Wybrana kategoria

Czy w Święto Pracy się pracuje?

2019-08-22

Święto Pracy, skąd się wzięło? Czy jest obchodzone tylko w Polsce, czy też w innych krajach?

 

Kiedy jest Święto Pracy

 

Niejeden pracownik czeka z utęsknieniem na 1 maja. Święto Pracy otwiera bowiem długi weekend. Dwa dni później przypada Święto Narodowe Trzeciego Maja. Obie daty są prawnie ustanowione wolnymi od pracy, więc przy odpowiednim rozkładzie dni urlopowych, z wykorzystaniem weekendów, można zorganizować sobie długi wypoczynek.

 

Bardzo korzystnie wypadło Święto Pracy 2019. Długi weekend niektórzy rozpoczęli w środę (wybierając tylko urlop na czwartek), lub już od soboty weekendu poprzedzającego, uzyskując 9 dniowe wolne, wybierając jedynie 3 dni urlopu. Mniej korzystna sytuacja nastąpi w roku 2020. Święto Pracy 1 maja wypada w piątek, a rocznica uczczenia konstytucji w niedzielę.

 

Święto Pracy – historia

 

Skąd w ogóle wzięły się uroczystości pierwszomajowe? Czy mają one jakieś uwarunkowania historyczne? Otóż 1 maja obchodzony jest na całym świecie jako Święto Pracy od 1890 roku. Święto to narodziło się w USA w rocznicę wybuchu strajku robotników rzeźni miejskich w Chicago w dniu 1 maja 1886. Manifestacja brutalnie rozbita przez policję, spowodowała wiele ofiar. Obecnie święto nadal jest obchodzone w całej Europie.

 

W Polsce w czasach PRL-u Święto Pracy było jednym z ważniejszych świąt państwowych. Obchodzono je od samego początku ustanowienia święta międzynarodowego, ale do polskiego prawodawstwa wprowadzone zostało dopiero w 1950 r. Jednak równie popularne, jak uroczyste obchody 1 maja, były działania opozycji. Bowiem jak możemy przeczytać na stronie Muzeum Historii Polski „od 1945 aż do 1988 r. masowy udział w święcie władze wymuszały represjami”.

 

Święto Pracy – czy można pracować

 

Na pytanie o święto pracy: „Czy można pracować 1 maja?” odpowiedź możemy znaleźć w Kodeksie pracy. Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, jest to dzień, w którym pracownicy są ustawowo zwolnieni od wykonywania obowiązków. Jednak są wyjątki, ustanowione przez art. 15110. kodeksu. Przykładem może być praca przy niezbędnych remontach, tryb zmianowy, praca w rolnictwie i hodowli itp.

 

Inną ważną kwestią jest święto w dzień wolny od pracy. Tutaj zastosowanie ma inny przepis z kodeksu. Art. 130. §2. mówi, że „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Czyli za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny. Taka sytuacja nie zdarzy się w 2019 roku, ale za to w kolejnym – dwukrotnie.

Przeczytaj także:

Skomentuj