Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce

Formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce

 
Formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce

Nim zdecydujesz się otworzyć własny biznes, sprawdź, jakie są rodzaje działalności gospodarczej w Polsce i czym się różnią.

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza

 

Jednoosobowa, indywidualna działalność gospodarcza to najprostszy, niewymagający wielu formalności sposób prowadzenia firmy przez jedną osobę fizyczną. Założenie działalności gospodarczej przez internet sprowadza się w tym przypadku do złożenia wniosku w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i jest bardzo proste. Zalety tego rozwiązania to możliwość prowadzenia księgi przychodów i rozchodów – uproszczonej księgowości (do limitu przychodów 2 mln euro – po jego przekroczeniu obowiązkowa jest pełna księgowość – księgi rachunkowe). Przedsiębiorca wybiera też formę rozliczania podatku: opodatkowanie na zasadach ogólnych (wg skali 17% lub 32% czy podatek liniowy 19%), ryczałt ewidencjonowany albo kartę podatkową.

 

Ten rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej ma wiele zalet, ale trzeba pamiętać, że przedsiębiorca za zobowiązania firmy odpowiada całym swoim majątkiem osobistym. Nawet gdy biznes nie przynosi dochodu, trzeba opłacać składki ZUS. Podstawowym aktem prawnym określającym tę formę prawną jest Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

 

Spółki

 

Rodzaje prowadzenia działalności w formie spółek różnią się pod wieloma względami.

 

  • Spółki cywilne

Spółka cywilna, czyli spółka prawa cywilnego, działa na zasadach uregulowanych w Ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

 

  • Spółki handlowe

O spółkach handlowych mówimy wtedy, gdy co najmniej dwa podmioty współdziałają w celu zarobkowym. Spółki te dzielą się na spółki osobowe i spółki kapitałowe. Te formy prowadzenia działalności gospodarczej reguluje Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Znajdziemy w nim zasady tworzenia, organizacji, funkcjonowania, rozwiązywania, łączenia, podziału i przekształcania spółek handlowych. W kwestiach nieuregulowanych w tym akcie prawnym należy sięgnąć do Kodeksu cywilnego.

 

Spółki osobowe to:

  • spółka jawna,
  • spółka partnerska,
  • spółka komandytowa,
  • spółka komandytowo-akcyjna.

 

Spółki kapitałowe to:

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • prosta spółka akcyjna,
  • spółka akcyjna.

 

Podstawową różnicą między spółką cywilną a spółkami osobowymi i kapitałowymi jest fakt, że w pierwszym przypadku spółka nie ma osobowości prawnej. Podmiotami prawa są wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej i to oni osobiście odpowiadają za powstałe zobowiązania – spółka jako taka nie ma własnego mienia – jest ono współwłasnością partnerów. Każdy ze wspólników musi być zarejestrowany w CEIDG. Łączy ich umowa zawarcia spółki.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.