Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ekologiczne biuro w praktyce

Ekologiczne biuro w praktyce

 
Ekologiczne biuro w praktyce

Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzanie rozwiązań proekologicznych, zarówno jeśli chodzi np. o metody produkcji czy dystrybucji różnych dóbr, jak i samo funkcjonowanie biur. Jak stworzyć w przedsiębiorstwie zielone biuro? Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

 

Ekologia w biurze – od czego zacząć?

 

Na pierwszy rzut oka trudno wprowadzić do biura rozwiązania przyjazne środowisku. Jest to miejsce, w którym zazwyczaj znajduje się dużo sprzętu elektronicznego, klimatyzatorów i lamp, a te łącznie pobierają znaczne ilości energii elektrycznej. Do tego dochodzi codzienne wykorzystywanie papieru. Ponadto pracownicy biurowi często kupują lub przynoszą gotowe posiłki w plastikowych opakowaniach, które zwykle trafiają do jednego kosza razem z resztkami jedzenia we wspólnej kuchni.

 

Co zatem możemy zrobić, by stworzyć biuro przyjazne środowisku? Przede wszystkim do ekowyzwania należy zaangażować wszystkich pracowników – informując o nowych zasadach funkcjonowania biura. Można to zrobić za pomocą maila, komunikatu, ale warto też zorganizować specjalne spotkanie, na którym zostanie omówiona kwestia nowej polityki firmy dotyczącej ekologii i wprowadzonych rozwiązań. Ważne, by każdy pracownik zdał sobie sprawę, jak ważny jest jego udział w przedsięwzięciu oraz w jaki sposób indywidualne działania przyczyniają się do ochrony środowiska.

 

Warto zacząć od drobnych, ale absolutnie podstawowych rzeczy, takich jak:

 

Oświetlenie

W całym biurze powinny być stosowane żarówki energooszczędne. Warto dbać o to, by nie oświetlać pomieszczeń, z których nikt aktualnie nie korzysta, np. sal konferencyjnych, pomieszczeń socjalnych, klatek schodowych. Jeśli jest to możliwe, warto maksymalnie wykorzystywać światło dzienne, np. odsłaniając okna.

 

Segregacja śmieci

Kosze na poszczególne typy odpadów (plastik, papier, odpady organiczne itd.) muszą być oznakowane. Segregacja powinna być prowadzona zarówno w pomieszczeniach socjalnych, jak i na całym terenie biura.

 

Wykorzystanie papieru

Praca biurowa wiąże się z tworzeniem różnego rodzaju dokumentów, faktur, zestawień i analiz. Nie dość, że zużywany jest papier, to dodatkowo zostaje zadrukowany tuszem. Warto więc zastanowić się, które z dokumentów mogą pozostawać wyłącznie w elektronicznym obiegu. Ponadto wiele drukarek ma obecnie funkcję drukowania ekologicznego, tzn. z wykorzystaniem mniejszej ilości tuszu.

 

Ekologiczne materiały biurowe

Każde biuro jest stale zaopatrywane w takie materiały biurowe jak papier ksero, notatniki, segregatory, przybory do pisania i podobne. Warto zadbać, by były to ekogadżety (tzn. oznaczone jako produkty ekologiczne). Papier biurowy powinien pochodzić z recyklingu, ekotorby mogą zastąpić plastikowe opakowania i reklamówki (jeśli te są wykorzystywane i niezbędne).

 

Oszczędność energii

Urządzenia w trybie czuwania również pobierają energię, dlatego warto wprowadzić zasadę, że jeśli pracownik nie będzie korzystał np. z komputera w ciągu 30 minut, wyłącza go. Należy dbać o odłączanie nieużywanych ładowarek, a także nie ładować telefonów i urządzeń dłużej, niż jest to konieczne.

 

Ekologiczne sprzątanie

Oszczędzać trzeba również wodę, np. ograniczając zmywanie pod bieżącą wodą do minimum. Warto też zaopatrzyć biuro w ekologiczne środki czystości.

 

Roślinność

Warto postawić na rośliny do biura – i to z wielu względów. Oczyszczają i nawilżają powietrze, ale też pozytywnie wpływają na produktywność i samopoczucie pracowników.

 

Zachęcanie do postawy ekologicznej

Niektórzy pracodawcy decydują się na promowanie dobrych nawyków wśród pracowników poprzez oferowanie dodatków do pensji i bonusów pozapłacowych np. za jeżdżenie do pracy rowerem, niepalenie papierosów czy inne postawy minimalizujące zanieczyszczenie środowiska.

 

Ekobiuro – dlaczego jest ważne?

 

Przedsiębiorca może dzięki temu zminimalizować negatywny wpływ działalności gospodarczej na otoczenie. Promowanie rozwiązań proekologicznych wyrabia dobre nawyki u podwładnych, które przekładają się również na wybory dokonywane przez nich w życiu prywatnym.

 

Poza czysto środowiskowym aspektem warto zauważyć, że nowoczesne biuro coraz częściej kojarzy się z takim, w którym dba się o ekologię. Wdrożenie „zielonych” rozwiązań ma więc rosnące znaczenie wizerunkowe. Pozwala wyróżnić się na rynku, przyciągnąć najlepszą kadrę, wzmacnia pozycję, buduje prestiż.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o wysoka jakość usług transportowych oferowanych Klientom; współpraca z...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.