Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Elbląg: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jakie jest bezrobocie?

Elbląg: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jakie jest bezrobocie?

 
Elbląg: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jakie jest bezrobocie?

Elbląg to drugie zarówno pod względem wielkości, jak i liczby ludności miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Stanowi także jeden z najbardziej rozwiniętych ośrodków gospodarczych tego województwa. Miasto jest dobrze skomunikowane. Znajduje się tu węzeł drogowy, który tworzą drogi krajowe (DK nr 7 i DK nr 22) oraz wojewódzkie (DW nr 500, DW mr 503, DW nr 504, DW nr 509). Dla przedsiębiorców planujących ulokować swój biznes w Elblągu ważnym atutem jest też tutejsza kolej. Przez miasto przebiega europejska magistrala, łącząca Berlin i Kaliningrad. Elbląg stara się przyciągać inwestorów, wspierać przedsiębiorczość mieszkańców. Miasto objęte jest podstrefą Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, działają tu Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości oraz Elbląski Park Technologiczny.

 

Lokalna gospodarka opiera się głównie o przemysł, handel i usługi. Na kogo i w jakich branżach czeka praca w Elblągu? Jakie są poszukiwane zawody na tutejszym rynku pracy i co o sytuacji na nim można wywnioskować, analizując wskaźnik bezrobocia?

 

Spis treści

Bezrobocie w Elblągu – ile wynosi? Jakie ma skutki?

 

Stopa bezrobocia to element, którego nie sposób pominąć przy ocenianiu sytuacji na rynku pracy. Bezrobocie w Polsce jest mocno zróżnicowane, jeśli chodzi o regiony. Województwo warmińsko-mazurskie odnotowuje najwyższą średnią stopę bezrobocia spośród wszystkich województw w kraju. To region, w którym nie ma wielu dużych zakładów produkcyjnych. Rozwijają się natomiast mikroprzedsiębiorczość, turystyka, handel, usługi. Wielu mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa, także ekologicznego, ale głównie niewyspecjalizowanego, prowadzonego w małych, rodzinnych gospodarstwach. Największe zakłady pracy skupiają się natomiast w dużych miastach województwa – Olsztynie, Elblągu, Iławie.

 

Jak wyglądają statystyki bezrobocia w Elblągu i województwie warmińsko-mazurskim? Wg danych GUS na koniec lipca 2021 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi:

  • dla Polski – 5,9%,
  • dla województwa warmińsko-mazurskiego – 8,9%,
  • dla Elbląga – 7,1%,
  • dla powiatu elbląskiego – 13,8%,
  • dla Olsztyna – 3,1%.

 

Bezrobocie w Elblągu jest więc niższe niż średnia wojewódzka, ale już w otaczającym miasto powiecie sytuacja jest dużo trudniejsza, a wskaźnik znacznie wyższy. Pomoc dla bezrobotnych i osób poszukujących pracy niesie PUP:

Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu

ul. Saperów 24
82-300 Elbląg
tel.: 55 237 67 00
e-mail: olel@praca.gov.pl.

 

W urzędzie można nie tylko ubiegać się o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych. PUP pomaga w szukaniu pracy, świadczy nieodpłatne usługi poradnictwa zawodowego, rozdysponowuje środki na aktywizację zawodową bezrobotnych i publikuje bazę ofert w Elblągu, Polsce i krajach UE. Analiza liczby bezrobotnych elblążan zmieniającą się na przestrzeni lat, pokazuje, że w 2020 r. – w związku z pandemią COVID-19 – nastąpił spory wzrost, ale w drugiej połowie 2021 r. sytuacja powoli się stabilizuje, a liczba bezrobotnych spada.

 

Liczba bezrobotnych w Elblągu (dane GUS na koniec lipca każdego roku):

  • 2021 r. – 2907 osób,
  • 2020 r. – 3320 osób,
  • 2019 r. – 2782 osoby,
  • 2018 r. – 3450 osób,
  • 2017 r. – 4248 osób.

 

Bezrobocie niesie ze sobą negatywne skutki, które należy rozpatrywać zarówno w odniesieniu do jednostki – osoby bezrobotnej, jak i szerzej – do całych społeczności. Można je podzielić na skutki ekonomiczne, społeczne i psychologiczne. Rosnące bezrobocie w regionie świadczy o stagnacji gospodarczej, braku konkurencyjności firm, powoduje znaczne obciążenie dla budżetu państwa, z którego wypłacane są zasiłki dla bezrobotnych, a także przyczynia się do rozwoju tak zwanej szarej strefy. Osoba bezrobotna może czuć się wykluczona, traci kontakt ze znajomymi, niechętnie podejmuje aktywności. Rośnie także ryzyko popadania w nałogi, a długotrwały stres związany z niepowodzeniami w poszukiwaniu pracy, obniżenie poczucia własnej wartości i brak perspektyw mogą odbić się na dobrostanie psychicznym osoby bezrobotnej.

