Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Goodwill w biznesie: na czym polega?

Goodwill w biznesie: na czym polega?

 
Goodwill w biznesie: na czym polega?

Przy wycenie przedsiębiorstwa, np. w momencie jego przejęcia, bierze się pod uwagę szereg materialnych i pozamaterialnych elementów, które razem składają się na wartość firmy. Goodwill to coś, co może dodatkowo ją podnieść. W jaki sposób? Czym dokładnie jest i z jakich elementów się składa?

 

Goodwill: co to jest?

 

Goodwill to suma pozamaterialnych wartości przedsiębiorstwa, tych, które podnoszą jego ogólną wartość, ale nie jest możliwe zakwalifikowanie ich do żadnej innej kategorii. Np. wartości niematerialne, jak np. patenty, często można sprzedawać pojedynczo, goodwill natomiast nie istnieje w oderwaniu od firmy. Można powiedzieć, że to różnica między ceną zakupu a wartością rynkową składników majątku – odnosi się do wyceny tego, co nie należy do aktywów firmy.

 

Goodwill: elementy

 

Nie tylko przy przejęciu firmy, ale też na każdym etapie jej działania ogromną rolę odgrywa wizerunek. Gdy jest pozytywny, o wiele łatwiej poszerzać grono odbiorców, promować nowe produkty. Dlatego skuteczny public relations przynosi firmie duże korzyści.

 

Goodwill to wartości niematerialne, m.in.:

  • reputacja, na którą pracują przede wszystkim PR-owcy, ale też właściciele firmy i wszyscy jej pracownicy,
  • renoma, to jak firma prezentuje się wśród konkurencji,
  • know-how jako całokształt wiedzy w firmie,
  • skuteczny system zarządzania,
  • relacje biznesowe – dobre kontakty z partnerami, inwestorami,
  • lojalność klientów.

 

Te i inne elementy wpływają na to, jak nabywane przedsiębiorstwo rokuje na przyszłość, czy może okazać się dobrą inwestycją. By budować pozytywny wizerunek firmy, dba się o szereg złożonych elementów, wśród których znajdziemy np. sprawne działanie w kryzysie, sponsoring, zaangażowanie w sprawy społeczności, lobbing, zaangażowanie w różne wydarzenia: wolontariat, eventy firmowe, akcje charytatywne, targi itd.

 

Goodwill: plusy i minusy

 

Goodwill w przypadku firm z dużą tradycją, o ugruntowanej pozycji na rynku, może znacznie podnieść wartość przedsiębiorstwa. Wycena tych niematerialnych elementów jest jednak dość skomplikowana, a sama ich wartość niekiedy trudna do określenia.

 

Nie zawsze też goodwill szacowany przy sprzedaży firmy jest dodatni. Zdarza się, że w wyniku np. złych decyzji zarządzających osób, problemów finansowych na skutek kryzysu wizerunkowego, cena sprzedawanej firmy nie osiągnie nawet wartości rynkowej aktywów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.