź możemy znaleźć w Kodeksie pracy. Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, jest to dzień, w którym pracownicy są ustawowo zwolnieni od wykonywania obowiązków. Jednak są wyjątki, ustanowione przez art. 15110. kodeksu. Przykładem może być praca przy niezbędnych remontach, tryb zmianowy, praca w rolnictwie i hodowli itp.

 

Inną ważną kwestią jest święto w dzień wolny od pracy. Tutaj zastosowanie ma inny przepis z kodeksu. Art. 130. §2. mówi, że „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Czyli za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny. Taka sytuacja nie zdarzy się w 2019 roku, ale za to w kolejnym – dwukrotnie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.