 

Poszukiwanie pracy nie zawsze jest łatwe, dlatego warto podejść do tego zadaniowo i nastawić się na działanie. Z pomocą przychodzą też różnego rodzaju nowoczesne narzędzia. Na praca.pl znaleźć można nie tylko zawsze aktualne oferty typu: praca Elbląg, ale też kreator CV, liczne porady dla kandydatów, platformę, dzięki której łatwo można komunikować się z pracodawcami.

 

Warto przy tym pamiętać, że rynek pracy w Elblągu jest jednym z największych w województwie. W mieście są też obszary zatrudnienia, gdzie można znaleźć pracę od zaraz. Mowa o zawodach deficytowych. Jakie profesje się do nich zaliczają?

 

Praca w Elblągu – jakie są zawody deficytowe i nadwyżkowe?

 

Na postawione wyżej pytanie odpowiedź znajdziemy w prognozie Barometr zawodów. Eksperci rynku pracy co roku określają zawody deficytowe i nadwyżkowe oraz będące w równowadze względem ofert pracy dla wszystkich powiatów i województw w Polsce, a także w skali krajowej.

 

Jak interpretowane są poszczególne grupy zawodów?

  • Zawody deficytowe to te, w których liczba wakatów przewyższa liczbę osób zainteresowanych zatrudnieniem i jednocześnie spełniających wymagania pracodawców. Mówimy o nich, kiedy pracodawcom jest trudniej znaleźć pracownika niż pracownikowi znaleźć pracę w zawodzie.
  • Zawody nadwyżkowe to te, w których liczba wakatów jest mniejsza niż liczba zainteresowanych i spełniających kryteria pracodawców kandydatów. Oznacza to, że pracownikom trudniej jest znaleźć pracę niż pracodawcom pracowników.
  • Zawody zrównoważone to takie, w których liczba wolnych miejsc jest podobna do liczby osób zainteresowanych pracą i spełniających wymagania. W tym przypadku poszukiwanie pracy nie jest bardzo trudne, ale też trzeba się liczyć z pewną konkurencją w procesie rekrutacji.

Jak zatem wygląda zapotrzebowanie na rynku pracy 2021 w Elblągu?

 

Do zawodów deficytowych zaliczono:

  • pracowników budowlanych – betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, kierowników budowy, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych,
  • pracowników w branży usług medycznych i opiekuńczych – lekarzy, pielęgniarek i położnych, opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracowników socjalnych,
  • pracowników branży motoryzacyjnej – blacharzy i lakierników samochodowych, mechaników pojazdów samochodowych,
  • pracowników branży elektronicznej – elektryków, elektromechaników i elektromonterów oraz monterów elektroników,
  • pracowników branży transportowej – kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
  • nauczycieli – praktycznej nauki zawodu oraz przedmiotów zawodowych,
  • pracowników branży spożywczo-gastronomicznej – kucharzy, szefów kuchni, przetwórców mięsa i ryb,
  • pracowników branży metalowej – operatorów obrabiarek skrawających, spawaczy, ślusarzy,
  • pracowników branży beauty – fryzjerów, kosmetyczek,
  • pracowników w zakładach produkcyjnych – operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych, robotników obróbki drewna i stolarzy, lakierników, tapicerów,
  • operatorów maszyn rolniczych i ogrodniczych,
  • samodzielnych księgowych.


W grupie zawodów nadwyżkowych znaleźli się:

  • ekonomiści,
  • pracownicy administracyjni i biurowi,
  • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
  • robotnicy obróbki skóry,
  • specjaliści administracji publicznej.

 

Elbląg – firmy, rozwinięte branże

 

Wg danych GUS w Elblągu działa 13 609 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na koniec lipca 2021 r.). Wśród nich są firmy różnej wielkości. Najwięcej miejsc pracy w mieście generuje jednostka budżetowa zatrudniająca co najmniej 1000 osób. W Elblągu jest też 14 dużych podmiotów (7 przedsiębiorstw prywatnych i 7 jednostek budżetowych) zapewniających między 250 a 999 miejsc zatrudnienia.

 

Jakie branże najliczniej reprezentują firmy w Elblągu? Najwięcej podmiotów zarejestrowanych jest w następujących sekcjach PKD:

  • handel i naprawa pojazdów samochodowych – 17% ogółu,
  • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 13,9%,
  • budownictwo – 11%,
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 9,3%,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 8,6%,
  • przetwórstwo przemysłowe – 8,2%.

 

Szukasz zatrudnienia niedaleko Elbląga? Zobacz oferty typu praca Dzierzgoń.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • NTFY Jeżak Rabiej S.K.A.
    kierownik/koordynator  umowa zlecenie  pełny etat
    2 godz.
    Obowiązki i odpowiedzialności: odpowiedzialność za stan urządzeń i poprawność ich działania, bieżące naprawy; konfigurowanie maszyn i sprzętu oraz przygotowywanie ich do pracy; zarządzanie parkiem maszynowym; kontakt z Liderem zmiany i Działem Utrzymania Ruchu; szkolenia stanowiskowe z...
  • Lekarz Specjalista

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Lekarz Psychiatra

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    ekspert  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie konsultacji psychiatrycznych, zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, przestrzeganie obowiązujących procedur.

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!