Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Emerytura - naliczanie, składki, kwota

Emerytura - naliczanie, składki, kwota

 
Emerytura - naliczanie, składki, kwota

Emerytura - co to jest?


Emerytura jest świadczeniem pieniężnym, które otrzymuje starsza osoba, aby zabezpieczać swój byt. Na świecie stosuje się dwa główne systemy emerytalne:
• redystrybutywny, kiedy składki pracownika są przekazywane do wspólnej puli, z której jest wypłacane świadczenie na bieżąco dla emeryta,
• kapitałowy - pracownik odkłada procent od swojej emerytury na oprocentowanym rachunku bankowym, a po przejściu na emeryturę może dysponować zgromadzonym kapitałem.


W praktyce, najczęściej stosuje się systemy łączone, oparte na solidarności (redystrybucji) oraz kapitale własnym.


Naliczanie emerytury


Od 2017 roku wiek emerytalny wynosi ponownie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To do potencjalnego emeryta należy jednak decyzja, czy na emeryturę chce przejść. Nowe zasady naliczania emerytury uwzględniają przewidywaną długość życia emeryta, im szybciej zatem przejdzie na emeryturę, tym dłużej ma szansę ją pobierać, dlatego też comiesięczna wypłata będzie niższa, niż jeśli na emeryturę przejdzie później (co statystycznie oznacza, że będzie pobierał ją krócej).


Składki od emerytury


Warto wiedzieć, że świadczenie emerytalne, podobnie jak pobierana przez cały okres zatrudnienia  pensja, podlega opodatkowaniu. Jeśli chodzi o oskładkowanie -osoba przebywająca na emeryturze jest zobowiązana do odprowadzania jedynie składki zdrowotnej, która stanowi 9% podstawy wymiaru. Poza tą składką odprowadza się podatek dochodowy (według zasad skali podatkowej).


Kwota emerytury


Jaka będzie wysokość emerytury ZUS? Aby odpowiedzieć na to pytanie zapoznajmy się pokrótce ze starymi zasadami emerytur. Otrzymywana przez emeryta wysokość emerytury zależała przede wszystkim od wysokości wynagrodzenia otrzymywanego w czasie pracy, od którego były opłacane składki emerytalne oraz od długości stażu pracy.


Osoby, które zostały urodzone przed 1949 rokiem oraz niektóre z urodzonych między 1949 a 1968 rokiem, otrzymają tzw. starą emeryturę. Wyliczenie emerytury w tym systemie opiera się o tzw. podstawę wymiaru emerytury, okresów składkowych i nieskładkowych oraz kwoty bazowej, która obowiązuje w chwili powstania prawa do świadczenia.


Podstawa wymiaru emerytury ZUS uwzględnia wynagrodzenie, zasiłki chorobowe, zasiłki macierzyńskie i opiekuńcze, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia wyrównawcze oraz pobierane świadczenia z Funduszu Pracy (np. stypendia).

Obecnie funkcjonują nowe zasady. Od października 2017 roku wysokość emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest obliczana poprzez podzielenie podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę.


Podstawa emerytury to:
• kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na koncie ZUS,
• kwota kapitału początkowego (zwaloryzowana),
• kwota środków na subkoncie ZUS.


Emerytura dla mężczyzn urodzonych w 1949 r.


Mężczyzna urodzony po 31 grudnia 1948 roku otrzyma emeryturę, kiedy osiągnie powszechny wiek emerytalny (obecnie 65 lat), ma opłacone składki z tytułu ubezpieczenia emerytalnego (przynajmniej za 1 dzień) oraz nie ma emerytury przyznanej z powodu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.


Na stronach ZUS można znaleźć kalkulator emerytury, który pozwala sprawdzić, jaka będzie prognozowana kwota. Waloryzacja emerytur to proces, w wyniku którego kwota emerytury zostaje podwyższona ze względu na zmiany siły nabywczej pieniądza. Waloryzację wykonuje się po to, by w sytuacji utraty realnej wartości świadczeń (np. ze względu na inflację), zwiększyć siłę nabywczą świadczenia (a mówiąc prościej, by emeryt mógł nadal kupić sobie za swoją emeryturę tyle samo, ile mógł przed inflacją).


Waloryzacja rent i emerytur jest przeprowadzana każdego roku, a jej poziom zależy od wzrostu cen towarów i usług. Podwyżki emerytur mogą być:
• procentowe (waloryzacja emerytur procentowa) – każdy emeryt otrzymuje procent swojej obecnej emerytury. Im wyższa emerytura była przed waloryzacją, tym większa będzie podwyżka,
• kwotowe (waloryzacja emerytur kwotowa) – każdy emeryt otrzymuje tę samą kwotę podwyżki, niezależnie od wysokości emerytury.


Rewaloryzacja emerytur (zazwyczaj przy zmianie przepisów) obejmuje poparte ustawą ponowne przeliczenie świadczeń, by zachować ich wartość.


Najnowsze wiadomości o emeryturach


Wszelkie zmiany w naliczaniu emerytur można znaleźć na stronach ZUS-u oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i jest to jedyne, wiarygodne i co najważniejsze aktualne źródło informacji. Poza tym zmiany emerytalne są opisywane przez dzienniki i serwisy internetowe oraz gazety codzienne, ale warto pamiętać, aby do informacji tych odnosić się z rezerwą, gdyż niekiedy odnoszą się one do dopiero planowanych zmian (które mogą nigdy nie wejść w życie), a często również nieaktualnych przepisów (jeśli nie zwróci się uwagi na datę publikacji artykułu).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Specjalista ds. Logistyki

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Koordynacja procesu zarządzania zamówieniami, w tym np. tworzenie zamówień sprzedaży w ERP, potwierdzanie terminów realizacji zamówień; Organizowanie i koordynowanie wysyłek produktów (Polska, Europa) we współpracy z firmami spedycyjnymi i agencjami celnymi;...
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.