Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Eksport towarów poza Unię Europejską – co warto wiedzieć?

Eksport towarów poza Unię Europejską – co warto wiedzieć?

 
Eksport towarów poza Unię Europejską – co warto wiedzieć?

Przepływ towarów w krajach Unii Europejskiej jest swobodny i nie wymaga załatwiania formalności przy przekraczaniu granic państw. Eksport poza UE wiąże się już z koniecznością przestrzegania ściśle określonych procedur. Oto zbiór najważniejszych informacji dla eksporterów towarów do krajów nienależących do Wspólnoty.

 

Wywóz towarów poza UE – postępowanie celne

 

Aby eksportować towary poza państwa członkowskie Unii Europejskiej, należy zarejestrować się w na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych i uzyskać numer EORI.

Odprawa celna towarów rozpoczyna się od elektronicznego zgłoszenia towarów do procedury wywozu w Automatycznym Systemie Eksportu. Zgłoszenie przyjmuje urząd celno-skarbowy i przesyła nr ewidencyjny operacji przewozowej do eksportera. Następnie towary są zwalniane po kontroli i wygenerowany zostaje Wywozowy Dokument Towarzyszący. Procedurę celną zamyka udzielenie zgody urzędu na wywiezienie towaru poza obszar celny.

Częstą praktyką przedsiębiorców jest korzystanie z usług agencji celnych.

 

Zabezpieczenie należności celnych dla tranzytu towarów – TIR karnet

 

Karnet TIR (z fr. Transport International Routier – Międzynarodowy Transport Drogowy) pozwala eksporterom korzystać z ułatwień w międzynarodowym transporcie. To ważne, kiedy odbywa się tranzyt towarów przez kilka krajów poza granicami UE do kraju docelowego np. z Polski przez Ukrainę i Rosję do Kazachstanu. Towar przechodzi procedurę celną, opuszczając kraj wysyłki, tam nakładane są na niego plomby czy inne zamknięcia celne, które akceptują kolejne kraje podczas transportu. Dzięki temu towar nie musi być kontrolowany w każdym państwie.

 

Bezcłowe czasowe przemieszczanie towarów na wystawy, targi –  ATA karnet

 

Karnet ATA pozwala na przewóz bez opłat celnych towarów i próbek na targi czy wystawy, a także na transport sprzętu filmowego, instrumentów muzycznych, rekwizytów, sprzętu sportowego czy aparatury badawczej, które wrócą do kraju w niezmienionym stanie. Karnet jest wydawany na 12 miesięcy, ale przy wywozie towarów urząd celno-skarbowy określa termin nieprzekraczający roku, w którym towary należy przywieźć z powrotem. W innym przypadku zostaną nałożone opłaty celne.

 

Eksport towarów a świadectwa:

 

  • świadectwo pochodzenia towarów


W niektórych krajach, na mocy umów międzynarodowych, obowiązują preferencje celne (np. niższe stawki) dla towarów z określonego obszaru. Potwierdzeniem, że dany towar spełnia wymogi dotyczące jego pochodzenia (zostaw wyprodukowany w UE) jest świadectwo preferencyjne, które wydaje urząd celno-skarbowy.

  • świadectwo fitosanitarne


Świadectwo fitosanitarne jest potrzebne przy eksporcie lub reeksporcie roślin oraz produktów roślinnych, ziaren zbóż, ziemi i podłoży do upraw, o ile wymaga go państwo, do którego towary są wywożone.

Certyfikat jest potwierdzeniem stanu roślin i produktów roślinnych, wydają go wojewódzkie inspektoraty ochrony roślin i nasiennictwa.

  • świadectwo potwierdzenia jakości towarów


Świadectwa potwierdzające jakość handlową polskich towarów spożywczych wydają Wojewódzkie Inspektoraty Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Dokument nie jest obligatoryjny do wywozu towarów, ale potwierdza ich wysoką jakość, co może być atutem w kontaktach z partnerami biznesowymi. Świadectwo wydaje się dla konkretnej partii towarów.

źródło: Biznes.gov.pl

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.