Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dni otwarte w firmie: czy warto, jak organizować?

Dni otwarte w firmie: czy warto, jak organizować?

 
Dni otwarte w firmie: czy warto, jak organizować?

Na czym polega dzień otwarty?


Dzień otwarty to wydarzenie, podczas którego osoby z zewnątrz mogą poznać specyfikę działalności firmy, zobaczyć etapy produkcji, wykorzystywane w zakładzie maszyny, poznać pracowników i specyfikę ich obowiązków, a także uzyskać informacje z pierwszej ręki na interesujące ich tematy. Takie eventy organizują uczelnie, szkoły, przedszkola, firmy usługowe i produkcyjne.

 

Dzień otwartych drzwi: korzyści

 

Przede wszystkim udział w dniu otwartych drzwi angażuje osoby, które zdecydują się na wizytę. Do firmy przychodzą jedynie zainteresowani działalnością firmy, pracą w niej czy jej produktami lub usługami. Dzięki temu łatwiej nawiązać z nimi relacje. Dzień otwarty to czas na skuteczny marketing bezpośredni – pozwalający zaprezentować markę zainteresowanej grupie w sposób odpowiadający jej potrzebom.

Dobrze zorganizowane drzwi otwarte to dla odwiedzających nie tylko szansa na poznanie firmy, ale też na miłe i konstruktywne spędzenie wolnego czasu. Krótko mówiąc, to dodatkowa korzyść, którą można zyskać, przychodząc. Takie osobiste doświadczenia zapadają w pamięci na długo, a uczestnicy dzielą się wrażeniami z innymi, promując tym samym firmę.

 

Jak zorganizować dni otwarte w firmie?


Przede wszystkim należy dokładnie określić, dla jakiej grupy organizowane są drzwi otwarte i jaki mają cel. Może nim być np.:

  • pozyskiwanie nowych klientów,
  • szukanie pracowników,
  • zwiększenie rozpoznawalności marki i działania wizerunkowe,
  • impreza integracyjna dla pracowników i ich rodzin, która ma na celu podtrzymywanie wizerunku dobrego pracodawcy, budowanie zaufania i zwiększenie lojalności pracowników.

 

W zależności po co i dla kogo organizowane są dni otwartych drzwi, trzeba wybrać odpowiedni sposób poinformowania o tym wydarzeniu. Jeśli lista uczestników jest dokładnie określona, można e-mailowo wysłać imienne zaproszenia na event firmowy. Gdy firma chce pozyskać klientów, może ogłosić open day na swojej stronie internetowej, w mediach społecznościowych lub zaprosić do współpracy np. blogerów z branży, którzy nagłośnią wydarzenie. Zaproszenie na dzień otwarty dla studentów i absolwentów warto udostępnić w formie plakatu na uczelniach, czy na stronach internetowych uczelni.

Aby promocja firmy się udała, a wizyta w siedzibie wywołała w uczestnikach spotkania pozytywne emocje, trzeba zaplanować wydarzenie tak, by uniknąć chaosu organizacyjnego i aby goście się nie nudzili. Oddelegowanie pracowników do oprowadzania i odpowiadania na pytania to zupełna podstawa. Warto też przygotować firmowe gadżety, dobrze przemyśleć harmonogram i atrakcje związane z działalnością przedsiębiorstwa. Począwszy od przywitania gości, przez prezentację marki, wykłady, spotkania z autorytetem i warsztaty tematyczne, aż po zwiedzanie fabryki, czy obszarów na co dzień niedostępnych dla osób z zewnątrz.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.