Jak założyć działalność gospodarczą?

2018-11-06

 

Działalność gospodarcza

 

Jak założyć własną firmę w prosty sposób? Za chwilę otrzymasz kilka wskazówek, jak założyć działalność gospodarczą. Zakładanie własnej działalności gospodarczej nie jest szczególnie skomplikowane, jednak warto wiedzieć, jakie są etapy zakładania firmy. Jeśli już wiesz, jaką działalność otworzyć, zobacz, jak wygląda założenie firmy krok po kroku.

 

Jak założyć firmę?

 

Niektórych przeraża własna działalność, formalności związane z zakładaniem firmy, koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz wszelkie inne formalności wynikające z firmy jednoosobowej. 

 

W gruncie rzeczy, sama procedura zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej nie należy do zbyt skomplikowanych. Zawsze można skorzystać z usług profesjonalnej firmy lub księgowej, które wyręczą cię we  wszystkich formalnościach. Jednak jeśli wolisz zrobić to indywidualnie, przeczytaj, jak otworzyć działalność gospodarczą?

 

Własna działalność gospodarcza. Założenie działalności gospodarczej krok po kroku.

 

Przy zakładaniu działalności gospodarczej wybierz:

 1. formę prawną  
 2. formę opodatkowania
 3. kody PKD
 4. biuro rachunkowe
 5. wniosek CEIDG i go uzupełnij, a następnie zarejestruj firmę
 6. bank, w którym otworzysz rachunek firmowy
 7. wzór pieczątki firmowej

 

Jak zarejestrować działalność gospodarczą?

 

Najpierw określ formę prawną i opodatkowania oraz rodzaj usług. 

 

Ad.1. 

Zakładając swoją firmę, określ jej formę prawą. W tym wypadku - jednoosobowa działalność gospodarcza. 

 

Ad.2.

Forma opodatkowania zależy od rodzaju biznesu, wielkości zakładanych przychodów, ulg podatkowych itp. Do wyboru masz:

 • PIT,
 • CIT,
 • ryczałt,
 • karta podatkowa.

 

Ad.3.

Musisz zadeklarować rodzaj działalności społeczno-gospodarczej. Kody PKD służą głównie do określenia rodzaju działalności, czyli rodzaju usług, które chcesz wykonywać np. fotografia, grafika, projektowanie dróg itd.  Jeśli nie oznaczysz wszystkich wykonywanych przez ciebie działalności np. reklama, nie będziesz mógł za usługę reklamową wystawić faktury. 

 

Ad.4.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z wyborem biura księgowego. Kwestie księgowe możesz prowadzić samodzielnie, jeśli się na tym znasz. Jednak lepiej powierzyć je profesjonalistom. Dobre biuro księgowe warte jest rozważenia, zanim zarejestrujesz firmę. W momencie rejestracji musisz wskazać miejsca przechowywania dokumentów, które najlepiej mieć właśnie biurze rachunkowym.  

 

Założenie działalności gospodarczej przez Internet

 

Zakładanie firmy online, czyli rejestracja firmy przez Internet też jest możliwa.

 

Ad.5.

Wniosek CEIDG-1 znajduje się na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Możesz wypełnić go online i jeśli masz zaufany profil złożyć e-podpis. Tylko w ten sposób możliwe jest zakładanie działalności gospodarczej przez internet. Jeśli go nie masz, w ciągu 14 dni musisz zgłosić się do urzędu i podpisać go osobiście. 

 

Otwieranie działalności gospodarczej

 

Już wiesz, jak otworzyć własną firmę. Na zakończenie potrzebny ci będzie rachunek bankowy oraz pieczątka firmowa. 

 

Ad.6.

Konto firmowe potrzebne jest do wykonywania i księgowania transakcji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oprócz kupna, czy sprzedaży, opłacasz z niego składki ZUS oraz podatki.

 

Ad.7. 

Pieczątka firmowa może okazać się niezbędna nie tylko na etapie podpisywania umowy z klientem, ale także przy załatwianiu wszelkich formalności w Urzędzie Skarbowym. 

 

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

 

Jeżeli masz już określony profil gospodarczy, tzn. wiesz, że chcesz prowadzić działalność handlową i masz wszystko przemyślane i przygotowane, otworzenie firmy zajmie ci dosłownie kilka chwil. W ciągu jednego dnia staniesz się przedsiębiorcą. Otworzenie firmy, jeśli robisz to online zajmie ci tyle, ile wypełnienie wniosku. Jeśli musisz się podpisać w urzędzie, można powiedzieć, że zakładanie własnej firmy to kilka godzin (wliczając dojazd i ewentualne kolejki).

 

Ile kosztuje założenie działalności gospodarczej?

 

Założenie własnej działalności gospodarczej co do zasady nie kosztuje nic. Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatna. Jednak już samo prowadzenie firmy jednoosobowej koszty generuje: ZUS, podatki itp.

 

Czy pracując na etacie, można założyć własną działalność gospodarczą?

 

Nie ma przeciwwskazań, aby otworzyć działalność gospodarczą, pracując na etacie. Po godzinach możesz wykonywać innego rodzaju prace, czy zlecenia na własny rachunek. Jedyne przeciwwskazanie to ewentualna klauzula w umowie o zakazie konkurencji. Więc jeżeli profil twojej firmy jest taki sam, jak firmy, w której pracujesz, może nastąpić konflikt interesów.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj